Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


„Ezek a mai fiatalok!”

Hogyan bánjunk kamasz gyermekeinkkel?

Felnővén sokan hajlamosak vagyunk elfelejteni, kamaszéveink alatt mennyi gondot, problémát okoztunk szüleinknek. Aki viszont maga is szülővé válik, nemigen kerülheti el ezt a különös „múltidézést”, amikor azzal szembesül, hogy aranyos kisfiából indulatos, morcos vagy éppen agresszív tinédzser lesz, a bájos, cserfes kislány pedig túlérzékeny, kiszámíthatatlan lázadóvá válik.

Hírnök magazinA kamaszkor problémái nagyobb horderejűek, mint a gyermekkori gondok, amelyekre a tinik a korábban megszokottaktól eltérően reagálnak – s ilyenkor a szülőknek is másfajta viselkedést kell elsajátítani, hogy megismerjék szinte „új” gyermeküket. A rendellenes magatartás leginkább a látott mintáktól való eltérésben, az elvárásokkal szembeni dacban testesül meg, míg az anyukák, apukák az addigiakhoz képest jóval passzívabb szerepre kényszerülnek, miközben gyermekükre mind több veszély leselkedik.

A szülők többféle reakció közül választhatnak, de sem a radikális tiltás, sem a sarjuknak adott teljes szabadság nem vezethet eredményre: az állandó büntetés még erőteljesebb lázadást vagy bezárkózást, a kontrollálatlanság pedig a szülői érdektelenség és a magárahagyatottság érzetét keltheti. Könnyű dolgunk azonban az arany középúttal sincs: a mind önállóbb akaratú kamaszgyereket elláthatjuk ugyan tanáccsal, de meg kell találni azt a módot is, amivel el is fogadja útmutatásunkat. Mert bizony az „átok kölyke” ilyenkor már azt fogad el és fogad meg – amit ő akar…

Épp ezért viszont hagyni kell dönteni, választani: ne kényszerítsük rá, amit nem akar, ne saját régi, feladott álmainkat, hanem saját vágyait teljesítse be! Azt tanulja, vagy azt a sportot űzze, amit a legjobban szeretne, különben a kedvetlenségből fakadó kudarcok súlyos frusztrációhoz, lelki labilitáshoz, önbizalomhiányhoz vezethetnek.

S ami talán a legfontosabb szülői viselkedés: a figyelem és a megbocsátás. Hallgassuk meg együtt érzően, támogatóan problémáikat, és ha kérik, segítsünk azt megoldani; ha viszont nem, akkor kioktatás helyett vonuljunk inkább a háttérbe, s bízzunk bennük, abban, hogy újabb tapasztalattal gazdagodva maguk is képesek a tanulság levonására. A gyakoribbá váló mindennapos súrlódások után pedig – még ha a hangnem és a hangerő határát a szülőnek is kell kijelölnie és gyermekében tudatosítania – tudjunk megbocsátani is, hiszen a kamaszlelkeknek olthatatlan szüksége van szeretetre és a tudatra, hogy van valaki, aki hisz bennük, megbocsát nekik: akire mindig támaszkodhatnak.

(Hírnök magazin)

 
Publikálta
null