Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Vannak még hiányszakmák

Sok a munkanélküli, de keresnek is munkaerőt

Hírnök magazinA jelenlegi gazdasági világhelyzetben akár alkalmazott, akár vállalkozó az ember, egyre nagyobb aggodalommal gondol a jövőre, vajon az ő munkahelye, az ő vállalkozása túléli-e a megpróbáltatásokat? Aki pedig már egyszer vagy többször elvesztette a munkahelyét, esetleg épp most is állást keres, még inkább szeretne valami kapaszkodót találni.

A Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ előtt, Gödöllőn már kora reggel tekintélyes tömeg vár bebocsátásra. Gyakorlott vagy kezdő munkahelykeresők. Fáradt arcú, feszülten toporgók, félszegen olykor körbe lesők, mintha azt méricskélnék, vajon mekkorára nő még a tömeg, romlik, vagy nő az esélyük.

Horváth Teréziát, a központ vezetőjét kérdezem, hány település gondja tartozik hozzájuk, és mely szakmák képviselőinek van esélyük arra, hogy állást találjanak?

– Huszonhét település, a volt gödöllői járás tartozik hozzánk. Évente körülbelül 2800-3000 munkanélküli ügyével foglalkozunk. Miközben igaz az, hogy munkaerő-kereslet is van, mégsem könnyű az állásnélküliek helyzetét megoldani, mert más az igény, mint a kínálat. Az álláskeresők 50 százaléka szakmunkás vagy szakképzetlen, a munkáltatók viszont kvalifikált munkaerőket keresnek. A hegesztő, lakatos, forgácsoló hiányszakmának számít, ezen a téren mindig van kereslet.

– Megoldást jelentenek az átképzések?

– Az a baj, hogy sokaknak még a nyolc általánosa sincs meg, tehát az az első lépés, hogy befejezzék az iskolát. Nemrég indult harminc fő részére egy ilyen tanfolyam. Csak ennek elvégzése után lehet szó szakmai képzésről. Rendszeresen szervezünk a hiányszakmákra képzéseket, de kevesen veszik igénybe. Vagy az életkoruk miatt nem vállalják, vagy más oknál fogva hiányzik a tanulási hajlam. Mindig vannak slágerszakmák, ma sokan szeretnének gépkocsivezetők vagy biztonsági őrök lenni. Az érettségizetteket inkább az informatikai képzések érdeklik. Sajnos azonban a Munkaügyi Központ nem tud kötelezettséget vállalni a tanfolyamok után az elhelyezésre.

– Milyen tanácsot tud adni annak, aki elveszti az állását?

– Tekintse átmenetinek a helyzetet, és jelentkezzen mielőbb nálunk, hiszen ez ma már a TB szempontjából is fontos. Tudni kell azonban, hogy aki nem jogosult pénzbeli ellátásra, az a regisztrációval nem válik biztosítottá. Munkaviszonya alapján jogosult lehet valaki az álláskereső támogatásra, de ha nem volt folyamatosan egy évig munkája, csak 200 napig dolgozott, akkor álláskeresési segélyre tarthat igényt. Aki vállalkozó volt, de csődbe ment, az vállalkozói járadékot kap. Pályakezdők pénzbeli ellátásra nem jogosultak, de nyilvántartott álláskeresőként igénybe vehetik a szolgáltatásainkat, ami lehet munkaközvetítés, munkavállalási tanácsadás, humán, azaz pszichológiai tanácsadás.

A képzési támogatást olyan személy is igénybe veheti, aki nem jogosult ellátásra. A szakmát adó tanfolyamok esetében a kirendeltség 100 százalékban fizeti a képzést, és az itt szerzett képesítés egyenértékű a szakmunkásképzői végzettséggel.

Máté Judit Hírnök -  információs és szabadidős magazin

 
Publikálta
null