Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Gyümölcsöző lehetőségek

Hazaiból nem lesz hiány...

Hírnök Média„Egyed fiam, abban van a vitamin!” – hallottam kissrácként idősebb családtagjaimtól, Tekin és Tökin, a két ékszerteknősön kívül jószerivel mindenkitől. Én pedig, ha utálattal is, de pusztítottam a sárgarépát, a spenótot, a karalábét, a paprikát, a paradicsomot, s ha úgy adódott, a mézédes dinnyét, körtét, epret, barackot. Na jó, ez utóbbiakat azért nem kellett belém tukmálni.

Bántam is én, melyik kofa asztaláról kerül cekkerünkbe a primőr, amikor nagymamám szombatonként kézen fogott és kiballagtunk a pesterzsébeti „kispiacra”. Más se érdekelt, minthogy sajtot, vagy tejfölt – esetleg mindkettőt – rendeljek-e a bevásárlás végén „kötelező” lángosra…

Mostanra persze minden megváltozott. Az a legkevesebb, hogy lassan tizenöt éve nem jártam a „kispiacon”, meg hogy a lángos ma már nem 20, hanem 200 forintba kerül. Könnyen lehet ugyanis, hogy már nincs is hova kiballagni, mert a „kispiac” úgy ahogy volt, kofástul-lángosostul átadta helyét valamelyik hiper-szupermarket zöldség-gyümölcs standjának. Ahol télen-nyáron vehetünk akár cseresznyét is, ahol a görög importszőlőt lecsípkedve is úgy szólván aranyárban mérik, és ahol alkudozás helyett legfeljebb az eladótérben felállított digitális mérleggel „egyezkedhetünk”.

Persze nem akarok igazságtalan lenni. Felgyorsult, hagyománytemető életmódunkról nem a multik tehetnek, ők – tetszik vagy sem – bizony nagyon is fennálló fogyasztói igényeket elégítenek ki. Ráadásul közel sem olyan rosszul, mint hisszük – állítja Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója, akitől a hetekben induló hazai zöldség-gyümölcs szezon apropóján kértünk némi „eligazítást”.

Először is, a szakember tisztázni kívánja: már maga a primőr (friss zöldség-gyümölcs) kifejezés sem ugyanazt jelenti, mint egykor, hiszen a behozatalnak köszönhetően az év 12 hónapjában meg lehet kapni mindent. Április-május azonban egyfajta fordulópontot jelent a hazai piacokon, ekkor váltja fel ugyanis a kifogyó importárut a fólia alatt termő itthoni portéka. Amely a közhiedelemmel ellentétben igen jó minőségű, a magyar nyelvnek ízesebb, vegyszermentes, ráadásul környezetbarát – világosít fel Mártonffy úr.

A szakember nem tenne színvonalbeli különbséget az árusítóhelyek között. Szerinte minőségi árut lehet kapni az összes legális magyar üzletben. A vásárcsarnokokban éppúgy, mint kiskereskedelmi láncokban vagy a még megmaradt kisbolthálózat egységeiben.

Az árakról szólva emlékeztet, hogy szabad piaci termékről van szó, így a termékek ellenértékét kizárólag a kereslet-kínálat törvényei határozzák meg. Természetesen az éles versenynek köszönhető a „jóárasítást” mindenki műveli, vigyázni csak akkor kell, ha egy feltűnően olcsó eladóhelyen gyanúsan sok a másodosztályú, leértékelt termék.     

Persze a válság a zöldség-gyümölcs piacon is sok mindent öszszekuszálhat. A kereslet eddig enyhén esett vissza, de, hogy később mi lesz, az attól függ, milyen szezon lesz az idei – mondja a terméktanács első embere. A túlságosan bő termés alacsony, a túl szűk pedig magas árakat, csökkentő keresletet eredményezhet, s egyik sem tenne jót az ágazat szereplőinek. Mindazonáltal Mártonffy úr teljesen átlagos szezonra számít. A termelés időben megkezdődött, a sok napsütés jó, de – mint mondja – ebben a műfajban sosem lehet biztosra menni.

Pozitív, negatív, esetleg nullszaldóval jön ki a válságból a hazai zöldség-gyümölcs szektor? – kértem utoljára egy kis jövendölésre a szakembert. A kérdés azért érdekes, mert mondjuk a kereslet csökkenése nyilván nem jön jól, de a mostanság egyre erősödő patrióta gazdaságfelfogás akár az ágazat malmára is hajthatja a vizet. Nos, Mártonffy Béla szerint ez nagyon összetett probléma. A válságnak jó és rossz hozományai egyaránt vannak. A magas Ft/Euró árfolyam szerencsére az import csökkenését hozta, a kereslet összeurópai apadása viszont rosszul érintette a hazai termelők számára létfontosságú kivitelt. A szakember nem hiszi, hogy az ágazat pozitívan jöhet ki a válságból, de arra azért számít, hogy a krízis  végre rávilágítja a döntéshozókat: milyen „gyümölcsöző” foglalkoztatási és gazdasági lehetőségek rejlenek a hazai élelmiszer-, s benne a zöldség-gyümölcstermelő szektorban.

(nagy - Hírnök magazin)

 
Publikálta
null