Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


Javultak a nők lehetőségei

Javultak a nők lehetőségei  és elmozdulás történt a tudástársadalom irányába -  sikeresen valósul meg  az Európai Foglalkoztatási Stratégia – erről ír az Eurofound jelentésében.

A dublini székhelyű Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (rövid nevén Eurofound) Európai Szerkezetátalakítási Megfigyelőközpontjának 2008. évi jelentése a foglalkoztatás bővítésének módjait vizsgálja Európa-szerte 1995-2006 között. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy különösen a nők számára volt igen előnyös ez az időszak, mivel jelentős foglalkoztatás-bővítés volt tapasztalható.

Az Európai Unió legtöbb tagállama, de főleg a 15 régi tagállam több és jobb munkahelyeket hozott létre az 1995 utáni tíz évben. Az EU 15 területén az aktívan foglalkoztatott munkaképes  korú lakosság aránya 60 százalékról 66 százalékra emelkedett, a  foglalkoztatás pedig 22 millió munkahellyel bővült.
Jorma Karppinen, a Eurofound igazgatója mondta:
"A kép igen pozitív, a lisszaboni célok elérése szempontjából igazán jó híreink vannak. Több és jobb munkahelyek jöttek létre Európában, javultak a nők lehetőségei, és elmozdulás történt a tudástársadalom irányába. Ez a fejlődés ugyanakkor növekvő nehézségeket jelent az alacsony képzettségű munkavállalók és a hanyatlóban lévő iparágakból elbocsátottak számára. A politikai döntéshozóknak tudniuk kell, hogy a rosszul fizetett munkahelyek száma stagnál. Ez az alacsony képzettségű munkavállalóknak kevesebb munkalehetőséget jelent egy olyan időszakban, amikor az új, közepes minőségű munkahelyek számának csökkenése akadályozza a foglalkoztatási struktúrában a felfelé irányuló mobilitást."

A munkahelyek minősége és mennyisége szempontjából a jelentés szerint Írország, Dánia, Finnország, Luxemburg és Svédország a legjobban teljesítő országok. A legtöbb új munkahely főleg az üzleti szolgáltató, az egészségügyi és az oktatási ágazatban található. Összehasonlításképpen, a jelentés rámutat, hogy másutt, így Spanyolországban, Görögországban és Olaszországban is jelentősen bővült a foglalkoztatás, ez a bővülés azonban minőségileg gyengébb minőségű munkahelyek irányába valósult meg. Hollandiában, Franciaországban és Cipruson sok magas és alacsony minőségű munkahely jött létre, középen nagy réssel.

A nők foglalkoztatási helyzete, különösen az EU 15 országaiban, mennyiségi és minőségi tekintetben is sokat javult. Az elmúlt évtized során az EU-ban a nettó munkahely-növekedésből adódó új állások többségét nők töltötték be, és ezeknek nagy része jó vagy közepes minőségű munkahely volt.

A jelentésből az is kiderül, hogy az EU rosszul fizetett munkahelyei egyre inkább atipikussá váltak 1995 óta. Több országban az újonnan létrejött alacsony fizetésű munkahelyek többsége részmunkaidős vagy határozott idejű, míg a rosszul fizetett teljes munkaidős állandó munkahelyek megszűntek, vagy számuk stagnál.

Az EU-15-ön kívülről érkező migráns munkavállalók töltik be a legrosszabbul fizetett munkahelyeket. Spanyolországban, Cipruson, Írországban és Görögországban például az újonnan létrejött nettó munkahelyeknek a minőség szempontjából alsó két ötödébe eső állásokat nem EU-s állampolgárok töltik be.

A jelentés teljes szövege angolul letölthető itt:
www.eurofound.europa.eu/publications/htmlfiles/ef0850.htm
Az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (rövid nevén Eurofound), háromoldalú EU-s szervezet, melynek feladata, hogy a szociálpolitika kulcsszereplőinek munkáját segítse az összehasonlító kutatások során szerzett tudásanyag, kutatási eredmények és tanácsok közzétételével.
Hírek és információk az Alapítványról: www.eurofound.europa.eu

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület