Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Az amatőr zenélés és a karaoke is jogdíjköteles

Tisztán látni a „hangzavarban” – ellenőriznek a zavarosban

A zene mindenkié – hallottam egyszer Az angol beteg című, kilenc Oscar-díjjal kitüntetett filmben és bevallom, nagyon megtetszett a mondás. Csakhogy az élet nem a mozivásznon játszódik. Például a magyar szerzői jogvédő iroda (Artisjus) tavaly annyi kilométert tett meg ellenőrző akciói során, hogy azzal nyolcszor körbeutazhatnánk a földet.

 
Szerzői jogokról beszélgettünk Dr. Tóth Péterrel, az Artisjus jogi főosztályának vezetőjével.

– Milyen jogok illetik meg a zeneszerzőket Magyarországon?

Hírnök Magazin– A magyar zeneszerzők, szövegírók egy nemzetközi rendszeren belül élveznek védelmet. Minden országnak megvan a maga szerzői jogi törvénye, de ez nem azt jelenti, hogy mindenki csak a saját műveit védené. Egy nemzetközi egyezmény nyomán a magyar művek a világ több mint 160 országában élveznek védelmet. Alapelv, hogy a művet csak a szerző engedélyével lehet felhasználni, és a szerző ezen engedély fejében pénzt kérhet a felhasználótól. Ez a szerzők vagyoni joga, a személyhez fűződő jogok pedig többek között a torzítások, csonkítások ellen védik a számokat.

– Mi az Artisjus szerepe?

– Az Artisjus a szerzők és szövegírók úgynevezett "közös jogkezelő" egyesülete. Ilyen minőségében jogdíjat szed be, illetve fizet ki, akár külföldre is, ellenőriz, valamint a tagok szerzői jogait érvényesíti.

– Hol húzódik a jogos követelés határa? Mikor kell a szerzők beleegyezését kérni egy zeneszám le- vagy eljátszásakor? Csak néhány „vitás” eset: amatőr zenekar ad elő egy kis fesztiválon egy nem saját dalt. Otthon a fürdőkádban dúdol valaki egy (nem saját) slágert. Mi a helyzet a karaoke-színpadokkal?

Hírnök magazin– A jog csak a nyilvános előadásokról szól. Így nemcsak a fürdőkádban énekelt nóták esetén nincs jogdíjfizetési kötelezettség, hanem a családi koncerteken és zártkörű házibulikon sem. Ha az előadáson többen vesznek részt, az csak az elhangzott művek szerzőinek engedélyével folytatható. Ilyenkor mindig az Artisjusnak kell fizetni, legyen szó megakoncertről a Sportarénában, vagy egy kis karaoke buliról a vidéki presszóban. Hogy kinek kell a jogdíjat megfizetni? Semmiképp sem a fellépő zenekarnak! Ez olyan lenne, mintha az étteremben a pincérnek kellene kifizetnie az ételek alapanyagát. A jogdíj megfizetésére az adott koncert, rendezvény szervezője köteles. Éttermekben, pubokban pedig az üzletvezető állja a „cehhet”.

– Tegyük fel, hogy az Irigy Hónaljmirigy újabb „őrültségre” készül. Engedélyt kell kérnie hozzá?

– Elvileg csak úgy dolgozhat át, ha az eredeti mű összes szerzőjének engedélyét megszerzi. Ugyanakkor vannak olyan paródiák, amelyek nem veszik át az eredeti zeneművet, annak csak stíluselemeiből építkeznek, azokat túlozzák el. Az ilyen felhasználás nem igényel beleegyezést.

– Európai viszonylatban milyen a magyar szerzői jogi szabályozás? Megfelelő védelmet nyújt az alkotóknak, vagy volna azért még szabályoznivaló?

– A magyar szabályozás abszolút megfelel az európai és nemzetközi elvárásoknak. Hagyományosan szerzőközpontú: bizonytalan szituációkban soha nem a nagy kiadókat, médiavállalatokat, hanem mindig a gyengébb szerepben lévő szerzőt oltalmazza.

– Hallani, az Artisjus az utóbbi években bekeményített az ellenőrzések tekintetében. Információink szerint a jogosulatlan felhasználásból eredő jogviták az összes felhasználás mindössze 2-3%-ban lépnek fel.

– Az Artisjus rendszeresen ellenőrzi a felhasználásokat, nem volt mostanában nagyobb „szigorítás” ezen a területen. A jogdíjak 90%-a legfeljebb egyszeri felszólítás után beérkezik az Artisjushoz.

– Zene füleinknek. Na de, hogy lehet kiszűrni a visszaéléseket? Például a már említett amatőr koncert, vagy karaoke-parti esetében? Nehéz lehet utólag ellenőrizni, egy adott mű hányszor hangzott el az este során…

– Az Artisjusnak az egész országban vannak területi kirendeltségei, a kollégák rendszeresen végeznek helyi ellenőrzéseket, nemcsak nappal, éjszaka is. Erről csak annyit, hogy a 2008-ban a kollégáink által megtett kilométerrel nyolcszor tudnánk körbeutazni a Földet…

Nagy András www.hirnok.hu

 
Publikálta
null