Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


HATMILLIÁRDOS PÉNZALAP AZ IFJÚSÁGI GARANCIÁRA
Hatmilliárd eurós külön pénzalapot hozott létre az Európai Tanács a fiatalok munkanélküliségi helyzetének javítására. A 2014-2020 közötti költségvetésről szóló tárgyalások legvégén napvilágot látott elképzelés szerint ebből a pénzből kellene finanszírozni az Európai Bizottság tavaly decemberben bemutatott ifjúsági foglalkoztatási csomagját.

 

Azok az európai uniós régiók pályázhatnának az Ifjúsági Foglalkoztatási Kezdeményezés forrásaira, amelyekben a 18-25 év közötti korosztály munkanélküliségi aránya 25 százalék fölött van. Az Európai Tanácsban a tagállami vezetők megállapodása szerint az Ifjúsági Foglalkoztatási Kezdeményezés szerint a feltételeknek megfelelő régiók összesen hatmilliárd euró értékben pályázhatnak majd uniós forrásokra, amelyekből kifejezetten a fiatalkori munkanélküliséget csökkentő projekteket finanszírozhatnak. A hatmilliárd eurós új pénzalap felét az Európai Szociális Alapból, másik hárommilliárdot pedig a már új költségvetési elemként jelentkező „fiatalok foglalkoztatása” tételből vette le az Európai Tanács.

 

Az elfogadott többéves pénzügyi keret szerint az új pénzalapnak deklarált célja, hogy támogassa az Európai Bizottság 2012 decemberében bejelentett kezdeményezésének megvalósítását. A bizottsági csomag leghangsúlyosabb eleme az Ifjúsági Garancia rendszerének megteremtése az  Unióban.

 

Ennek lényege, hogy az uniós tagállamoknak garantálniuk kell, hogy a fiatalok a tanulmányaik befejezése utáni legfeljebb 4 hónapban állásajánlatot, gyakornoki, vagy továbbtanulási lehetőséget kapnak. A foglalkoztatáspolitika szervezése tagállami hatáskörben van, ezért az Európai Bizottság decemberben nem jogszabályt, hanem ajánlástervezetet készített az Ifjúsági Garanciáról. Ennek tanácsi vitája a hónap végén kezdődik meg.

 

 

Az Európai Tanács kéri, hogy az Európai Bizottság véglegesítse a fiatalkori munkanélküliségi csomag többi elemét is, így leginkább a gyakornoki helyekkel kapcsolatos kezdeményezéseket, valamint, hogy „a következő hetekben tegyen javaslatot az EURES álláskeresési portál további megújítására”.

 

A rendszer szerint az Európai Szociális Alapból származó hárommilliárd eurós részt a munkanélküliségi arányoknak megfelelően osztják majd szét az érintett régiók között, tehát ezek már a pénzügyi ciklus elején belekerülnek az úgynevezett „nemzeti borítékokba”, ezeket viszont nem kell majd beleszámítani a kohéziós forrásoknál alkalmazott GDP-arányos támogatási korlátba, azaz ezek a források rendelkezésre állnak függetlenül a kohéziós alapból származó pénzek összegétől. A források másik felére pedig pályázni lehet majd.

 

Forrásaink egyelőre nem tudták megmondani, hogy mely magyarországi régiók lehetnek jogosultak az új pénzalap forrásaira. Ennek oka, hogy a referenciaként számító Eurostat a 18-25 év közötti korosztállyal számol, Magyarország viszont más korcsoportban tartja számon a munkanélküliségi adatokat. Az EU statisztikai hivatalának még csak országos adatai vannak, eszerint Magyarországon 28,4 százalékos átlagosan a fiatalkori munkanélküliek aránya. Ebből azonban valószínűsíteni lehet, hogy Magyarország több régiója (várhatóan négy) is megfelel majd a kritériumoknak.

 

A magyar régiókra jutó összeg Van Rompuy tájékoztatása szerint közel 50 millió euró lehet.

 

A foglalkoztatási ügyekért felelős uniós biztos múlt szerdán a BruxInfo kérdésére elmondta, az Európai Bizottság és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) számításai szerint 20-21 milliárd euróba kerülne az Ifjúsági Garancia kiépítése az EU 28 országában. (A jelenlegi 27 tagállamban, és a júliusban csatlakozó Horvátországban.)

 

„Ha létre is jön egy ilyen eszköz, ez önmagában nem tudja majd fedezni a garanciarendszer teljes költségét” – mondta Andor László, magyarázata szerint viszont szükség van egy külön, erre szakosított pénzalapra, mert az Ifjúsági Garancia több mindenről szól: komplex ajánlatcsomagot kell életbe léptetni, amin belül vannak foglalkoztatási megoldások, és munkahelyek is. A másik ok pedig az, hogy „ha egy külön eszköz jön létre, akkor maga a pénzalap is jobban látható lesz, az ezzel kapcsolatos végrehajtás pedig elszámoltathatóbb”.

 

Forrás: www.bruxinfo.hu

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület