Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Beruházás

Civil hírek

Érdekességek

EU információk

Hazai programok, rendezvények

Idegenforgalmi információ

Kiírások, tenderek

Közélet

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Nevezetességek

Pályázati eredmények

Programajánló

Sport / fittness / szabadidő

Szervezeti változások

Tervezett fejlesztések

Turisztikai szolgáltatás

Turizmus

Utazás

Vélemények

Wellness


Tanulmányút tapasztalatai

A hajdúszoboszlói TDM pályázati projekt előkészítő munkacsoport (TDM EMCS) és a bevont szakértők közös szervezésében 2009. június 18-19-e között TDM Veszprém és Fertő-tavi tanulmányútra került sor.

A tanulmányút keretében a TDM EMCS tagjai megismerhették a veszprémi TDM szervezetnek, azaz a veszprémi non-profit Kft-nek a mintaértékű megalakulási és működési folyamatait. Dr. Lőrincz Katalin ügyvezető igazgató (TDM Menedzser) kiemelte a Képviselő Testület és az önkormányzat kiemelt és döntés támogató szerepét. A veszprémi modellben az önkormányzat fizeti a teljes működési, pályázati költségek 70%-t, ez az önkormányzat részéről mintegy évi 22 millió Ft támogatást jelent a TDM szervezetnek, melyre előre garanciát vállal az önkormányzat. A 2008. november 27-én döntött és 2009. február 1-én megalakult Veszprémi Turisztikai Nonprofit Kft. esetén a hajdúszoboszlói mintához hasonlóan:

  • A nonprofit kft. négy tulajdonossal alakult meg. A tagok a törzstőke és a fenntartási költségek arányát a regisztrációs kiírásban szereplő és a társadalmasítás során végig kommunikált kritériumok alapján rögzítették.
  • A Társasági Szerződésben meghatározásra kerültek a szavazati arányok is: ezek alapján minden tulajdonosnak egy szavazata van, ráadásul a legfontosabb döntések (alapító okirat módosítása, üzleti terv elfogadása, ügyvezető kinevezése, törzstőke emelés stb.) a taggyűlés egyhangú szavazatához kötöttek.
  • A város a vagyonrendeletében szabályozta, hogy a turizmussal kapcsolatos feladatokat (információnyújtás, marketing, kutatás, önkormányzati referensi feladatok) a nonprofit kft. látja el, ezzel is megszűntetve a párhuzamos tevékenységeket. A Tourinform Iroda átadásával Veszprémben megszűnt a párhuzamosság: a TDM szervezet ugyanis a Tourinform alapjain jött létre. A város Hasznonkölcsön és ajándékozási szerződéssel adta át a nonprofit kft.-nek a Tourinform Veszprém vagyonát (ingó és ingatlan), így biztosítva a működési feltételeket.

A turizmus ügyeiért felelős veszprémi alpolgármester kihangsúlyozta, hogy példaértékűnek értékelhető az a szakmai összefogás és feladatátadás, melyet a helyi képviselők, a turizmusban érdekelt cégek és a helyi turisztikai egyesület végigvitt. Külön kiemelte, hogy egy „irányba” kell menni a városi önkormányzatnak, a szakmának és a civileknek, erre garancia a megalakult TDM szervezet, az általa képviselt összefogás, annak működése és döntéshozatala. A turizmus ügye nem lehet senkinek sem a hitbizománya, nem lehet a politikai diskurzus része (ki kell onnan emelni), a 70%-os működési-fejlesztési önrészért az egy szavazat nem lemondás, hanem az a bizalom kifejezése egymás iránt. Külön kiemelte annak fontosságát, hogy milyen fontos a TDM szervezet személyi összetétele, s különösen a TDM menedzser személye.

A Fertő-tavi turisztikai szervezeti és működési modell megismerése esetén kiemelt szerep jutott a TDM Szervezet működését támogató megoldások gyakorlati működésének megismerésére. A Hajdúszoboszlóval közel azonos vendégéjszaka számot produkáló desztinációt menedzselő Ferő-tavi Turisztikai Kft. mintegy éves 850 ezer Euros büdzsével gazdálkodik, ez mintegy 240 millió forintos pénzügyi keretet jelent. Külön kiemelendő a működő turisztikai kártyarendszer, a panorámakamera, a kültéri információs rendszer, valamint az ezt támogató TDM adatbáziskezelő deskline szoftver-megoldás.

Horkay Nándor

Publikálta
Szerkesztőség,