Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fizikai Tudományok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Innen-onnan

Interjú

Jegyzet

Konferencia

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közvélemény

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Politika, közélet

Szabadidő

Társadalom


Emberi jogok górcső alatt

 Nehezen számszerűsíthető, milyen konkrét eredményekhez vezettek az EU emberi jogi fellépései a nem uniós országokban – többek között ezt róják fel a szakbizottsági képviselők a Tanácsnak, amely a hét elején tette közzé legutóbbi, az EU világszerte végzett emberi jogi tevékenységéről készített éves jelentését.

 A lisszaboni szerződéssel azonban az emberi jogok az uniós külpolitika egyik meghatározó pillérévé válhatnak – vélik a képviselők.


Az emberi jogok 2009-es uniós helyzetét értékelték május 10-én az EP jogi szakbizottságának képviselői.

Riina Kionka, a Tanács emberi jogi szakértője szerint a jelentés jó eszköz arra, hogy az EU növelje az emberi jogi kérdésekkel kapcsolatos tudatosságot és bemutassa, milyen eredményekhez vezettek a különböző uniós támogatási eszközök.

Véronique Arnaud, az Európai Bizottság emberi jogi szakértője elmondta: „az EU 2008 júliusától 2009 decemberéig 238 millió euróval támogatott 900 civil szervezetet mintegy 100 országban”.

(Forrás: Európai Parlament)

A civil szervezetek finanszírozása különösen fontos volt az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) országokban és a szomszédos térségekben – tette hozzá.

Hiányoznak a számszerű mutatók

Heidi Hautala (zöldpárti, finn), az EP emberi jogi albizottságának elnöke elmondta: az EP számára mindig is fontos volt, hogy reagáljon a Tanács emberi jogi jelentésére.

Emlékeztetett Raimon Obiols (szocialista, spanyol) arra irányuló legutóbbi kérdésére, hogy a Tanács és a Bizottság mérje fel az intézkedések hatékonyságát és szolgáltasson számszerű mutatókat.

„Egyértelmű, mérhető eredmény azonban továbbra sem áll rendelkezésünkre. Olyan tanulmány sem készült, amely országonként mutatná az évről évre történő változást” – tette hozzá.

Laima Liucija Andrikienė (néppárti, litván), a szakbizottság alelnöke is hangsúlyozta, hogy az EP már több alkalommal is felszólította a Tanácsot, tűzzön ki országonkénti, számszerű célokat, amelyeknek segítségével év végén egyértelműen látható az eredmény.

„Hiányoznak azok az értékelési szempontok, amelyekkel kimutathatnánk, hogy javult-e az emberi jogi helyzet és hatékonyan használták-e fel az adófizetők pénzét.

Ennek ellenére képviselőtársaimmal együtt e jelentést a világ talán legjelentősebb emberi jogi értékelésének tartjuk” – mondta.

„Nem minden eredmény számszerűsíthető és az EU akciói nem mindig eredményeznek helyszíni változást, továbbá nem minden változás tulajdonítható az uniós fellépésnek” – mondta Riina Kionka a képviselők felvetéseire reagálva.

A lisszaboni szerződés és az emberi jogok

Véronique Arnaud arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy „a lisszaboni szerződés értelmében az emberi jogok kérdése az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének felelősségi körébe tartozik”.

Elmondta továbbá, hogy az emberi jogok kérdésének a közös kül- és biztonságpolitikai politika fő pillérévé kell válnia.

A képviselőnő hangsúlyozta emellett az Alapjogi charta kötelező erejének fontosságát, valamint az emberi jogok európai egyezményéhez történő uniós csatlakozás jelentőségét. (Európai Parlament)

Publikálta
null