Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

EU információk

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Jegyzet

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányzati hírek

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés


Széchenyi terv és a közelgő második akcióterv

 A Magyar Szociális Fórum (MSZF) a nemzetgazdaság talpra állítására irányuló ígéretes lépésnek tartja az Új Széchenyi Tervet, támogatja a benne megjelölt központi célt, a foglalkoztatás növelését, és elvárja a kormánytól a cél mielőbbi teljesítését – áll abban a közös állásfoglalásban, amelyet pénteken küldtek el Orbán Viktor miniszterelnöknek a Szociális Kerekasztal augusztus végi tanácskozásán elhangzottak összesítése alapján.

 

A társadalmi szervezetek, szakszervezetek, szakértők és politikai szervezetek alkotta civil mozgalom álláspontja szerint halaszthatatlanul hozzá kell fogni több százezer munkahely megteremtéséhez, hogy mielőbb érzékelhetően enyhülhessen három-három és fél millió ember mindennapos megélhetési gondja.

 
Az MSZF felhívja a miniszterelnök figyelmét arra, hogy a Széchenyi Tervnek a magyar dolgozó és alkotó társadalmi többség érdekeit kell szolgálnia. Kétségessé válhat a foglalkoztatás gyors növelése hozzá rendelt megfelelő eszközök híján. Nem segít a tömeges munkahelyteremtésben az egykulcsos jövedelemadó, a minimálbérek megadóztatása a bérek emelése nélkül. Nem látni a nagy pénzügyi csoportok teherbírásának megfelelő adóztatást sem a rájuk két évre kivetett 200 milliárd forintos különadó utáni időszakra.

Nem világos, hogyan akarják korlátozni a multinacionális trösztök adózatlan profitkivitelét, és a közpénzből nekik nyújtott egyéb kedvezményeket – áll az Orbán Viktornak küldött 3 oldalas állásfoglalásban, értékelésben és javaslatban, melyhez csatolták 15 szervezet és szakértő részletes véleményét is.


A Szociális Kerekasztal helyesnek tartja, hogy a kormány elkötelezte magát az otthonteremtési program mellett, de kifogásolja, hogy a Terv megkerüli, bár nem tagadja a lakhatási jog alkotmányba iktatásának kérdését. Javasolják, hogy a lakhatási jog váljék alkotmányos alapjoggá, az otthonteremtési programmal pedig alapozzák meg a lakhatási jog érvényesíthetőségét.

Tűzzenek ki határidőt a cél elérésére, és a tervezett 5-10 ezer bérlakás helyett legalább 20-25 ezer bérlakás épüljön a következő években, máskülönben a lakhatási jog még sokáig hiú ábránd maradhat.


A dokumentum szerzői hiányolják a tervből az importtermékek kiváltására irányuló fejlesztési és foglalkoztatási megközelítést, ezzel párhuzamosan pedig a nemzeti újraiparosítást. Pedig egy ilyen gazdaságpolitika óriási lendületet adhatna a növekedésnek, hiszen előnyösebb helyzetbe hozhatná a hazai ipart és mezőgazdaságot a nemzetközi tőkével szemben, és segíthetne elvesztett piacok visszahódításában is – írják.


Javasolják, hogy a foglalkoztatás szempontjából elsődleges állami megrendeléseket ne a külföldi nagyvállalatok kapják, hanem a magyar kis- és középvállalkozások.


Piacorientált állami vegyes vállalatokat és termelői szövetkezéseket kell létrehozni a fejlődés gyorsításáért, és az ország gazdasági szuverenitásának alátámasztásáért – hangsúlyozzák.


Az MSZF felelősnek tartja a kormány döntését, hogy elutasította a nemzetközi hitelezők újabb hazai megszorító intézkedések foganatosítására vonatkozó követelését.

De felhívják a miniszterelnök figyelmét arra is, hogy a fejlesztési célokra igénybe vehető külső erőforrásokat általában nem szabad visszautasítani, mert árthat saját fejlődésünknek. Az ország számára előnyös kompromisszumra kell jutni a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval a nemzetgazdaság talpra állításához és a foglalkoztatás növeléséhez fűződő elsődleges célból kiindulva, és annak alárendelten – szögezik le.


A Szociális Kerekasztal etikai-politikai kérdésnek véli, hogy a Széchenyi Tervbe bekerüljön a korrupció elleni harc és a közpénzekkel gazdálkodók elszámoltatásának követelménye a jelenlegi törvényhozási ciklusra vonatkozóan is.
Az Orbán Viktorhoz írt anyagban kifogásolják, hogy a Tervben nem esik szó sem civil kontrollról, sem közvetlen demokráciáról, és megjegyzik, hogy a kétharmados parlamenti többség nem pótolhatja a társadalmat magát. Javasolják, hogy intézményesítsék a részvételi demokráciát. Ezen azt értik, hogy a képviseleti demokráciát egészítsék ki a közvetlen demokrácia népi rendszerével, és alkotmányjogilag is tegyék lehetővé, hogy az emberek beleszólhassanak saját sorsuk alakításába.
Figyelemmel fogjuk kísérni a tervet, és a szerint fogunk viszonyulni hozzá, hogyan felel meg ezeknek az elvárásoknak – áll a Magyar Szociális Fórum-Szociális Kerekasztal Orbán Viktorhoz pénteken elküldött dokumentumában.(CH)

Publikálta
null