Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Az egyedüllétet nem mindig mi választjuk

A tojás és tyúk, avagy a szingli és a fogalom

 

A csapból is az folyik manapság, hogy kell élni, mit kell enni, hogyan kell öltözködni, mennyi időt kell sportolni és kapcsolatokra szánni – hogyan kell párkapcsolatban élni. Az egész világ, férfiak és nők minden erejükkel azon fáradoznak, hogy egy pontosan meghatározott kategóriába gyömöszöljék magukat: a menedzsernő, a bölcsészlány, a kozmetikus, az írónő, a menyasszony, a nagymama, a feleség, vagy éppen a szingli kategóriájába.

 Hírnök magazin

Jól tudjuk, hogy semmi sem fekete vagy fehér, és bizonytalan válasz adható arra a kérdésre, hogy helytáll-e mondjuk az a fogalom, hogy „anya”, vagy „feleség”. Tény, hogy kétszáz éve ez a két szó mindent megmagyarázott és elképzelhető, hogy mára életképességét vesztette, de vajon van-e létjogosultsága ellentétének, a szingli fogalmának? Jelen volt-e a köztudatban ez a meghatározás azelőtt, hogy Bridget Jones és Terézanyu tragikomikus alakja feltűnt volna a színen, és egy egész kulturális ipar épült volna az egyedülálló nő toposzára?


A Magyar Virtuális Enciklopédia szerint a szingli egyedülálló nő/férfi, aki tudatosan úgy alakítja az életét, hogy huzamosan nem fér bele se társ, se család; jellemzően városi, képzett, jó anyagi helyzetben lévő, fogyasztásorientált, húszas-harmincas-negyvenes éveikben járó ember, aki csak alkalmi kapcsolatokat tart fenn. Aki kicsit is ért a női nemhez, legyen csodálója, vagy épp a tagja, érzi, hogy ez a meghatározás sántít kissé. Elég ahhoz némi pszichológiai érzék, vagy érzelmi intelligencia, hogy az átmeneti „single” állapotot ne tegyük egyenlővé a választott egyedülléttel, amely mind 500 évvel ezelőtt, mind a mai napig maximum apácákra vonatkozott, vagy azokra a megrögzött vénkisasszonyokra, akik jelentős kisebbséget képezve, különböző okok folytán mindig jelen voltak a társadalomban, mindig is nagyobb feltűnést keltve, mint a megrögzött agglegények. Sokkal inkább érezzük, hogy az a lány, aki állítása szerint nem akar megállapodni, egész egyszerűen még nem találta meg azt a személyt, aki miatt hajlandó lenne feladni függetlenségét, és nem feltétlenül marad amellett a férfi mellett, aki mellett a kelleténél több kompromisszumot kéne kötnie. A biztos egzisztenciális alapokon álló, a párválasztásban egy bizonyos mércét felállító és a megfelelő partnerre hosszabb ideje várakozó nőt legegyszerűbb elhelyezni abban a kategóriában, hogy „szingli”, mintsem szembenézni a ténnyel, hogy a 21. században fenekestül felborult az a rend, amelyet oly sokáig, anyáinktól kezdve megszoktunk. Ezért tűnhet úgy sok méltatlankodó véleményalkotó számára, mintha a nők hirtelen önző, gonosz szinglikké alakultak volna át, a pelenkavásárlást plázakörutakra, a vacsorafőzést koktélpartikra cserélve, mit sem törődve a népességszaporulat elkeserítő adataival. Az igazság talán csak abban rejlik, hogy a megtépázott harmónia lyukait igyekezzük olyan üres fogalmakkal megtölteni, mint a „szingli nő”.


Segítségre van ebben számunkra a média, a filmek, a sorozatok, Sarah Jessica Parker és felpántlikázott csapata. Ők mind egy válaszreakció arra a jelenségre, amely már jóval korábban jelen volt, de a közvélemény nem verte nagy dobra és nem alkotott köré definíciót, mert nem látta semmi értelmét.


Viszont bármilyen furcsa, erre a körítésre mégis szükség van. Szükség van arra, hogy egy facér nő – különösen a mi kissé konzervatív társadalmunkban – maga mögött érezhesse a cipőmániás Carrie Bradshaw-t, vagy az ügyetlen Allie McBealt, mert ennek a kreált identitásnak is van haszna: inkább állítsa magáról azt, hogy jófej, belevaló, dögös szingli, azonosulva egy elképzelt közösség tagjaival, mint hogy magányos, sajnálni való, egyedülálló harmincas… Elkendőzve a tényt, hogy a kettő igazából csak egymásnak szinonimája.


Jász Annamária-Hírnök Magzin
www.hirnok.hu


Publikálta
null