Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Bér-bringákat telepítenének a fővárosba

Tekerj egyet Budapesten!

Tekerj egyet Amszterdamban! – ki ne emlékezne a néhány évvel ezelőtti provokatív óriásplakát-szlogenre, amely az egyik fapados légitársaság ajánlatára hívta fel a figyelmet? A kimondottan fiatalokat célzó reklám igen „ütősre” sikerült, ám nem azért, mert a messzi földön híres holland drogliberalizációt hirdette.


A falragasz a zöldkultúra egy másik, a németalföldön szintén jól fejlett műfajára volt kihegyezve: Amszterdam nem csupán a kenderrajongók, hanem a városi bringások Mekkája is. Az Észak Velencéjeként is emlegetett holland főváros egy 218 metropolisz életminőségét vizsgáló brit felmérésen az előkelő kilencedik helyen végzett, amit részben kitűnő közösségi közlekedésének, valamint a kiemelkedően magas kerékpárhasználatának köszönhet. Amszterdamban az átlagnál kisebb a torlódás, jobb a levegő, több ember van az utcákon, és egyáltalán: vonzóbb és biztonságosabb a városi környezet.


Azt sajnos nem sikerült kideríteni, hogy a magyar főváros milyen eredményt ért el az említett felmérésen, azonban akár a rendszerszerű budapesti dugókat, akár az erősen visszamaradott kerékpárút-hálózatot nézzük, nem nehéz megjósolni, hogy közelébe sem került a legjobb tíznek. Ugyanakkor lapunk alapfilozófiája, hogy már-már megszállottan igyekszünk a dolgok pozitív oldalát keresni. Így mi mást is mondhatnánk: legalább van hová fejlődni…


Annál is inkább, mivel Hagyó Miklós fővárosi főpolgármester-helyettes nemrég igen jó hírről számolt be: a Fővárosi Közgyűlés áldását adta arra, hogy uniós pályázati forrásokból Budapesten is kiépüljön a Nyugat-Európában már bevált, úgynevezett közösségi kerékpárkölcsönző-rendszer. A pesti belvárosba tervezett bringahálózat minden bizonnyal népszerű lesz, egy frissiben készített közvélemény-kutatás szerint ugyanis az ötlet támogatottsága 60 százalékos azoknak a fővárosiaknak a körében, akik eddig is szívesen „tekeregtek”.

Buda és Környéki Hírnök

A sikerhez persze nem csupán a leendő kuncsaftok lelkesedése szükséges, hanem egy szó szerint „olajozottan” működő rendszer is. Erre garancia lehet, hogy a városházán dolgozó közlekedési szakemberek egy Németországban már bejáratott, zárt kölcsönző szisztémát (úgynevezett dokkoló rendszert) javasolnak bevezetni, amelynek a minimális működési köre 6, a maximális pedig 23 négyzetkilométer lehetne. A szűkebb elgondolás szerint mindössze a Nagykörút és a Duna által határolt félkörben kölcsön-cangázhatnánk, megtoldva a Szabadság híd és a Petőfi híd közti budai Duna-parti sávval, valamint a margitszigeti bejáróval. A szélesebb látókörű elképzelés értelmében Pesten nagyjából a Hungária körút vonaláig, Budán pedig egészen a Margit körútig és a Bartók Béla útig mehetünk majd.


Már amíg lesz mivel... Hiszen valljuk be: a jó magyar mentalitástól sem áll távol, hogy „elfelejtsen” visszavinni valamit, amit kölcsönvett. A lopásokat és rongálásokat a városháza úgy küszöbölné ki, hogy a használat előtt előzetes regisztrációt kérne a kuncsaftoktól. Maga a díjrendszer két pillérre épülne: egy éves előfizetési alapdíjra és egy használattól függő tarifára. Külön öröm, hogy a szolgáltatást az első fél vagy egy órában ingyen lehetne igénybe venni, ezután viszont időarányosan emelkedő díjakkal ösztönöznék a biciklik gyors „forgását”.


Egy biztos: a rendszer beindításához minimum 1 100-1 200 darab kerékpárra, a belvárosban pedig átlag 300-500 méterenként egy-egy dokkoló-állomásra lesz szükség. Mindez nem olcsó mulatság: az összköltség elérheti az 1,3 milliárd forintot, amelyből 160 milliót legjobb esetben is a Fővárosi Önkormányzatnak kell állnia. (Rosszabb esetben, ha nem sikerül elérni, hogy az ötletet a főváros egy 100%-ban saját tulajdonú projektcégen keresztül valósíthassa meg, az önrész elérheti a 420 millió forintot is.) A már benyújtott pályázatra a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség várhatóan augusztusban mondja ki az „ítéletet”.   

Nagy András (Buda és környéki Hírnök)

Publikálta
null