Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Főzőversenyek, falunapok, fesztiválok… veszélyben
Megszűnhetnek a helyi rendezvények!?
Hazánk egyik legjelentősebb idegenforgalmi vonzerejének számítanak a helyi rendezvények, fesztiválok, illetve a települések hagyományőrző, vagy „egységkovácsoló” összejövetelei, főzőversenyei, búcsúk… és sorolhatnánk tovább a kisebb és nagyobb bulikat, ahol általában a műsorok mellett szilvás gombóc, házi rétes, slambuc, macok és egyebek, illetve házias, vagy saját készítésű, esetleg bográcsversenyes ételek játsszák a fő- és mellékszerepet.
Az elmúlt időszakban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága körlevelet juttatott el a települési önkormányzatoknak az alkalmi árusítás engedélyezésének élelmiszer-higiéniai és biztonsági feltételeiről.
Nézzük, mi is áll a körlevélben: „ …az Igazgatóság utólag (pl.: újságcikkekből) szerzett tudomást több olyan rendezvény megtartásáról, ahol alkalmi jelleggel élelmiszer-előállítás, és forgalomba hozatal történt szakhatósági állásfoglalása, vagy engedélye nélkül. A rendezvények között főzőversenyek, falunapok, fesztiválok, hagyományőrző disznóölések széles skálája fordult elő. A fenti alkalmi tevékenységek csak engedély birtokában, illetve nyilvántartásba vételi kötelezettség mellett végezhetők. Üzleten kívüli kereskedés útján élelmiszer (zöldség, gyümölcs kivételével) nem forgalmazható, tehát alapvetően ezt csak üzlettel rendelkező kereskedő értékesíthet. Élelmiszer alkalmi árusításához Mezőgazdasági Szakhatósági engedély is szükséges. Ide tartozik az ingyenes kóstoltatás is. Összességében tehát megállapítható, hogy gyakran  engedély nélküli élelmiszer-előállítás és forgalomba hozatal történik. Az engedély nélkül végzett élelmiszer-vállalkozási tevékenység élelmiszerlánc-felügyeleti bírsággal sújtandó, az így előállított és forgalmazott élelmiszer megsemmisítését kell elrendelni.”
Busák Károly igazgató, Heves megyei főállatorvos megkeresésünkre elmondta, hogy az elmúlt évben az országban ketten is meghaltak ételmérgezésben és több százan betegedtek meg.
Szerkesztőségünk a körlevél olvasása után megkeresett néhány önkormányzatot és arra kerestünk választ, mit szólnak a szigorításhoz?
– Vannak olyan rendezvények, ahol állandó telephellyel és engedéllyel rendelkező (vendéglátós) személyek főznek, tehát őket a rendelet szigorítása nem érinti.
– Vannak települések, ahol tudomásul vették a körlevél tartalmát és igyekeznek eszerint eljárni. Hozzátették ugyan, hogy náluk kevés az olyan rendezvény, ahol „civilek” főznek.
– Az olyan rendezvényeken pedig, ahol mégis engedéllyel nem rendelkezők sütnek-főznek, ott az adott csoporthoz tartozó kör szabadon fogyaszthat, mint egy baráti összejövetelen. Lásd, ha a szabadtéren sütögetem pecsenyémet, nem kell engedélyt kérni rá.
– Ha az engedéllyel nem rendelkező alkalmi szakács portékáját ingyen lehet fogyasztani, ahhoz sem kell engedély.
Hírnök magazin– A legsúlyosabb ott a helyzet, ahol a rendezvényen hagyományőrző céllal sütnek-főznek (rétest, lekvárt, halászlevet stb.). Itt a gyakorlat azt mutatja, hogy mindig egy hagyományőrzésben jártas, hozzáértő gazda, vagy gazdasszony forgatja a fakanalat, akinek viszont biztosan nincs állandó engedélye, hiszen nyugdíjas, klubtag stb. ámde múltbéli tudása e téren felbecsülhetetlen. Ezek a rendezvények éppen azért vonzották a látogatót, mivel olyat láthatott, kaphatott, ízlelhetett, amit egyébként szinte csak a történelemkönyvekben olvashatott. Itt megtudhatta, hogy bizonyos dolgokat „esznek, vagy isznak”?!
Ez utóbbi rendezvények lehet, hogy elmaradnak…!
A fenti válaszokból, illetve néhány más megkérdezett véleményéből kiderül, hogy mindenki másképp értékeli és leginkább némi magyarázatot tud majd adni a hatóságoknak, amennyiben esetleg ellenőrzik is a rendezvényt, hiszen a mi olvasatunkban még a kóstoló is tilos. Az viszont szintén fontos szempont, hogy a hagyományőrző programok szűkös költségvetését is befolyásolták az ilyen jellegű bevételek, így nemcsak a régi szokások kedvelői lesznek szegényebbek…
Azért érdemes még megjegyezni, hogy a statisztikák alapján az ételmérgezések előfordulása az állandó telephellyel rendelkező (étterem, óvoda, iskola) objektumokban a leggyakoribb. Felületes kutakodásom a tavalyi évben nem talált egyetlen alkalmi rendezvényhez köthető megbetegedést sem…
Gy. Á. – M. Gy.
Hírnök Magazin
Publikálta
null