Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Vállalkozó Kerekasztal - Mogyoródon
 Jó az irány, csak az út rossz
Vállalkozó Kerekasztal

Öröm és lelkesedés töltött el, amikor értesültem róla, hogy Vállalkozói Kerekasztal alakul Mogyoródon. Örültem, hiszen amióta itt élek, fontosnak tartom, hogy összefogjanak a helyi vállalkozók, amire több próbálkozás is volt, de mindegyik elapadt.

Április elején Kurfis László felhívott és jelezte, hogy 4-én lesz összejövetele a Mogyoródi Vállalkozói Kerekasztalnak.

Alig húszan gyűltünk össze, s többen reklamáltak, hogy miért nem vagyunk többen, illetve miért nem lett meghirdetve az összejövetel. Az ülésen több meglepetés is ért, hiszen egyfelől megtudhattuk, hogy nem cél, a helyi több száz vállalkozó megmozgatása, ezért elegendőnek tartják, hogy néhány ember képviselje az érdekeket. Ők lesznek a gazdasági bizottság tanácsadói, akik „begyűjtik és megszűrik az információkat”. Azt is megtudhattuk, hogy februárban volt egy ülés, ahol a tagokat megválasztották – bár nem tudtuk meg, hogy kik és mi alapján… Sőt, az is kiderült, hogy az esemény meg lett hirdetve az önkormányzat lapjában, s csak a feledékenység miatt nem került fel sem az internetre, s nem lett elküldve a többi helyi médiának (Kilátó és Hírnök).

Nézzük a második összejövetel részleteit:
Április 4-én a Csíkvölgyi Pipa Csárdában tartották a Vállalkozói Kerekasztal ülését, amelyen részt vettek a Vállalkozói kerekasztal tagjai: Gréczi János (Lake Forest), Koppány Zsolt (Alu-redőny Kft.), Kurfis László (Kurfis Tüzép), Kurucz Béla (KuNa-Co Kft.), Molnár Zsolt (Gnat Kft.), Mucsi László (Mogyoród Nonprofit Kft.), Szőnyi István (Ten-Line Kft.), Vörös István Attila (Csíkvölgyi Pipa Csárda) Dr. Szabó István (Mogyoród önkormányzat képviseletében). Gyulai Zsolt (Hungaroring) hiányzott a tagok közül.

Vendégként megjelentek: Papp György (Papp-Krizsó Bt.), Trabalka Szilvia (Hungarokart Center), Nemes Antal és ifj. Nemes Antal (Verena '03 Kft.), Kamarás Péter (Bíbor Étterem), Paulovics Géza (Best Paper Kft.), dr. Varga A. Tamás (Palota Környezetvédelmi Kft.), Cserháti Gyula (egyéni vállalkozó), Mádai Sándor (fogtechnikus) és – szerény személyem –, Meggyesi Gyula a Hírnök Média képviseletében.

Házigazdánk Vörös István Attila köszöntötte a megjelenteket, s elmondta, hogy a tervek szerint, havi egy alkalommal – a hónap első szerdáján 17 órakor – lesz kerekasztal megbeszélés.
Dr. Szabó István elmondta, hogy a helyi vállalkozók véleménye fontos pillér lehet az önkormányzati döntéseknél, de nem csak a vállalkozói kört szeretné az önkormányzat „megszólítani”, így terveznek más hivatalos szervezetnek is hasonló kerekasztalt létrehozni.

Nemes Antal elmondta, hogy rengeteg politikai és szociális jellegű rendelkezés múlik az önkormányzaton. A vállalkozók próbálnak megfelelni, ami manapság nem könnyű. Az önkormányzatnak is ösztönözni kellene a foglalkoztatást, hiszen számára is segítség, ha a kevesebb munkanélküli van és több adó folyik be. Véleménye szerint Mogyoród önkormányzata nem vállalkozásbarát, ami még nehezebb helyzetet teremt. Kiemelte, hogy a turizmusra sem fordítanak figyelmet, hiszen a mai napig a volt Tsz udvar rendezetlen látványa és a járda nélküli közlekedés jellemzi turistaszeretetünket.

Dr. Varga A. Tamás szerint alapvetően már az etikai kódex is a hozzáállást tükrözi, amely alapján például képviselő még alvállalkozó sem lehet. Az is elgondolkodtató, hogy nincs igazán terület ahol vállalkozni lehet, mindamellett a bürokrácia és a potenciális területek megközelíthetősége is akadály.
Paulovics Géza arról érdeklődött, van-e új terület kijelölve, s kiemelte, hogy az UniverZoo működését is lehetetlenné tették. Véleménye szerint, amíg Mogyoródon egy használatbavételi engedély kiadása 1,5 évig tart, nem is lesznek új vállalkozások. Megemlítette saját példáját, amely miatt arra kényszerült, hogy új helyet keressen vállalkozásának.

Szőnyi István szerint az iparterület helyzete és kinézete siralmas, például csatornarákötésre sincs lehetőség. Mindamellett 15 éve nem lehet megoldani, hogy az M3-ashoz kitegyenek egy táblát, amely arról tájékoztat, hogy itt található Mogyoród Iparterülete. Véleménye szerint, nincsenek meg a feltételei, hogy többmilliárdos cégek jöjjenek Mogyoródra.

Mádai Sándor az egészségház ügyét említette, illetve a magas bérleti díjat kifogásolta, amellyel kapcsolatban azt mondták, hogy nem lesz emelés 2011-ben, ennek ellenére mégis díjat emeltek.

Kurfis László szerint az is elgondolkodtató, hogy „miből él meg az önkormányzat”, ha nem lesz itt a Forma 1. A 18-as lehajtó korlátozásai is hátráltatnak minden fejlődést. A pályázatokkal kapcsolatban kiemelte, hogy elgondolkodtató, miért veszítünk folyamatosan alaki hibák miatt.

Ifj. Nemes Antal elmondta, hogy több olyan pályázati lehetőség is van, amelyek az önkormányzat és a helyi vállalkozások összefogására írtak ki, s ennek a kerekasztalnak fontos szerepe lehetne az ilyen lehetőségek kiaknázásában, az összefogásban.

Ifj. Kurucz Béla a Fóti út és M3-as összekötőútját, illetve a híd hiányát kiemelve, a Szilas felé vezető út Hév állomással történő összekötését tartaná fontosnak.

A jelenlévők egy része – az előzőről lemaradtak – úgy gondolta, most lesznek megválasztva a vállalkozókat képviselő tagok, de hamar tisztázódott, hogy az összejövetel célja nem a választás – mivel már kiválasztódtak a tagok. Néhányan kifogásolták, hogy a kiválasztott tagok egy része nem mogyoródi lakos, nem helyi vállalkozó, sőt, nem is vállalkozó. Ez némi feszültséget és vitát váltott ki. Az is felvetődött, hogy több mint 350 vállalkozóból alig húszan vannak jelen.

Koppány Zsolt szerint fontos, hogy információáramlás legyen az önkormányzat és a vállalkozók között, amelyre a kiválasztott tagok hivatottak.

Gréczi János kiemelte, hogy a kiválasztott tagok lesznek a tanácsadói a gazdasági bizottságnak. Ennek a 9 főnek „szűrő szerepe” van.

Dr. Szabó István szerint a tagok összetétele által eltérő helyzetű vállalkozók véleményét tudhatják meg, s nem lenne szerencsés, ha a megbeszélések fórummá alakulnának, mert például 150 fő problémáját másképp kell kezelni. Ha a vállalkozók meg akarják szervezni az életüket, tegyék az önkormányzattól függetlenül, de nem láttak ilyen szerveződést, ezért kezdeményezték ezt a kerekasztalt.

A magam részéről úgy összegezném, hogy egy kellemes beszélgetés és panaszáradat részese lehettem, de nem éreztem a hatékonyságát. Talán a következő alkalommal…
Meggyesi Gyula
www.mogyorodi.hu
Publikálta
null