Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


IFJÚSÁGI GARANCIÁVAL KAPCSOLATOS AJÁNLÁS
Meglepő gyorsasággal, kevesebb mint két hónap alatt fogadták el az uniós tagállamok az Európai Bizottság tavaly decemberben bemutatott ajánlását az ifjúsági garancia rendszerének bevezetésére. A tagországok foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszterei rövid vitát követően fogadták el a tanácsi ajánlást, amely alapján a tagországok törvényt alkothatnak az ifjúsági garanciáról. Erre azonban jogszabályi kötelezettségük nincs, mivel a foglalkoztatáspolitika területén az Európai Uniónak nincs teljeskörű jogszabály-alkotási hatásköre.

 

Az ifjúsági garancia célja, hogy csökkentse az Európai Unióban kritikusan magas fiatalkori munkanélküliséget. Uniós statisztikák szerint a 18-25 év közötti korcsoportban 23 százaléknál is magasabb a munkanélküliek aránya, ez mintegy 7,5 millió európai fiatalt jelent.

 

A garancia szerint a tagállamoknak vállalniuk kellene, hogy az érintett fiataloknak a tanulmányaik befejezése után legfeljebb négy hónappal munkalehetőséget, gyakornoki helyet, vagy valamilyen továbbtanulási lehetőséget biztosítanak. Sem a bizottsági javaslat, sem az elfogadott ajánlás nem fejti ki teljes részletességgel, hogy milyen jellegű munka, illetve tanulási lehetőség felelne meg a garanciarendszer feltételeinek, de mint Andor László foglalkoztatáspolitikai EU-biztos a közelmúltban utalt rá, a magyar értelmezés szerinti közmunka nem tartozna ebbe a kategóriába.

 

Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) számításai szerint 20-21 milliárd euróba kerülne a garanciarendszer kiépítése az EU 27 tagországában. A munkahelyek és az iskolai helyek megteremtésének költségeit a tagországoknak kellene állniuk, az Európai Unió viszont egy hatmilliárd eurós keretű új pénzalappal kívánja támogatni a kezdeményezés megvalósítását 2014-2020 között. (lásd később!)

 

Az Ifjúsági Garanciát tehát tanácsi ajánlás formájában rögzítették a tagállamok, amelyről nem kötelező törvényt alkotni, a végrehajtását viszont az Európai Szemeszter keretén belül ellenőrizni fogja az Európai Bizottság.

José Manuel Barroso bizottsági elnök és Andor László EU-biztos ettől függetlenül felkérték a tagállamokat, hogy foglalják törvénybe az ajánlást.

 

A tanácsi vitán a tagállamok egyhangúlag támogatták az ifjúsági munkanélküliség csökkentésére irányuló törekvéseket, az ifjúsági garancia rendszerével kapcsolatban azonban több tagállamnak is fenntartásai voltak.

 

Nagy-Britannia szerint fenntartható eszközre és reális célkitűzésekre van szükség, a brit foglalkoztatási miniszter szerint pedig ezeknek a feltételeknek nem felel meg a bizottsági terv. Szerinte több tagállam sincs olyan helyzetben, hogy négy hónapon belül garantálni tudjon bármit is a fiataloknak. A tárcavezető elmondta, „nálunk nem lesz elég a négy hónap, a fiatalok 18 százalékának ugyanis nincs munkája Nagy-Britanniában”. A brit kormány hosszabb türelmi időt szeretett volna rögzíteni az ajánlásban, hangsúlyozva azt is, hogy ha valamely tagállam ennél gyorsabban szeretne haladni, akkor ezt megtehesse.

 

Ugyanígy gondolkozik Csehország is. A vitában a cseh foglalkoztatási miniszter hathónapos garanciát szeretett volna kicsikarni, ezt azonban a tárcavezetők többsége nem támogatta. További rugalmasságot kért Spanyolország is, ahol  50 százalék fölött van a 18-25 év közötti korcsoportban a munkanélküliek aránya, a vitában felszólaló spanyol miniszter nem tartotta elképzelhetetlennek a garancia alkalmazását, és üdvözölte a kezdeményezést.

 

Ifjúsági alap

 

Spanyolország vélhetően a legnagyobb kedvezményezettje lesz annak az ifjúsági munkanélküliség csökkentését célzó pénzalapnak, amelyről február 7-8-i ülésükön állapodtak meg az uniós tagállamok vezetői.

 

Az Európai Tanács elnöke a következő többéves pénzügyi keretről szóló legutóbbi csúcstalálkozó előtt jelentette be, hogy kezdeményezi egy hatmilliárd eurós alap felállítását, ezt pedig az állam- és kormányfők jóvá is hagyták.

 

Forrás: www.bruxinfo.hu

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület