Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


AZ EURÓPAI POLGÁRI KEZDEMÉNYEZÉSRŐL
A 2009-ben életbe lépett Lisszaboni Szerződés vezette be az európai polgári kezdeményezést (epk), amellyel az EU-tagállamaiban 1 millió aláírás összegyűjtésével európai szintű jogszabályokat lehet kezdeményezni. Két éves előkészítés után kidolgozták az epk eljárásrendjét, így az aláírásgyűjtés 2012. április 1-től indulhat. A kérdésről az Európai Bizottság szervezett nemzetközi konferenciát 2012. január 26-án Brüsszelben.

 

Alaposan megmozgatta az európai polgári kezdeményezés adta új lehetőség az európai szinten működő civil szervezetek fantáziáját. Erre utal, hogy képviselőik nagy számban, több mint négyszázan töltötték meg az Európai Bizottság Nagy Károly frank királyról elnevezett épületének második emeleti konferenciatermét.

 

Maros Sefkovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért és igazgatásért felelős biztosa beszédében azt hangsúlyozta, hogy az epk az EU-állampolgárok politikai ügyekhez való hozzáférésének és befolyásolásának fontos tényezőjévé válhat főleg úgy, hogy az elmúlt évtizedben az internetes közösségek és civil mozgalmak erősödése volt tapasztalható. Nem véletlen az internetre való hivatkozás, ugyanis az Európai Bizottság illetékesei szemmel láthatóan az elektronikus úton, interneten keresztül gyűjtött aláírásokkal számolnak nagyobb számban, bár papír alapon ugyanúgy lehet majd aláírást gyűjteni, mint interneten.

Ennek megfelelően a legtöbb fejlesztést is az elektronikusan gyűjtött aláírások megfelelő technikai hátterének biztosításával és a polgári kezdeményezés központ honlapjának

(http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg=hu)

kialakításával töltötték. Ez utóbbin lehet majd a kezdeményezéseket regisztrálni és nyomon követni, illetve itt lesz megtalálható többek között egy összesítés a futó kezdeményezésekről.

 

Mint minden új rendszer beindításánál, itt is gyaníthatók kezdeti problémák. A leggyengébb láncszemnek a tagállami kijelölt hatóságok tűnnek, akiknek két főbb szerep jut: az aláírásgyűjtő-ívek hitelesítése és az aláírók ellenőrzése. A konferencián felszólaló osztrák belügyi képviselő elmondta, hogy Ausztriában még nincs kész jogszabály az európai polgári kezdeményezésről, annak tervezetét az osztrák parlament most tárgyalja és a tervek szerint február 29-én fogadja el.

 

Az állampolgárok szempontjából a legnehezebb feladatot minden bizonnyal a nemzetközi együttműködés megszervezése jelenti. Viszonylag könnyen elképzelhető, hogy valakinek van 6 olyan ismerőse, akik különböző

(EU-tag) országokban laknak és hajlandók nevüket adni egy ügy érdekében és a kezdeményezés beindításához szükséges bizottság munkájában részt venni. Azonban bármilyen kevésnek tűnik is az országonként meghatározott minimálisan összegyűjtendő aláírások száma (Magyarországon 16.500), sikeres kampányt szinte lehetetlen elképzelni valamilyen háttér/hálózat nélkül. A helyzetet nehezíti, hogy az Európai Unió semmilyen anyagi formában nem támogatja a kezdeményezéseket.

 

Erre a következtetésre jutott például az euractiv.eu új programja, ami egy online felületen (http://www.initiative.eu) gyűjti az európai polgári kezdeményezésre szánt különböző ötleteket annak érdekében, hogy a hálózattal nem rendelkező állampolgárok jó ötletei támogatókra leljenek. Ugyanezért volt hangsúlyos a jelenléte a konferencia második részében felszólaló közösségi internetszolgáltatóknak is, mint a Google, a Facebook vagy a Twitter. Ők ugyan kimondottan nem kívánnak részt venni a személyes adatok kezelésével együtt járó aláírásgyűjtésben, de látnak fantáziát a kezdeményezések online népszerűsítésében.

 

Lehetetlen megjósolni, hogy milyen témák fogják uralni az európai polgári kezdeményezést. A folyosói információk alapján azonban a szociális és zöld témák lesznek a legnépszerűbbek. Ehhez tartozik, hogy a Fogyatékkal Élők Európai Fóruma (EDF) néhány éve próbaképp már összegyűjtött 1,3 millió aláírást a fogyatékkal élők jogainak európai szintű szabályozásáért.

 

Az európai állampolgári kezdeményezés sikere érdekében a kezdeményezők felelőssége, hogy olyan témákat vessenek fel, amik túlmutatnak egy-egy nemzeti érdekkörbe tartozó kérdésen.

---

 

Az európai polgári kezdeményezés nyolc lépésben:

1. Az EU-polgár kigondol egy témát, ami szerinte uniós szinten kellene szabályozni. Megkéri legalább hat másik EU-tagország állampolgárát, hogy legyenek tagjai az állampolgári bizottságnak.

2. A témát regisztrálják az Európai Bizottságnál, amely két hónapon belül dönt annak elfogadásáról/elutasításáról.

3. Az aláírásgyűjtő-ívek regisztrálása a epk-ért felelős nemzeti hatóságnál. A nemzeti hatóságnak egy hónapja van a válaszadásra (ezt a lépést a 2-essel fel lehet cserélni annak érdekében, hogy az Európai Bizottság kedvező elbírálása után rögtön meg lehessen kezdeni az aláírásgyűjtést).

4. Aláírásgyűjtés legalább hét EU-tagállamból, amire egy év áll rendelkezésre.

5. Az összegyűjtött gyűjtőívek benyújtása a kijelölt nemzeti hatóságokhoz, akik ellenőrzik az aláírók személyét. Ez maximum három hónapig tarthat.

6. Amennyiben meg van a legalább 1 millió, a témát támogató aláírás, úgy azt be kell nyújtani az Európai Bizottsághoz.

7. Az Európai Bizottság tanulmányozza a kérdést, maximum három hónapig.

8. Az Európai Bizottság jogszabály-kezdeményezéssel élhet a felvetett téma alapján.

---

 

Minimális aláírások száma országonként (minimum 7 országból legalább 1 millió aláírást kell összegyűjteni):

 

Ausztria: 14.250

Belgium: 16.500

Bulgária: 13.500

Ciprus: 4500

Csehország: 16.500

Dánia: 9750

Egyesült Királyság: 54.750

Észtország: 4500

Finnország: 9750

Franciaország: 55.500

Görögország: 16.500

Hollandia: 19.500

Írország: 9000

Lengyelország: 38.250

Lettország: 6750

Litvánia: 9000

Luxemburg: 4500

Magyarország: 16.500

Málta: 4500

Németország: 74.250

Olaszország: 54.750

Portugália: 16.500

Románia: 24.750

Spanyolország: 40.500

Svédország: 15.000

Szlovákia 9750

Szlovénia: 6000

 

(Miért pont 16.500 a magyar minimális küszöb? Az aláírások minimális számának meghatározásához az adott ország európai parlamenti képviselőinek számát kell megszorozni 750-el. Ebből kiderül, hogy Magyarországnak 22 európai parlamenti képviselője van.)

 

Az európai polgári kezdeményezés központ honlapja:

http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg=hu

Forrás: http://www.eucivil.hu

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület