Sok gyurgyalag, kevés fecske - természetvédelmi hírek Baranyából
2009. október 15. 14:11
Bár a baranyai madarászok idei "létszámfelmérésük" során 51 párral kevesebb gyurgyalagot számláltak, mint 2008-ban, de ez a szám is közel 80 %-kal több a 2002 évinél. Aggasztóan csökkent viszont 2009-re a fecskeállomány a megyében.
Elhúzódó békamentés - több rétisas: "állati" hírek Baranyából
2009. április 3. 20:47
Tavaly a békamentés már március közepén befejeződött, de idén akár április közepéig is elhúzódhat - tudtuk meg Bank Lászlótól. A magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pécsi irodavezetője szerint a "késés" oka egyértelműen az időjárás.
Baranyában műfészket kapnak a fekete gólyák
2009. március 11. 21:53
Vélhetően csak kevesen tudják, hogy a fekete gólyák - fehér rokonaikkal ellentétben - a háborítatlan erdőségek rejtett zugait kedvelik. Szívesen építik fészküket a fiatalabb erdőállományokban visszahagyott idős hagyásfákra, az ún. böhöncökre. A nagyméretű, lapos fészek legtöbbször kihajló oldalág ágvillájában található, gyakran igen alacsonyan, alig 5-10 méter magasságban.
A kék vércse és a vetési varjú az év madara 2009-ben
2009. február 2. 15:16
A természetvédők általában egy-egy madárra kívánják ráirányítani a közvélemény figyelmét, amikor az év madaráról döntenek, ám 2009-ben - rendhagyó módon - ezúttal két madárfajt állítottak a figyelem középpontjába.
Gyöngybaglyok: romlott a helyzet Baranyában
2009. január 1. 20:19
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pécsi csoportjának jóvoltából a helyilapok.hu olvasói is figyelemmel kísérhetik Baranya megye madaras híreit. Bank László irodavezető ezúttal a gyöngybaglyok romló helyzetéről téjékoztatott, s az általa elmondottakat az érdeklődők most e sorokat olvasva maguk is megismerhetik.
|
"Madaras" hírek Baranyából: sikeresnek ígérkezik a vörös vércsék telepítési programja
2009. július 29. 21:51
A vörös vércsék állományának növelése érdekében 2006-ban indítottuk be védelmi programunkat, ami alapvetően a fészkelési lehetőségek bővítésére irányul - mondta el a helyilapok.hu-nak Bank László. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pécsi irodavezetője elárulta: a megye déli részének füves területein költőodúkat, fészektálcákat helyeztek ki annak reményében, hogy ezeket majd elfoglalják a vércsék.
Kevés a gólya, még kevesebb a fecske - állítják a madárvédők
2009. április 1. 22:36
Normál esetben Március már a gólyák visszaérkezésének első időszaka. Az idén azonban az időjárás nem kedvezett hazatérésüknek. Az ismétlődő hidegfrontok miatt csak a legbátrabbak vállalták az utolsó szakasz, a Boszporusz és a Kárpát-medence közötti távolság megtételét. De nem jobb a helyzet a fecskékkel kapcsolatban sem - mondják a szakemberek.
Kezdődik a tavaszi madárgyűrűzés Sumonyban, a békamentés pedig Sikondán és a Pécsi-tónál.
2009. március 2. 10:20
Március első napjától kezdve - április végéig - ismét folyamatosan működik a Baranya megyei Sumonyban a madárgyűrűző tábor. A madárvonulás tavasszal lényegesen gyorsabban zajlik, mint ősszel, de a befogás módszere, az adatok felvételezése ugyanaz. Csak a standard módszerekkel történő vizsgálatok adhatnak választ a madarak vonulásának ma még nyitott kérdéseire. A résztvevők, akik heti turnusokban váltják egymást, e kérdéskör tudományos megalapozásában segédkeznek.
Újabb érdekes "madaras" hírek Baranyából
2009. január 2. 21:18
Vajon hol telenek a tengelicek? Túlélhetik-e a telet azok a gólyák, melyek nem tudtak társaikkal elrepülni a messzi déli vidékekre? Bizonyára sokakban felmerültek már ilyen, s hasonló kérdések - melyek többnyire válasz nélkül maradtak. Ezúttal egy szakembertől kértünk tájékoztatást, aki készséggel állt a helyilapok.hu rendelkezésére.
Hogyan játsszuk ki a Madárvédelmi Direktívát?
2008. december 31. 22:48
Az Európai Unió a természeti értékek védelme érdekében számos előírást hozott. Ezek egyikében, a Madárvédelmi Direktívában szerepel, hogy a tavaszi vonulás időszakában tilos a madarak vadászata. Az idén ennek szellemében Magyarországon levették a vadászható fajok listájáról az erdei szalonkát, s ezzel hazánk is teljesítette az előírásokat. A honi 50-60 ezres vadásztársadalomban körülbelül 2 ezer vadász hódolt a szalonkavadászat szenvedélyének, akik a terítékadatok alapján éves szinten 8-10 ezer szalonkát fűztek aggatójukra. A vadászati lehetőség elvesztésébe azonban nem kívánnak belenyugodni!
|
|
|
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)
|