Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


ÚTITERV CIVILEKNEK EURÓPÁBA
Miként lehetne csökkenteni a távolságot az Európai Unió intézményei és az állampolgárok között? Hogyan lehetne bevonni a döntéshozatali folyamatokba a civil társadalom képviselőit? Többek között ezekre a jól ismert kérdésekre keresték a választ az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) III. Csoportjának tagjai azon a rendkívüli ülésen, melyet március 22-én tartottak Brüsszelben. Ezen ott volt az Európa Ház képviselője is.

 

Az Európai Unió intézményei és képviselői folyamatosan szembesülnek a fent említett kihívással és évek óta, újabb és újabb erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy valamennyien úgy érezzük: a döntések nem "ott a messzi távolban" születnek a fejünk felett.

 

A helyzetben új fejezetet nyitott a Lisszaboni Szerződés elfogadása és 2009-es hatálybalépése. Ez a dokumentum vezette be az európai polgári kezdeményezés fogalmát, mely az európai uniós politikák befolyásolásának új lehetséges módszere. A lényeget röviden összefoglalva: ha legalább 1 millió - és a tagállamok legalább egy negyedéből származó - állampolgár nyilatkozik, felkérheti az Európai Bizottságot, hogy foglalkozzon az aláírásgyűjtéskor megnevezett, az EU hatáskörébe tartozó kérdéskörrel. A Bizottságnak az aláírások hitelességét követően három hónapja van arra, hogy megvizsgálja a kezdeményezést és döntsön arról, milyen lépéseket tesz. A tagállamoknak egy év áll rendelkezésére a technikai részletek kidolgozására (ki, hogyan és milyen feltételekkel gyűjthet aláírást), így élesben először 2012 áprilisában élhetünk ezzel a jogunkkal.

 

Azt azonban valamennyi szereplő elismeri, hogy a polgári kezdeményezés nem gyógyír minden gondunkra: a cél az lenne, hogy a mindennapi döntéshozatali folyamatokban egyre jelentősebb szerepet játszanak a civil társadalom képviselői.

 

A rendkívüli ülésen III. Csoport új elnöke, az olasz Luca Jahier által bemutatott "Útiterv a részvételi demokráciáért" című dokumentum egyrészt számot ad az eddig elért eredményekről, de ami még fontosabb, javaslatokat fogalmaz meg az EGSZB számára a következő lépésekről.

 

Az EGSZB III. Csoportjának javaslata szerint azon kívül, hogy saját kezdeményezésű vélemény formájában kiemelten szeretnének foglalkozni a civil párbeszéd kérdéseivel, az Európai Bizottságnál is kezdeményezik egy un. Zöld Könyv kibocsátását a civil párbeszédről. (A Zöld Könyv az Európai Bizottság által kiadott olyan vitaindító dokumentum, melynek célja rámutatni egy adott terület legfontosabb kérdéseire és a megoldandó feladatokra.) A dokumentum számít a tagállamokban felgyülemlett tapasztalatokra is: egyrészt az EGSZB tagjain és a nemzeti szinten működő civil szervezetek képviselőin keresztül, másrészt a tagállamokban működő Gazdasági és Szociális Tanácsok bevonásával.

 

Magyar szempontból talán nem érdektelen, ha egy pillanatra kitérünk arra, hogy európai szinten mit is jelent a civil társadalom fogalma:

uniós szinten a civil társadalom három jól körülhatárolható csoportra

osztható: a munkaadók, majd a munkavállalók (szakszervezetek) szervezetei illetve az un. egyéb civil szervezetek (az EGSZB három csoportja is így áll fel). Miután az egész európai döntéshozatal az egyeztetésen, az együttműködésen és folyamatos tárgyaláson alapul, világosan látszik, hogy míg az első két csoportnak viszonylag egyértelmű adott kérdésekben az álláspontja (bizonyos kérdésekben hamar közös álláspontra juthat egy kereskedelmi kamara Franciaországban, Litvániában vagy Magyarországon). Ugyanez azonban nem mondható el a III. Csoport meglehetősen heterogén összetételű tagjairól.

 

A dokumentumból egy valami azonban világosan kiolvasható: az egész folyamat az együttműködésre, a tárgyalásra, az érdekek és elképzelések folyamatos egyeztetésére épül. A feladat tehát világos. Most már "csak"

össze kellene fognunk - az európai szintű civil párbeszéd érdekében - és a megvalósításra összpontosítanunk…

 

Az EGSZB "Mik a részvételi demokrácia esélyei Európában?" című dokumentuma itt olvasható (angol):

http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.events-and-activities-participatory-democracy-prospects

Forrás: Európa Ház

 

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület