Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

EU információk

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Jegyzet

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányzati hírek

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés


Mentősök és Jacko halála

 Michael Jackson váratlan halálhíre óta jónéhány forgatókönyv született arról, milyen körülmények között hunyt el a popsztár. A halál pontos oka ma sem ismert.

Csak a toxikológiai eredményekből derül majd ki, hogy altató vagy fájdalomcsillapító miatt mondta-e fel szervezete a szolgálatot.

 Okozhatták a halálát az újraélesztése közben elkövetett szabálytalanságok is, ha valóban megtörténtek. A korszerű és biztonságos újraélesztés feltételeiről az Országos Mentőszolgálatot kérdeztük.

Bulvársajtó és valóság...

Az énekes többszörös bordatörést szenvedett a mellkasi kompressziótól, miután megállt a szíve és saját ágyában megpróbálták újraéleszteni. Szíve fölött és mellett négy injekciótól származó sebhelyet találtak, melyek arra utalnak, hogy közvetlenül a szívébe fecskendeztek adrenalint, hogy újraindítsák – állt a The Sun brit bulvárlapban nyilvánosságra hozott boncolási jegyzőkönyvben, melyből az is kiderül: három injekció behatolt a szívébe, a negyedik azonban célt tévesztve az énekes bordáját találta el.

Csakhogy rövidesen maga a Los Angeles megyei vezető halottkém tagadta az énekes halálhírét elsőként megíró TMZ portálnak, hogy a Sunban megjelent jegyzőkönyv az ő irodájából került volna ki, ezért szerinte a benne szereplő állítások teljességgel megalapozatlanok.

E lapnak tett nyilatkozata hitelességét ugyanakkor megkérdőjelezi, hogy más fórumokon éppen arról beszél, a jegyzőkönyv valódi volt.

Sokak szerint a halottkém azért tagad, hogy megússza a felelősségre vonást, amiért egyik alkalmazottja bizalmas adatokat adott át a sajtónak.

Egyelőre nem tudni, a nyilvánosságra hozott jegyzőkönyv tartalma megegyezik-e azzal, ami a Los Angeles-i halottkém jelentésében áll, de annyi bizonyos, hogy szabályszerűen alkalmazott újraélesztésnél ritkán fordul elő sorozatos bordatörés, a közvetlenül szívbe szúrt adrenalininjekció pedig ma már egyáltalán nem korszerű – mondta a hvg.hu kérdésére Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője, aki egyúttal arra is válaszolt, mi a szakszerű módja az újraélesztésnek.

Ma már a pulzus vizsgálata nélkül, pusztán a légzés hiányának észlelésekor is azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést. A légzést a beteg arca fölé hajolva, úgynevezett hármas észleléssel (látjuk, halljuk, érezzük) vizsgáljuk mintegy 15 másodpercig.

Az újraélesztés során a szegycsontra gyakorolt nyomással 3-5 cm mélyen lenyomjuk, majd felengedjük a mellkast egymás után 30-szor, majd ezután két befúvást végzünk szájon vagy orron át egészen addig, amíg be nem indulnak újra az életfunkciók vagy a mentő meg nem érkezik – magyarázta az újraélesztés szabályait Győrfi Pál.

Az eljárás, mint hangsúlyozta, intenzív fizikai munkát igényel az újraélesztőtől, s bár egy legyengült szervezetű, törékeny csontú beteg érzékenyebb mindenféle mechanikai hatásra, szakszerű mellkasi kompressziónál minimális az esélye a többszörös bordatörésnek.

Szinte kudarcra van ítélve azonban az újraélesztés, ha ágyban kísérelik meg, mint azt állítólag a popsztár szívgyógyásza tette, mivel a matrac rugózása miatt a szegycsont nem nyomható le, így nem pumpálódik vér az erekbe – tájékoztatott Győrfi.

A puha felületen alkalmazott mellkasi kompresszió tehát akár végzetes is lehet, ezért elengedhetetlen feltétele az eljárásnak, hogy kemény felületen, az esetek többségében a földön történjen – hangsúlyozta. Igaz, gyakran a pácienst – nehéz testsúlya miatt – nem könnyű megemelnie egy embernek, de az énekes esetében feltehetően nem erről volt szó.

Hasonlóképp érthetetlen az is, miért próbálta Michael Jackson orvosa közvetlenül a szívbe adni az újraélesztésnél alkalmazott adrenalin-injekciót, vállalva ezzel a szívkárosodás rizikóját.

Ahhoz, hogy a hatóanyag kifejtse megfelelő hatását, elegendő lett volna intravénásan bejuttatnia. Az életmentés módszerei egyébként a legújabb kutatások, kísérletek eredményeinek felhasználásával folyamatosan változnak.

A múlt század közepéig például még a beteg karjának emelgetésével, mellkasa nyomásával kísérelték meg az újraélesztést, de az elmúlt években az eszméletlen beteget a fulladástól megóvó stabil oldalfektetés hazánkban elfogadott módszere is sokat változott.
(Forrás:HVG/MÖSZ)

Publikálta
null