Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


A közös étkezés előnyei
Jobb szerelmi élet, kevesebb veszekedés, kisebb elhízás veszély
Egy korábbi kutatás szerint a magyar háztartások a legtöbbet az ennivalóra áldozzák. Ha ez a tény nem is, az élelmiszerláncokban púpozott bevásárlókocsival furikázó családok képe sokak számára ismerősen rémlik fel. De hiába költünk vagyonokat a napi betevőre, ha elköltésére egyre kevésbé figyelünk oda. 


Hírnök magazinA GfK Hungária 2007-es jelentéséből kiderül: a magyar felnőttek harmada rendszertelenül étkezik, s ez cseppet sem zavarja. A korábbi évekkel összevetve egyre többen vannak, akik soha nem reggeliznek, sőt a legfrissebb, 2009 adatok is azt súgják, az össznépi összevisszaevés kitartóan hódít hazánkban.     
Pedig ideje lenne elkezdeni az odafigyelést. Elsősorban, mert a táplálkozási szokásokkal összefüggő betegségek számát tekintve mienk az egyik vezető nemzet a világban. Másrészt viszont az ételfogyasztásnak nem pusztán fiziológiai, hanem igen komoly szociálpszichológiai jelentősége is van.
Egy másik, nemzetközi felmérés szerint a közös étkezések száma világszerte és Magyarországon is csökken, ez pedig az élet számos területére hat. A magyarok negyede például családtagjai vagy barátai helyett a tévét választja asztaltársaságul. Pedig egy-egy közös ebéd vagy vacsora igen jó alkalom a szeretteinkkel való kapcsolatteremtésre, a rég nem látott rokonok, cimborák, ismerősök meglátogatására, a mindennapi problémák megbeszélésére, a feszültségek csökkentésére, a gyermeknevelésre stb. A többség egyébként (84 %), annak ellenére, hogy egyre ritkábban vesz részt benne, tisztában van a társas lakomák jótékony hatásával és fontosnak is tartja az „együttevést”. A megkérdezettek 55 százaléka szerint boldogabb a szerelmi életük, 48 százaléka szerint pedig kevesebbet veszekednek azok a párok, akik rendszeresen esznek együtt. A felmérésben részt vevő 8 ezer felnőtt többsége (85 %) úgy véli, hogy könnyebben tudnak beszélni a problémáikról azok, akik gyakran ülnek egy asztalnál. A kutatás arra is rámutat, hogy a megkérdezettek mintegy fele (47%) szerint azokat a gyerekeket, akik rendszeresen közösen étkeznek a családjukkal, kevésbé fenyegeti az elhízás.
A kihalófélben lévő közös étkezéseket nem csak azért lenne jó megbecsülni, mert lehetőséget teremtenek a mindennapi törődésre, hanem, mert az individualizálódó társadalmakban egyre többen akaratuk ellenére kénytelenek nélkülözni az asztaltársaságot. A közös étkezések szempontjából közvetlenül ugyan nem releváns, mégis beszédes adat: Magyarországon 1960-ban még nagyjából 450 ezer egyszemélyes háztartást tartottak nyilván, 2005-ben viszont már közel egymillió-kétszázezret. Ez az összes családra vetítve azt jelenti, hogy majd’ minden harmadik háztartásban egyedül élnek. A statisztikákat böngészve az is kiderül, hogy a magányos hétköznapokban leginkább az idős, magára maradt, elszigetelődött emberek osztoznak.
Hírnök magzinKözéjük tartozik a 82 éves Mariska néni is, aki az ország egyik legszegényebb vidékén, a Vas megyei Petőmihályfán éldegél gyakorlatilag teljes magányban. Mariska néninek világéletében a gyönyörű, de a XX. század második felétől rohamosan néptelenedő Vasi-Hegyhát volt a szűkebb hazája. Mihályfát világra jöttekor, 1927-ben közel 700-an lakták. A legközelebbi várostól, Vasvártól 8 kilométerre fekvő falucska akkoriban szerényen, de boldogult, hála az alma-, cseresznye-, valamint szőlőtermesztésnek. Mariska néni szüleivel és három testvérével ugyancsak kertgazdálkodásból élt. Ekkoriban az együttevések is ugyanúgy hozzátartoztak mindennapjaihoz, mint manapság a nagyszobában lévő televízió vagy a komfortosított fürdőszobában álló kiszolgált Hajdú-mosógép. A közös étkezések közül is kiemelkedtek a jeles napokat, például a Bertalan-napi búcsút övező lakomák, amelyre néha 30-40 ember is összeverődött a tágabb rokonságból. Ilyenkor általában tyúkhúsleves és a hozzá tartozó pörkölt került az asztalra, meg mindenféle sütemény, és persze a Vasi Hegyháton megszokott savanykás ízű vörös- és fehérbor.
Petőmihályfa, és vele a paraszti életforma a háború után kezdett megszűnni Mariska néni számára. A falu kiürülésével egy időben megindult a família felbomlása is. Édesanyját még a háború alatt, 1942-ben elvesztette, édesapja 1959-ben hunyt el. Legidősebb bátyja a Don-kanyar után már nem Mihályfa, hanem Budapest felé vette az útját, húga és öccse pedig az ötvenes években döntött úgy, a fővárosban próbál szerencsét. Mariska néni maradt a szülőházban, de hiába született öt gyermeke és 13 unokája, a közös étkezések az idő multával egyre elmaradtak, köszönhetően annak, hogy a munkahelyeitől, iskolájától, végül óvodájától is megválni kényszerülő Petőmihályfát a fiatalok igyekeztek a lehető legmeszszebbről elkerülni. Olyannyira, hogy Mariska néninek ma már egyetlen közeli hozzátartozója sem él a faluban.  
Legutóbb két éve, 80. születésnapja alkalmából fordult elő, hogy nagyobb társaságban tölthetett néhány órácskát. Három, még élő gyermekén kívül unokái, sőt dédunokái vették körül, akik közül a legidősebb 17 éves lesz. A menü természetesen a magyar asztalokról jól ismert klasszikus tyúkhúsleves volt rántott szelettel, sült hússal, vegyes körettel, savanyúsággal. Mariska néni ma is büszkén mutatja a két, egyenként 30 szeletes ünnepi tortáját ábrázoló fotográfiát, valamint a borostyánleveleket és vörös rózsákat imitáló művirág-csokrát, tetején az hátrahagyott nyolc évtizedet jelképező „80” felirattal. Ő, és a Petőmihályfán mára maradt 245 sorstársa közül legtöbben már megették a kenyerük javát. A közös étkezések azonban nekik is ugyanazt jelentik, mind bárki másnak: az egymásra való odafigyelés lehetőségét. Amelyre olyan szükség van ma, mint egy falat kenyérre…
Nagy András- Hírnök magazin
Publikálta
null