Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


H1N1 – Oltatni, vagy sem?
 Az elmúlt egy-két hónapban szinte minden nap feltették nekünk azt a kérdést, hogy mi a biztonságosabb megoldás: oltani vagy nem oltani az új H1N1 influenza vírus ellen?
Sajnos a válasz még a szakemberek számára sem egyszerű.

– Mi szól az oltás mellett? A vírusfertőzés kiszámíthatatlan súlyossága: van akinél nem is okoz tüneteket a fertőzés, van akinél egy „szokásos szezonális influenza fertőzés” tünetei jelentkeznek: magas láz, rossz közérzet, torokfájás, száraz köhögés, hidegrázás, végtagfájdalom, esetleg hányás, hasmenés, de a beteg öt-hat nap alatt túl is jut a betegségen. Van azonban olyan eset is, amikor súlyos szövődmények alakulhatnak ki, pl. a leggyakoribb a tüdőgyulladás, ami sajnos akár végzetes is lehet. E miatt billenhet a mérleg nyelve az oltás felé. Főleg olyan esetekben, amikor az oltandó személynek valamilyen krónikus betegsége van: szív- és érrendszeri, légzőszervi, vese-, máj-, idegrendszeri, vagy cukorbeteg, esetleg daganat elleni kezelést kap.

– Mikor nem használható?
Ha valaki érzékeny a következő anyagok egyikére: tojásfehérje, formaldehid, tiomerzál (tartósítószer), gentamicin, neomicin, vankomicin, ciprofloxacin. Nem adható továbbá lázas betegnek sem. Beadás előtt feltétlenül tájékoztatni kell az orvost a krónikusan szedett gyógyszerekről, főleg az allergia elleni készítményekről, vagy az immunszupresszív (a szervezet védekezőképességét gyengítő) szerekről.

Az oltóanyagról csak rövid távú tapasztalatok állnak rendelkezésre. Az, hogy hosszabb távon milyen mellékhatásokat okozhat még felderítetlen. Aki mégis úgy dönt, hogy nem akarja beoltatni magát, az legalább a „hagyományos” megelőzési lehetőségeket alkalmazza. Rendszeresen szedjen vitaminokat, különös tekintettel a C vitaminra, használhat homeopátiás készítményt, ezek között van olyan is, amely a tünetek kezelésére is alkalmas, táplálkozzon egészségesen és ha lehet, minden nap mozogjon a friss levegőn.

Fokozottan kell figyelni a személyi higiéniára! Köhögés vagy tüsszentés esetén használjon papír zsebkendőt, amit használat után a szemétbe kell dobni! Kerülni kell a túlzsúfolt helyeket, legalább egy méter távolságot kell tartani más személyektől. Gyakran kell kezet mosni. A gyógyszertárakban kaphatók olyan kézfertőtlenítők, amelyek használatához nem kell víz és akár a kézi táskában is tarthatók. A gyakran használt tárgyakat, felületeket (telefon, kilincs, bevásárló kocsi fogója stb.) át kell törölni, vagy kesztyűben kell megfogni. Zárt terekben gyakran kell szellőztetni!

Aki influenzás tünetet észlel magán, ne menjen be dolgozni! Menjen orvoshoz, használjon eldobható szájmaszkot és otthon ágynyugalomban(!) vészelje át a betegséget! A vezetők a beteg dolgozót feltétlenül küldjék haza! Az influenzásan dolgozó, nem csak magára nézve veszélyes, de a többieket is megfertőzheti!
Bármiről legyen is azonban szó: akár megelőzésről, akár kezelésről, mindenképpen a szakemberek véleményét kell kikérni.

Aki az oltóanyagról betegtájékoztatót szeretne, annak szívesen adunk a Zalár Patikában (Eger Zalár u 9) Dr Czellér Judit - Zalár Patika
Hírnök magazin - www.hirnok.hu

Publikálta
null