Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Beruházás

Civil hírek

Érdekességek

EU információk

Hazai programok, rendezvények

Idegenforgalmi információ

Kiírások, tenderek

Közélet

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Nevezetességek

Pályázati eredmények

Programajánló

Sport / fittness / szabadidő

Szervezeti változások

Tervezett fejlesztések

Turisztikai szolgáltatás

Turizmus

Utazás

Vélemények

Wellness


Lezárult az első pályázati felhívás a Magyar-horvát közös határ menti fejlesztésekre

 2009. június 24-ig összesen 67 darab pályázat érkezett be a Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program első pályázati felhívására, amelyet 2009. március 26-án hirdetett meg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a Horvát Köztársaság Területfejlesztési, Erdészeti és Vízgazdálkodási Minisztériuma.

Az IPA (Instrument for Pre-accession Assistance) előcsatlakozási támogatási eszközben előirányzott intézkedések elsődleges célja a kedvezményezett országok számára az Európai Unió előírásaihoz, politikáihoz és a közösségi vívmányokhoz („acquis communautaire”) történő igazodás, főként a tagjelöltek esetében. A határon átnyúló gazdasági és szociális kapcsolatok fejlesztése érdekében a két ország határ menti megyéi együttműködnek annak érdekében, hogy a határ menti övezetek felzárkózását, integrációját elősegítsék.

Az együttműködésben magyar részről Zala, Somogy és Baranya megye vesz részt, horvát részről pedig a következő megyék tartoznak a jogosult területek közé: Međjimurska, Koprivničko‑Križevačka, Virovitičko‑Podravska és Osječko-Baranjska. A felsorolt határ menti horvát megyék mellett még négy megye, nevezetesen: Varaždinska, Bjelovarsko-Bilogorska, Požesko-Slavonska és Vukovarsko-Srijemska került bevonásra a programba. Mivel ezek a területi egységek közvetlenül nem határosak Magyarországgal, ún. csatlakozó területként legfeljebb 20%-ban részesedhetnek a teljes programkeretből.

A program koordinációját a két ország részvételével közösen működtetett intézmények látják el. A program hosszú távú célja a határrégió két oldala közötti intenzív társadalmi-gazdasági kapcsolatokon alapuló kultúra és a tudásalapú fejlődés támogatása, a természeti és kulturális örökség sikeres menedzselésének elősegítése.

A pályázatokat egyfordulós nyílt eljárásrend keretében lehetett benyújtani a Program Közös Technikai Titkárságához Budapestre. A pályázatokkal a természetvédelem, a tájképfejlesztés, a turizmus, a gazdasági együttműködés, valamint a humánerőforrás-fejlesztés támogatására nyílik lehetőség. E pályázati felhívás keretében összesen közel 11,7 millió euró közösségi forrás áll rendelkezésre. A pályázók által igényelt közösségi támogatás összege 16,2 millió euró.

A legnépszerűbb beavatkozási területnek a Határon átnyúló oktatási, képzési és csereprogramok bizonyultak, amelyet az Emberek közötti (people-to-people) kapcsolatok, majd a Környezeti tervezési tevékenységek és a Közös kutatás, fejlesztés és innováció (K+F+I) követnek.

A 67 darab beérkezett pályázat nagy részét, 49 pályázatot magyar vezető partner kezdeményezte. A három hónapig tartó pályázatértékelés 2009. júliusában kezdődik, a pályázatokról szóló döntés 2009. októberében várható. A magyar-horvát határ menti program legközelebbi pályázati kiírása 2010-ben várható.

Forrás: NFÜ

Publikálta
Szerkesztőség,