Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


PARTNERSÉG-FOGLALKOZTATÁSI PARTNERSÉG

 

Partnerség

A partnerség hivatalos megfogalmazását az Európai Unió Tanácsának 1260/1999/EK rendelete tartalmazza: „A partnerség magába foglalja a szoros együttműködést az Európai Bizottság és minden tagország nemzeti, regionális, helyi illetve más szinten felelős hatóságai között, beleértve a tagállam meghatározott gazdasági és társadalmi partnereit is.”

A partnerség elve az Európai Unió (EU) Strukturális Alapja működését meghatározó négy alapelvének ( koncentráció, programozás, addicionalitás, partnerség) egyike. 

A partnerség különböző szinteken, a projektek kidolgozása, végrehajtása, és ellenőrzése során kiemelten fontos vertikális együttműködés az EU és a tagállami intézményei közötti, valamint  horizontális együttműködés a regionális és helyi hatóságok, oktatási intézmények, civil szervezetek, vállalkozások, szociális partnerek és az intézmények között.

A partnerség elve elsősorban arra épül, hogy a területi egységek, azaz a régiók és a települések működése, fejlesztése csak akkor valósulhat meg hatékonyan – s egyben a szubszidiaritás elve is akkor érvényesülhet –, ha a szereplők folyamatosan és rendszeresen együttműködnek, közöttük célorientált kapcsolatok alakulnak ki.

Az együttműködés vertikális metszete, hogy az Unió, a tagországok, azok régiói, annak egységei, a települések a célkitűzéseket és  azokra épülő terveiket az érintett gazdasági, társadalmi szereplők bevonásával közösen dolgozzák ki. Az alsó szint kezdeményező szerepe érvényesül, míg magasabb szinten már a regionális és a nemzeti funkciókból következő orientáció és koordináció jelenik meg. A térségi kapcsolatok, azaz a régió–régió, valamint a település–település viszonylatok (pl. transznacionális térségi együttműködések, határmenti térségek, ezen belül a települések vagy kisebb térségek együttes fejlesztése, a közös jövőbeli kapcsolatok kidolgozása) szintén fontos metszetei a vertikális együttműködésnek.

 

Területfejlesztés vonatkozásában az EU-ban az elsődleges kedvezményezett a régió, a regionális szint. Ezért fontos, hogy a régió és annak alkotó egységei – a települések, a kistérségek, a gazdasági és társadalmi szereplők – között a partnerség jöjjön létre. 

A horizontális együttműködés azt jelenti, hogy a helyi, térségi szereplők együtt alakítják ki jövőképüket, annak megvalósítási programjait, a megvalósítást szolgáló intézkedéseket, együtt végzik az ellenőrzést és az eredmények regisztrálását.

 

A vegyes (vertikális és horizontális) együttműködés egyik fókuszpontja a fejlesztést fogadó régió lehet, mivel egyrészt közvetíthet a résztvevők között (elképzelések gondozása, azok kidolgozása, fejlesztési koncepció ápolása), mint verseny semleges szereplő; ugyanakkor döntnökként is felléphet a megvalósítók között (regionális közbeszerzés vagy a fejlesztések elosztása), éppen a közösségi érdekek határozott érvényesítésével.

A különböző szintek (helyi, kistérségi, megyei, regionális, országos) és a különböző jellegű szervezetek (magánszektor, önkormányzatok, nem állami szervezetek, civil szervezetek, egyetemek, kutatóintézetek) együttműködése a Strukturális Alapok által támogatott programok fő követelménye és alapelve, amelyet együttműködési megállapodásokban rögzítenek.

A partnerség ma már nemcsak egy hivatalos egyeztetési, konzultációs folyamat, hanem a tagállamok többségében a regionális és a helyi fejlesztés, innováció és szociális politika egyik legfontosabb erőforrása.

A  partnerség építése művészet, melyben az egyéni érdekeken kívül megjelennek sokkal fontosabb elemek, magatartásformák, melyeket ösztönössé és természetessé tesz az együttműködés.

Partnerség lényege  a partnerek tiszteletén alapuló bizalom, összefogás a közös célok megvalósítása érdekében a különböző típusú, érdekű, szintű és tevékenységű intézmények, szervezetek, valamint a helyi szereplők között,  olyan érdekérvényesítés mellett, mellyel nem rontják, hanem javítják egymás lehetőségeit. 

A foglalkoztatási partnerségek

Az Európai Unióban a foglalkoztatási partnerségek alapfilozófiája arra a felismerésre épül, hogy a térség minden releváns szereplőjének össze kell fognia a munkanélküliség leküzdésére, a foglalkoztatás és a gazdaság fejlesztése érdekében. Ebben a kérdésben a résztvevők között egyetértésnek kell lenni, mert ez jelenti a helyi foglalkoztatási megállapodásokban a partnerség lényegét.

A helyi kezdeményezések hatékonysága csak egy kibővített partnerséggel teljesedhet ki, ezért túl kell lépni a hagyományos együttműködési kereteken, intézményeken. A helyi foglalkoztatási partnerségek a kooperáció új kultúráját és formáját teremthetik meg, amelyek hozzájárulhatnak a meglévő fejlesztési források optimális felhasználásához.

A foglalkoztatási partnerségek célja egy széles körű regionális ( területi) vagy helyi partnerség ösztönzése, előmozdítása és támogatása annak érdekében, hogy

  • azonosítsák a foglalkoztatás szempontjából releváns helyi szereplők problémáit, érdekeit és  jövőbeni céljait,
  • fejlesszék a munkahely-teremtést célzó intézkedések koordinációját és egységesítését,
  • valósítsanak meg példa értékű akciókat és intézkedéseket, projekteket a foglalkoztatás ösztönzése érdekében,
  • mozgósítsanak minden rendelkezésre álló erőforrást egy integrált stratégia kialakítására, amely a tényleges szükségletekre épül, melyet minden érintett fél elfogad és amely egy hivatalos kötelezettségvállalásban valósul meg  – ami maga a Foglalkoztatási Paktum.

A helyi foglalkoztatási megállapodásokban partnerek lehetnek:

  • Nemzeti, regionális, helyi, igazgatási szervek, önkormányzatok, hivatalok,
  • A magánszektor (nagyvállalatok, kis- és középvállalatok, pénzügyi szervezetek),
  • Szociális partnerek,
  • Szakmai szövetségek, kamarák,
  • Civil szervezetek,
  • A képzés, a technológiai fejlesztés és a kutatás  intézményei.

 A cél az, hogy a fenti szervezetek és képviselőik egy közös stratégiát, akcióprogramot, dolgozzanak ki és valósítsanak meg  a helyi foglalkoztatás bővítésére a helyi gazdaság fejlesztésével összhangban.

Az Európai Unió Bizottsága a tagállamokban korábban kísérleti jelleggel 89 helyi foglalkoztatási partnerség létrehozását támogatta. A kísérleti szakasz lezárása után Ausztria példája bizonyult a legjobbnak és ezért a helyi foglalkoztatási partnerségek  (paktumok)  ausztriai rendszerét az Európai Unió a legjobb gyakorlatnak („best practice”)  minősítette

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület