Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Beruházás

Civil hírek

Érdekességek

EU információk

Hazai programok, rendezvények

Idegenforgalmi információ

Kiírások, tenderek

Közélet

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Nevezetességek

Pályázati eredmények

Programajánló

Sport / fittness / szabadidő

Szervezeti változások

Tervezett fejlesztések

Turisztikai szolgáltatás

Turizmus

Utazás

Vélemények

Wellness


Elkészült a Balaton Közlekedésfejlesztési Stratégiája

 A Balaton, mint az ország legnagyobb turisztikai jelentőséggel bíró vízfelülete, sajnos hosszú évek óta folyamatosan veszít versenyképességéből, ugyanis néhány alapvető szolgáltatás hiányossága gátolja a tó környékének, a turizmus iparágának fellendülését. Az sem titok, hogy a hiányosságok talán egyik legszembetűnőbb területe a Balaton közlekedési helyzete. A megoldást a térség közösségi közlekedésének fejlesztése jelentheti.

A Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. 2009. év elején pályázatot nyújtott be a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség által megjelentetett DDOP-2008-5.1.2/A kódszámú Közösségi közlekedésfejlesztés projektgenerálás című pályázati felhívásra.

A pályázatban megfogalmazott projekt célja, hogy a Balaton térségére elkészüljön egy valós, utasforgalmi alapokon nyugvó komplex közlekedésfejlesztési térségi terv, valamint konkrét projektek megvalósításához szükséges (pályázati forráshoz jutást elősegítő) megalapozó tanulmányok az alábbi témákban:

  • A Balatoni Közlekedési Szövetség modellszintű vizsgálata
  • Utastájékoztatási rendszer fejlesztése
  • Akadálymentesítési feladatok vizsgálata
  • Kerékpáros intermodalitás
  • Kötöttpályás infrastruktúra-elemek fejleszthetőségének vizsgálata elő megvalósíthatósági tanulmány szinten.

A Balaton Kiemelt Üdülőkörzet adottságai legalább annyira kedvezőek, mint a vele versenytárs európai desztinációké, azonban a nem megfelelő szintű infrastruktúra, és azon belül néhány alapvető szolgáltatás hiányossága gátolja a tó környékének, a turizmus iparágának fellendülését.

A hiányosságok talán egyik legszembetűnőbb, így a turistákat leginkább zavaró területe a Balaton és közvetlen környezetének közlekedési helyzete, az egyéni közlekedés egyre fokozódó környezetterhelése és a helyváltoztatási igények kielégítésének több szempontból hiányos volta. A megoldást a térség közösségi közlekedésének egységes rendszerszintű fejlesztése, a gépkocsival szemben versenyképessé, sőt kedvezőbbé tétele jelenti.

E célból a Balaton Fejlesztési Tanács 2006-ban szakértői munkaszervezetet hozott létre a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet közlekedési rendszerének középtávú tervezésére. A munka eredményeként elkészült a Balaton Közlekedésfejlesztési Stratégiája, amely a 2013-ig, illetve részben a távlati koncepciót érintve azon túl fogalmazta meg az elsősorban a közösségi közlekedésfejlesztéssel kapcsolatos szakmai elképzeléseket.

A stratégia összefoglaló anyaga szerint: „A közösségi közlekedési feladatok megoldására, a részhálózati rendszerek összefogására meg kell alapítani a Balatoni Regionális Közlekedési Szövetséget. A létrehozandó szervezet mind a térségben élők és dolgozók, mind az ide érkező vendégek közlekedési igényeire választ ad korszerű, összehangolt menetrenddel és átszállási kapcsolatokkal, egységes tarifarendszerrel, fejlett utastájékoztatással és díjelszámolással. A közlekedési szövetség formálja a térségbe érkező turista számára egységes, háztól-házig eljutási kínálattá az együttműködő vasúti, közösségi vagy magántulajdonú autóbusz és iránytaxi szolgáltatók férőhely-kapacitásait.” Az itt megjelölt stratégiai irányok, azaz egyrészt a kötöttpályás gerinchálózat fejlesztése a vele többszintű kapcsolatban álló ráhordó közúti közösségi szolgáltatásokkal, másrészt az egész térségben az egységes tervezésért, megvalósításért, működtetésért és piacra vitelért felelős közlekedési szövetség megalakítása alkotja közösen azt a komplex feladatkört, amelynek tervezési munkálatai jelen projektben megkezdődtek.

A tervezési feladatok, fejlesztési prioritások kijelölése végett szükséges egy átfogó, a fenti stratégia hardver (infrastrukturális) és szoftver (szervezetfejlesztési) elemeit egyaránt megvizsgáló, a feladatokra modellalkotással választ kereső térségi terv, melynek egyik gerincét a jelenlegi állapotok és meglévő valós és látens utazási igények felmérése jelenti.

Az elkészülő térségi terv mentén haladva fel kell építeni a szorosan egymáshoz kapcsolódó, elhatárolható fejlesztési részterületek tervezési feladatait, amelyek előkészítésére, a későbbi pályázatok sikeres benyújtására a konkrét feladatokat leíró, alágazati megvalósíthatósági tanulmányok szükségesek.

A jelen pályázat forrásai segítségével - melynek munkálatai 2009 év végére befejeződnek - ezt a többrétegű feladatot, amelynek súlypontja mind utasforgalmi, mind az érintett lakosság számaránya, mind területi-földrajzi megfontolások alapján a Balaton déli partján helyezkedik el, kívánjuk a későbbiekben a tó egészére kiterjeszthető jelleggel mintaprojekt-rendszerként bemutatni és megoldani.

Forrás: Balatoni Gazdasági Fórum

Publikálta
Szerkesztőség,