Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Hátul vagyunk a halfogyasztásban is
Magyar uszonyiszony?

Nyakunkon az ünnep, s lassan nem csak a karácsonyi ajándékok összeállításán vagy a hangulathoz illő dekoráción kell gondolkoznunk, hanem olyan „alapanyagok” beszerzésén is, mint a fenyőfa vagy az ünnepi menü hozzávalói. Jézus születése alkalmából a magyar családok többsége valamilyen halat – leginkább pontyot – is tesz asztalára, ám az ünnepek elmúltával gyorsan elfelejti jó szokását.

Így nem csoda, hogy a statisztikák szerint a világ talán legkevesebb halat fogyasztó nemzete vagyunk a magunk átlag 3 kilogrammos egy főre jutó éves „pusztításával”. Csak összehasonlításképp: az egész világot tekintve ez a mennyiség 20, az EU-t nézve pedig majdnem 23 kiló! Pedig ott, ahol az emberek asztalára rendszeresen kerül hal, jóval kevesebb a szív- és érrendszeri megbetegedés, ráadásul az uszonyosok kedvező zsír-, fehérje- és energiatartalmuk révén diétás étrendekbe is beilleszthetők. Ezen kívül egyes vitaminokban (A, D, B1, B2) és ásványi anyagokban (vas, szelén, cink, jód, kalcium) kivételesen gazdagok.

Kíváncsiak voltunk Vincefiné Simon Tímea, az ismert dietetikus és táplálkozási szaktanácsadó véleményére is, aki megerősítette, hogy hazánkban minimális a halfogyasztás. Kiemelte a tengeri halak jelentőségét, mert azok olyan zsírsavakat (többek közt a híres omega3-at) tartalmaznak, amelyek más húsban nem találhatóak meg, de fontos szerepet játszanak a szívbetegségek megelőzésében.

Adódik a kérdés, mi lehet az oka a magyar ember makacs uszonyiszonyának? Nincs kultúrája a halevésnek Magyarországon? Nem ismerjük halainkat és elkészítési módjukat? Undorodunk tőlük? Drágának találjuk őket? A dietetikus szerint sok összetevője van a problémának, amelyben a felsorolt okok mindegyike közrejátszik. Szerinte a halételek társadalmi elfogadásáért sokat tehetne a reklámszakma és a média.

Benke Laci bácsi, olimpiai bajnok mesterséfünk persze szakácsszemmel látja a kérdést. Úgy véli, nem ismerjük eléggé sem halainkat (a többség csupán a pontyig jut el), sem elkészítési módjukat (rántott hal halászlével és vége). Persze – mint mondja –, az is szomorú, hogy húsz évvel a rendszerváltás után az átlag magyar ünnepi menüt még mindig a klasszikus húsleves rántott sertésszelettel, sült burgonyával jelenti. Azt is sérelmezi, hogy nincs megfelelő felvilágosítás, miként kell elkészíteni az egyes halételeket. Sokan attól félnek például, hogy a gyerekek torkán akad a szálka. Ő ezért adja a halat saját unokáinak átpaszírozva, gombócban, amelyet így azok már örömmel fogyasztanak.

Be kéne mutatni a médiában a halak változatos elkészítési módjait, valamint nagy hangsúlyt kellene fektetni az ifjúság nevelésére. Legyen az iskolai menzán legalább választási lehetőség a halétel, és kezdődjön meg a fiatalok felvilágosítása, hogy nekik már természetes legyen a halfogyasztás, hogy majd az ő gyermekeiknek is továbbadják ezt a kultúrát – kínálja a megoldást Laci bácsi.

(Nagy András Hírnök magazin)

 
Publikálta
null