Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Dévényi saját alapítványát támogatja, Klapkának nincs mib?l...

Civil háború egy százalékért

Hírnök magazinIgaz, hogy személyi jövedelemadónk 1 százalékáról – május 20-ig – még ráérünk dönteni, lassan főhet a fejünk, idén melyik alapítványt és/vagy egyházat szeretnénk megsegíteni. Annál is inkább, mivel a szervezetek már javában „bombáznak” bennünket. Tévé-, rádió- és újsághirdetések százai, óriásplakátok ezrei „személyre szóló” levelektől roskadozó postaládák. Mire ez a nagy felhajtás? A Hírnök utánanézett, valamint közéleti személyiségek adományai után érdeklődött.

Nincsenek véletlenek. Ahol sok pénz forog, ott rendszerint nagy a tumultus. Márpedig a legfrissebb adatok szerint 2007-ben csak a civil szektorba érkező durván 1,7 millió felajánlás értéke túllépte a kilencmilliárd forintot, megspékelve az egyházaknak nyújtott közel 5 milliárddal. Azok a szervezetek, amelyek szeretnének egy kis szeletet a hatalmas tortából, hirdetésre kényszerülnek. Ami nem kevés pénzbe kerül, de a gyakorlatban jócskán megtérülő „befektetésnek” bizonyul. Felmérésekből kiderül, hogy azok az alapítványok, amelyek nem sajnálják forrásaikat egy kis reklámra, költségeik többszörösét nyerhetik vissza. Szólni kell arról is, hogy a rendszer bőven rejt még tartalékokat (legutóbb a felajánlásra jogosult 3,3 millió adózónak kevesebb, mint fele élt a lehetőségével), így érthető, hogy évről évre többen szállnak be az 1 %-os bizniszbe. A legtöbbet egyébként szinte mindig a beteg gyermekeken és az utcára került állatokon segítő alapítványok kapják, az egyházaknál pedig – egy-két kivételtől eltekintve – jórészt a történelmi felekezetek viszik a prímet.

Az alapítványok – legyen szó egyházi vagy világi szervezetekről – ugyanakkor nem mindig csak hirdetéseikre bízzák a szerencséjüket, hanem egyéb titkos fegyvereket is bevetnek a siker reményében. Egy-két ismert húzónév például mindig jól jön. Így már senki nem csodálkozik azon, ha a legjobb magyar futballistának tartott Gera Zoltán a Hit Gyülekezete plakátjain jelenik meg, vagy ha Katona Klári tévéreklámban hívja fel a figyelmet a Gyermekmentő Szolgálatra. Persze az ismert személyiségek adományozó szokásaikban kevéssé különböznek az átlagemberektől. Vannak köztük olyanok, akik évtizedek óta egy helyre gyűjtenek, mások mindig máshova, s olyanok is akadnak, akik egyáltalán nem tesznek felajánlást.

Dévényi „Tibi Bácsi” például minden évben a maga által létrehozott Három Kívánság Alapítványt támogatja, amely többszörösen hátrányos helyzetű gyerekeken segít a mindenki által ismert módon. Ezt még akkor indította el, amikor a legendás műsor futott a tévében. Mint mondja, alapítványa azon kivételek közé tartozik, amelyek egyáltalán nem költenek hirdetésre. Dévényi Tibi Bácsi és az ő „Három Kívánsága” ugyanis önmagában is igen jelentős reklámértéket képvisel.     

Hernádi Judit az előbbiekkel éppen ellenkező gyakorlatot követ, ugyanis minden évben más szervezetet szemel ki magának a postaládájába dobott alapítványi levelek rengetegéből. Ha ez megtörtént, általában gyorsan el is felejti, kinek a javára döntött, így a tavalyi szerencsést sem tudja már megnevezni.

Klapka György pedig, aki néhány napja még aranyvilláról etette vendégeit az egyik kereskedelmi televízió „főzős-evős” műsorában, egyáltalán nem rendelkezik felajánlanivalóval. Mint a Hírnöknek elmondta, nincs mit adnia, hiszen nyugdíjasként nem kell adóznia. Hozzáteszi még, hogy hivatalosan mindössze havi 18 ezer forintból él, a vállalkozásait ugyanis már a fiai vezetik, akik az adományokról is döntenek.

– nagy –www.hirnok.hu

 
Publikálta
null