Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


A Vodka és a Sprotni esete, avagy gyógyír a szívre
 Pikler Mónika a budaörsi Pikler Söröző üzletvezetője és vezető bartendere ezúttal a vodka világába, illetve a Bloody Mary receptjébe avatja be a Hírnök olvasóit.

A vodkát mindenki az oroszok italának ismeri, de valójában nem lehet pontosan tudni, hogy lengyel, orosz, vagy német eredetű-e. Annyi biztos, hogy a XIII. században jelent meg, méghozzá gyógyszerként, gyógyfüvekkel ízesített formában. A XIV. században jelent meg Oroszországban, 1454-ben Gdanskban (Lengyelország), ahol rozsból, búzából, sőt szilvából is készítették. 1498-ban már eljutott Svédországba is.

Burgonyából készült vodkát viszont csak a XVIII. század óta készítenek.
Történelmi múltját tekintve az egyik legősibb égetett szeszesital, amelyet hajdanán igen frappáns módon, nem lepárlással, hanem fagyasztással sikerült az alapanyagot jelentő cefre alkoholtartalmát koncentrálni. Természetesen napjaink vodkái igen komoly technikai feltételek mellett lepárlással készülnek. A vodka minőségét leginkább meghatározó tényezők nem elsősorban az alapanyagban keresendők, hanem az alapos, többször ismételt szűrési eljárásban.

A vodka a legtisztább állapotáig finomított alkohol, amelyet a lepárlás után faszénnel (vagy egyéb anyagokkal) meghatározó jelleg-, aroma-, és szín nélkülivé teszik. Ennek a folyamatnak a legegyszerűbb módszere a szűrés. A legelterjedtebb módszer az aktív szénen, vagy faszénen történő átszűrés, amelyet többször egymás után végeznek az eredmény érdekében.

Külföldön igen divatos, de már Magyarországon is kaphatóak a nagy vodkamárkák ízesített változatai. A leggyakoribb íz a citrusfélék, az erdei bogyósgyümölcsök, a vanília és a körte, alma, paprika és a bors.

Bár hazánkban újdonságnak számít, az egyik lengyel vodkakülönlegesség a Žubrówka. Jellegzetességét a bölényfű (Hierochloe odorata) adja, amely a lengyel-orosz határ mentén fekvő Bielowieza Nemzeti Park tisztásain nő és a vadon élő európai bölény kedvenc csemegéje – így a vodka címkéjén ez a ritka bölényfajta látható. Minden palack tartalmaz egy szálat e gyógyfűféléből, amely a vodka különleges védjegyeként kellemes ízt, illatot és enyhe zöldes árnyalatot kölcsönöz az italnak.

A vodkát leginkább hűtött vagy mélyhűtött állapotban szervírozzuk, vagy jégre töltjük.
Az orosz szokás szerint a vizespohár a mérték és ecetes uborkával, füstölthallal, sprotnival, vagy lazaccal fogyasszák. Napi rendszerességgel isszák és elég nagy mennyiségben, így a rideg Szibériában mindig fel van forrósodva a hangulat.
Érdekességnek számít, hogy a Kolozsvári orvosok bebizonyították, a vodka kitűnő a szívrendszeri panaszok gyógyítására. A felfedezés a kolozsvári Rehabilitációs Kórház orvos-csoportjának köszönhető. Rájöttek ugyanis, hogy az általuk használt, alkoholt tartalmazó gyógyszert fel lehet cserélni kisebb mennyiségű természetes alkoholra. A kezelést már elkezdték, de a betegek egy része érthetetlen módon gyanakvással fogadta az új gyógymódot. Érdemes kipróbálni, de jó ha tudjuk, hogy az ilyen jellegű problémák orvoslására fogyasztott vodkát csakis orvos által előírt adagonként lehet fogyasztani.

Kiváló koktélalapanyag, semleges íze jó kiegészítője minden italnak. A klasszikus italok között meg kell említeni a tejszínes White Russian-t, a divatos Cosmopolitan-t és a kitűnő frissítőt a Summer Fresh-t.
Most mégis a különc Bloody Mary-t mutatjuk be. Kevés koktélbárban készítik jól, mivel nehéz a fűszerek harmóniáját eltalálni.

Hírnök magazinBloody Mary  Hozzávalók: 4 cl vodka; 6 cl paradicsomlé; 2 cl citromlé; fél teáskanál Worcester szósz; 3 csepp Tabasco szósz; citromkarika vagy amerikai zeller a díszítéshez; só, bors
Elkészítés: Töltsünk jeget a shakerbe, adjuk hozzá a vodkát, paradicsomlevet, citromlevet és a szószokat. Rázzuk össze, öntsük ki long drinkes pohárba. Végül adjuk hozzá a csipetnyi sót, borsot. A pohár szélére helyezett citromkarikával, vagy zellerrel díszítsük.


Receptjeink megkóstolhatók a Budaörsi Pikler sörözőben:
Budaörs, Budapesti út 51.  www.piklersorozo.hu
RENDEZVÉNYEK A PIKLER SÖRÖZŐBEN
November 6, péntek:     Roots Kompakt (reggae)
November 7, szombat:     Tündök (magyar táncház)
November 13, péntek:     Hettyem Fütty (moldvai táncház)
November 21 szombat:     86 Roundabout (rock)
November 27. péntek:     Station (poprock)
November 28. szombat:    Blues bárzene Zolival
December 5.szombat:     Haragosi Group (pop)
Publikálta
null