Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


Diszkriminációtól az egyenlőségig…

 ITUC–PERC CEE & NIS WOMEN’S NETWORK SZEMINÁRIUM
December 10-12. között sikeres szemináriumot tartottak Budapesten „A diszkrimináció tiltá-sától az egyenlőség előmozdításáig” címmel. Az oktatókat felkészítő szemináriumot a Nem-zetközi Szakszervezeti Szövetség Pán–európai Tanácsa Közép- és Kelet Európa és Független Államok Közössége Nőhálózata szervezte, a projectet az ILO működteti az ILO-ACTRAV és a flamand kormány támogatásával. Ez a szeminárium ennek a projektnek a része volt, a pro-jekt igazgatója Jasna A.Petrovics, szakértője: Agnieszka Ghinarau (az előadók a nemzetközi szakszervezeti mozgalom ismert személyiségei, a Nőiskola előadói és több kézikönyv szerzői).

Rózsáné dr. Lupkovics Mariann az MSZOSZ Női Választmány Intéző Bizottságának tagja számol be a szemináriumról.

A szeminárium résztvevői Közép- és Kelet Európa országai szakszervezeti konföderációinak küldöttei – férfiak és nők vegyesen – összesen 13 nő, 5 férfi. A cseh szakszervezeti konfö-derációk három fővel képviseltették magukat, Szlovákiából hárman, Horvátországból négyen jöttek. Magyarországról az ITUC–PERC tagszervezetei (a hat konföderációból négy: az Au-tonómok, a LIGA, az MSZOSZ és a MOSZ) küldtek összesen 8 főt. Az MSZOSZ Női Választ-mánya Kovács Anikót, a KASZ–ból Szekeres Józsefné Ibolyát, a Női Választmányból Intéző Bizottságából Rózsáné dr. Lupkovics Mariannt küldte a szemináriumra.

Néhányan a résztvevők közül most első alkalommal vettek részt olyan képzésen, amelynek az egyenlőség, az egyenlő bánásmód a témája – részben fiatalságuk okán, részben azért, mert nemrégen választáson kapták megbízatásukat. A szeminárium érdekessége, hogy oktatókat oktattak, de azon a módon, amely általában nem megszokott az ilyen jellegű felkészítő tanfolyamokon: rendkívül erőteljesen a munkahelyi, napi gyakorlatra koncentrálva. Az előadók feltételezték, hogy a szeminárium résztvevői már birtokában vannak az egyenlőségről és az egyenlő bánásmódról szóló alapismereteknek, de ha ez nincs meg teljes mértékben, akkor a szemináriumi tananyaként feldolgozott kézikönyvből, és a tanfolyamon szerzett ismeretekből felépíthető az a tudás, amely szükséges az oktatói feladatok ellátásához.

A szeminárium kézikönyve angolul készült, de három nyelvre történt meg a meglehetősen vaskos kézikönyv fordítása. Különösen alkalmas a kézikönyv arra, hogy a szakszervezeti tiszt-ségviselők eldönthessék egy-egy ügy kapcsán, hogy diszkriminációról van szó, vagy „csak” egyszerű igazságtalanságról, és hogy milyen módszereket, eszközöket használhatnak fel ha-tékonyan a diszkrimináció elleni fellépéshez. A kézikönyv maga, az egész szeminárium na-gyon munkahely-központú, kifejezetten a munkahelyi szakszervezeti tisztségviselők számára készült.

Az oktatók felkészítése azt a célt szolgálta, hogy maguk is minél több kollégát oktassanak a kézikönyv alapján, megteremtve ezzel a szakszervezeti egyenlőségi szakértői bázis alapját.

Mindnyájan tudjuk, hogy az egyenlőség nem érhető el olyan könnyen, előtte még valóban meg kell harcolni a diszkrimináció hétfejű sárkányával, ki kell irtani az előítéleteket, és be kell bizonyítani, hogy az egyenlőség a tisztes emberi élet, a tisztes munka maga, melyet megtá-madni az emberi jogok elleni támadás.

A szeminárium egyik érdekes feladata volt, hogy a résztevők átgondolták és írásba foglalták, hogy ők mit várnak el saját maguktól a diszkrimináció elleni harc érdekében.

A szeminárium oklevelek (Certificate) átadásával zárult, melyek bizonyítják, hogy átvevője si-keresen befejezte a szemináriumot. 

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület