Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

EU információk

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Jegyzet

Karrier

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Tudósítás


Médiakorrupció végterméke a "buta műsor"? Adatok és cáfolatok.

Alig találkozik a valós élet problémáit és megoldásait kínáló műsorokkal a Tv néző, ráadásul a csatornák elérhetősége sem egyenletesen oszlik meg.

Korrupció csökkentését jelezte előre Orbán Viktor Bécsben, a média állapotával és nyitottságával szemben jogosnak tűnő kritikával élt Vona Gábor.

A nyilvánossághoz való demokratikus hozzáférés hiánycikk a magyar televíziózásban, de megjelent az interneten. Újra és újra terítéken a média helyzete a pártok berkeiben, azonban konkrét javaslattal a MAHILOSZ (Magyarországi Hivatásos Parlamenti Lobbi Szövetség) élt Országbíró Zoltán politikus sajtótájékoztatóján.

Van megoldás a média demokratizálásához, a hozzáférés esélyegyenlőségének gyors javítására.

A bevezető gondolat után következzen néhány adat:

"Sokaknak nem tetszik, hogy a tévében ún. "buta" műsorok, a mozikban pedig ostoba filmek mennek. Utánanéztünk, mit is néz a hazai értelmiség.

A kereskedelmi tévés és mozifilmes felhozatallal kapcsolatban állandó vitákat szül a kínálat minősége.

Vannak, akik szerint a TV2 és az RTL műsorai, sajátgyártású produkciói, valamint a mozikban látható hollywoodi filmek, mind alacsonyabb értelmi színvonalra vannak belőve, s ennek nem az az oka, hogy a néző butább alkotásokra kíváncsi, hanem az, hogy a tévék, mozik vélik úgy, hogy csak az érdekli a népet - a nézőnek pedig nincs választási lehetősége.

 

Mindez abban merül ki, hogy a filmszínházakban valóban zömében hollywoodi produkciókat látni, a tévékben pedig ugyancsak Hollywood tarol, no meg persze a magyar celebek.

Más kérdés, persze, hogy ha adódik választási lehetőség, a nézők zöme ugyanúgy Hollywoodot és a celebeket fogyasztja kéjes örömmel.


Természetesen, ha valamikor is felmerül a televíziózás és a műsorok színvonala, akkor mindig a délutáni talkshow-k kerülnek először terítékre, melyek valóban nem az aktákat tologató irodistákat és a tőzsde zárását elkönyvelő brókereket célozzák meg.

A délutáni műsorok célközönsége a mindig otthon lévő nyugdíjasokon kívül a háziasszonyok, a gyerekükkel gyesen lévő anyukák, valamint az iskolás réteg. (Bár az utóbbit direktben megcélzó Balázs Show helyett már csak két, felnőttesebb beszélgetős műsor megy jelenleg, de cserébe a Cool folyamatosan ismétli a fiataloknak szóló, RTL-es talkshow-kat.)

Nem meglepő, hogy a hazai értelmiséget nem is nagyon érdekli Mónika és Joshi Bharat lélekben való turkálása, ellenben annál inkább a sorozatok és a valóságshow-k.

A 2009-es produkciók nézettségét vizsgálva a 18-49 éves, magas iskolázottságúak körében, nem meglepő módon az ősz egyik nagy sikere, a Csillag születik szerezte meg az első helyet - a meglepetés az, hogy nem a döntő, hanem egy selejtező.

Ki és mire fogékony a nézők közül?

A kétmilliós adatokat produkáló műsort az AGB felmérései szerint az értelmiségi kategória 195 497 képviselője követte figyelemmel, ami 54,1%-os közönségarányt jelentett körükben.


A CsSz egyébként háromszor szerepel az "értelmiség top15-ben" és még kétszer a legnézettebb 50 műsor között. Annál többször jut hely például a Barátok köztnek.

A magyar szappanopera ismét bizonyított, hiszen nem csak a letöltögetők körében és a netező fiatalok körében sikeres (ld. az SG-s Barátok közt fórumtopik a filmes-tévés kategória egyik legnépszerűbbje, nem sokkal marad el a Lost - Eltűntektől), hanem a magas iskolai végzettséggel rendelkezőknél is.

A legnézettebb 50 értelmiségi műsor között 27 Barátok közt-epizód szerepel, vagyis több mint 50%-os aránnyal vannak jelen a Mátyás király tér bentlakói. (Ez már csak azért is szép teljesítmény, mert a sorozat az RTL honlapján ingyen is megtekinthető.)

Természetesen nem csak magyar sorozat, hanem amerikai is akad az értelmiség kedvencei között: legtöbben, 156 651-en egy tavaly január 12-i Vészhelyzet-epizódot láttak (38,1%-os közönségaránnyal).

Ettől alig lemaradva, 155 510 nézővel és 44,1%-os közönségaránnyal pedig a november 11-i Doktor House-rész következik.

A legjobb 50-ben egyébként még további három sorozatepizód szerepel, mindegyiket a Doktor House adja (26., 31. és 40. helyen), ami jelzi azt is, hogy az itthon legnézettebb sorozatok, mint a Cobra 11 vagy A mentalista, nem nagyon indították be a magas iskolázottságúakat.


Az értelmiség (nem szerencsés kifejezés, de mindenki tudja, mire gondolunk) persze filmeket is nézett: például az idén ismét sikerrel sugárzott Ha igaz volna tavaly február nyolcadiki adása második lett az összesítésben 186 500 nézővel. A legnézettebb 50-ben még szerepel a Neveletlen hercegnő 2 (4. hely), a Csillagok háborúja 3 - A Sith-ek bosszúja (6.), a Gorilla bácsi (11.), a Batman: Kezdődik! (25.), a Mr. és Mrs. Smith (27.), az Apácashow 2 - Újra virul a fityula (42.) és a Krokodil Dundee Los Angelesben (47.)

Az eddigiekben nem említett, egyéb műfajú produkciók között pedig ott van két sportműsor: a Magyarország - Portugália labdarúgó vébéselejtező (10. hely, 165 768 néző, 47,9% közönségarány) és a Balzsay - Inkin bokszmeccs (23. hely), valamint egy-egy Esti Showder (12. hely) és Napló (20. hely). No meg persze a Benkő feleséget keres fináléja is, mely még az értelmiség figyelmét is felkeltette, legalábbis 141 511 honfitársunkét, s ez a 46. helyre volt elegendő az év végi nézettségi toplistán.

Összefoglalva a fentieket: kitűnik, hogy az értelmiség, mint ahogy nem csak művészfilmeket néz a moziban, a tévében sem kizárólagosan az értelmiségi műsorokat keresi.

A sok sorozat, film és szórakoztató produkció mellett mindössze két sportesemény és egy információs műsor tűnik fel - utóbbi a Napló azon adása volt, melyben az olaszliszkai, 15 évre ítélt felbujtó megszólalt."(sg.hu/Magyar Polgár Info)

 

Publikálta
null