Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


Női Vezetők II. Európai Csúcstalálkozója

Az Európa Unió soros spanyol elnöksége február elején két, egymást követő, a nők helyzetének javításával foglalkozó uniós szintű eseményt is szervezett, amelyeken Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium esélyegyenlőségi szakállamtitkár képviselte hazánkat.
Február 3-án rendezték meg a Női Vezetők II. Európai Csúcstalálkozóját Cádizban. A találkozó fórumot biztosított azoknak a nőknek, akik az unióban kormányzati vezetői pozíciót töltenek be, függetlenül a hatáskörükbe tartozó kormányzati feladatoktól. A csúcstalálkozó célja a nők nőkért való összefogásának megerősítése volt.
A kezdeményezés nem példa nélküli, sokkal inkább egy már korábban megkezdett folyamat egyik állomása. 1992-ben, Athénban 18 uniós tagállam női miniszterei találkoztak és tartották meg az első európai női vezetői csúcstalálkozót, mely a cádizihoz hasonlóan egy nyilatkozattal zárult. Ez a nyilatkozat is elősegítette azt, hogy nők és férfiak közötti egyenlőség helyzete javuljon a közösségen belül, hogy egy igazságosabb, összetartóbb és demokratikus európai társadalom irányába haladhasson.
A mostani vezetői egyeztetés célja az volt, hogy új lendületet adjon ennek a folyamatnak, továbbá hogy az első csúcstalálkozó óta elért eredményeket értékeljék, megerősítsék az elkötelezettséget és új irányokat, célokat fogalmazzanak meg. A cádizi nyilatkozatban hangsúlyt kap az a tény, hogy bár számtalan hivatalos lépés történt, a valódi egyenlőség eléréséig még mindig hosszú út vezet. Felhívja a figyelmet arra, hogy az egyenlőtlenségek az élet minden területén össztársadalmi hátrányokkal járnak, melyek a társadalmi és gazdasági fenntarthatóságot egyaránt veszélyeztetik. A nyilatkozatot aláíró női vezetők elköteleződtek amellett, hogy lehetőségeiket használva ösztönzik minden területen és minden szinten a nők és férfiak közötti egyenlőség elősegítését. (A nyilatkozat szövege angol nyelven.)
 
A csúcstalálkozót a Nők IV. Világkonferenciáján elfogadott Pekingi Nyilatkozat és Cselekvési Terv 15. évfordulója alkalmából megrendezett Nőügyi Fórum követte február 4-én és 5-én szintén Cádizban. A fórumon Rauh Edit az "Egyenlőség az Európai Unióban: kihívások és prioritások" elnevezésű magas szintű panelbeszélgetésben tartott vezető hozzászólást. Beszédében kiemelte: "a gender mainstreaming eszközrendszerét a mainál sokkal szigorúbban kell számonkérni minden területen, különösen a fejlesztési programokban". Hozzátette: "a tagállamokban és a sok esetben közösségi szinten is egyértelműbbé kell tenni azt, hogy ezek a szempontok kikerülhetetlenek, nem teljesülésüknek pedig szigorú szankciókat kell maguk után vonniuk. Emellett több célzott intézkedésre lenne szükség. Fel kell ismerni azt, hogy a pozitív diszkrimináció nem jótékonyság, nem szívesség, hanem mindenki érdekében való esélykiegyenlítés. Bizonyos hátrányok legyőzéséhez az idő önmagában nem elég: elengedhetetlen, hogy egyértelmű és megfelelően irányzott támogatás is társuljon a folyamatokhoz". A szakállamtitkár az aktuális kérdések közül felhívta a figyelmet az EU 2020 stratégia jelentőségére, annak fontosságára, hogy ebben a meghatározó dokumentumban megfelelően jelenjen meg a nők és férfiak közötti egyenlőség. Röviden bemutatta a magyar kormány által elfogadott "A Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlőségét Elősegítő Nemzeti Stratégia - Irányok és Célok 2010-2021" 1004/2010. (I. 21.) kormányhatározatot. A tagállamok és az Európai Unió Bizottságának témáért felelős vezetői egyaránt üdvözölték a magyar stratégia elfogadását.
A fórum megrendezésével a spanyol elnökség egyúttal információkat gyűjtött, összegző munkát is végzett, amelynek eredményeiről az ENSZ Nők helyzetével foglalkozó Bizottságának 54. ülésszakán is beszámol, ahol egyben sor kerül a Pekingi Nyilatkozat és Cselekvési Terv Európai Unióban történt megvalósításáról készített átfogó jelentés (angol nyelvű) bemutatására is.
Forrás: Szociális és Munkaügyi Minisztérium

 

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület