Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Család

Egészség

Fogyasztóvédelem

Hobby

Közösség

Partnerség

Szabadidő

Szentendre


OKTÓBER VÉGI TEENDŐK A KERTBEN
 A Magyar Házi Gazdasszony kalendáriumának az aktuális hétre vonatkozó bejegyzése: "Simon Judás nap körül már a Fejes, és Kelkáposztát is felszedi a Gazdaszszony, a Fejest begyalúltatja, és hordókra savanyítja, a Kelt pedig, és a magnak valókat a kertbe szép rendel elrakja, és szalmával a hideg ellen betakarja. A Káposzta után a Kerékrépát gyalúltatja, és savanyíttatja be a Gazdaszszony. Ez is egy nevezetes téli eleség, ha tejfel van hozzá, és disznóhús. A kertekben megmaradott leveleskáposztát, és külömbféle torzsákat kémélve be kel hordatni a fejösteheneknek. A Fokhagymát October végén el kel duggatni, és idején tavaszszal megporhálni, nagyobb leszsz a Feje."

 

A kalendáriumban nevezett Simon-Júda napján kezdődött hagyományosan Tokajban a szüret, de egyben terményjósló nap is, mivel ha ezen a napon szép az idő, akkor a következő esztendőben bőséges termés várható.

Jézus 12 apostola közül Simonról és Júdás Tádéról (Júda) tudjuk a legkevesebbet. Simont a favágók tisztelték védőszentjükként, mivel legendájának egyik változata szerint vértanúhalálát kettéfűrészelés okozta. Júdás Tádé (Júda) tisztelete évszázadokon keresztül lappangott -melyet feltehetően Iskarióti Júdással való névrokonsága okozott -, az ő segítségéért reménytelen, kilátástalan helyzetekben fohászkodtak a tanácstalan emberek.

 

Érik a naspolya, így elkezdhetjük szedni, a hullottakat a fa alól, mivel a fán maradó termések még akár egy hónapot is kibírnak, ugyanis a naspolya gyümölcse bizonyos határokig fagytűrő, és a kamrában vagy a padláson kiterítve utóérve karácsonyig is eltartható.

 

Megkezdhetjük a torma felszedését és a fej- vagy gyökérdugványokkal való szaporítását is. A mélyebben elhelyezkedő vastagabb talpgyökereket 20 cm-es darabjait dugványozzuk lehetőleg bakhátra, melynek az előnye, hogy könnyebb a szedése, mivel gyökerei nem hatolnak mélyen a talajba.

 

Elkezdhetjük a védekezést az áttelelő kártevők ellen, az enyves övek felhelyezésével gyümölcsfáink törzsére körbe, mely egy 20-25 cm-es papírcsík, melyet december elejéig hagyjunk fent és levételük után haladéktalanul égessük el azokat.

 

Kiültethetjük a szabadföldbe az áttelelő fejes salátát és az erősebben fejlett áttelelő kelkáposzta palántákat is, melyek az erősebb fagyokig megerősödnek és fejlődésnek indulnak, amire egy kevéske pétisóval is rásegíthetünk.

 

A zordabb időjárás beköszönte előtt szedjük fel a későn virágzó kardvirágok gumóit is és száraz és hűvös helyen tároljuk őket a tél folyamán, miután a földtől megtisztítottuk. Mivel a dáliák még teljes pompájukban virágoznak, így azokkal még várhatunk az első talajmenti fagyokig. Amint az első talajmenti fagyokat követően a féltett dáliáink lombozata barnás színnel elhervad, következik a várhatóan elburjánzott és megizmosodott gumók kiszedése, melynek fortélyairól a jövő héten írok bővebben.

 

Érdemes az értékesebb csemegeszőlő fajták közül néhány egészséges fürtöt kiválasztani és párosával összekötözve fellógatni a kamrában, vagy fűrészpor közé helyezve beládázni. A fürtökön érdemes rövidebb 5-10 cm-es vesszőt is rajtahagyni.

 

A terménytároló helyiségünk, pincénk folyamatos temperálása ebben a nyári hőségben elengedhetetlenül fontos, a reggeli hűvösebb időben szellőztessünk, míg napközben a szellőzőnyílásokat takarjuk.

FORRÁS: Kertpont.hu

Publikálta
Pismány Barátainak, Egyesülete