Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


A sokszínű táj
Hírnök MagazinHazánkban számtalan szebbnél szebb hely található. Országjárásom közepette jó sorsom elvezetett a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Rudabányára, amely a településről elnevezett hegy völgyében fekvő, alig több mint 3 ezer fős kisváros. Nem kis meglepetéssel tapasztaltam a környezet ellentmondásos összhatását. A városba érkezőt a korai szocializmust idéző bányászlakások fogadják, míg a nyugati lankáin konszolidált kertes házakat látunk, az északi részen pedig az úgynevezett „Cigányos” található. 
A település észak-keleti határában fekvő Rudabányai-hegység Európa egyik legrégebbi külszíni bányászati lelőhelye, amit számtalan szakirodalom kellő részletességgel taglal. A felszíni ércbányászat komoly tájsebeket okozott, és nyomai itt-ott holdbéli tájat idéző képet mutatnak az idelátogató számára. Viszont – alig negyed óra séta után – a szemnek igazán kellemes meglepetést okoz a zöldes-kéken csillogó bányató tükre. Visszatarthatatlan vágy ébred az emberben egy mártózás erejéig, bár kellő óvatosságra intenek a bányatavakról hallott kellemetlen hírek. Közelebb érve, néhány kisebb csoport fürdőző között búvárokat is felfedeztem, így már magabiztosabban készültem az úszáshoz. Amint a szeptemberi hőségben besétáltam a hűsítő vízbe, leírhatatlanul kellemes érzés kerített hatalmába. Felemelő volt az a tudat, hogy itt állok az ércbányászat több ezer éves nyomait körülölelő tóban. A térdig érő vízben néhány perces ácsorgás után, a hűsítő hullámok közé vetettem magam, és ekkor már az sem zavart, hogy alattam közel hatvanméteres mélység tátong. A búvárok szerint gyakorlásra kitűnő a tó, holott csupán a víz felső 10-12 méteres része érdekes számukra, mert ott még jól látnak, lejjebb zavaros és nagyon hideg. Hírnök Magazin
Alig egyórás kirándulással körbejárva a bányatavat, továbbnőtt csodálatom a táj szépségét illetően. Némi szakirodalmat elolvasva, nem különösebben lepődtem meg azon a tényen, hogy már előemberek is éltek ezen a vidéken időszámításunk előtt 10 millió évvel. Rudapithecus Hungaricus-t, az emberszabású majom negyedik koponyáját találták meg a régészek itt, 1999 nyarán. Rudabánya a világ egyik első számú lelőhelye az emberré válás korai szakaszában élt emberszabású majomnak. A településen magyar-kanadai expedíció végez ásatásokat ebben az évben is. Nagy valószínűséggel azonban több millió évvel ezelőtt más képet mutatott a táj, de most is lenyűgöző.   
Visszatérve a városba, a helyiek szerint régi jussát kapta vissza a település ez év július 1-én, amikor ismét elnyerte a városi címet, hiszem már a XIV. században is városi rangja volt. A város neve az ószláv ruda, azaz érc kifejezésből ered. Észak-Magyaroszág legfiatalabb városának bányásznapi – városavató ünnepségén megjelent a település apraja-nagyja a város szülöttjéről, gróf Gvadányi Józsefről (generálisból lett író-költő) elnevezett művelődési házban. Bányászvárosként nem lehetett kétségünk afelől, hogy az egyik legrégebbi mesterség áldozatainak emlékére – az elhunyt bányászoknak – tisztelegve kezdődött a városavató ünnepség. Szobota Lajos polgármester prominens vendégek előtt vette át a város kulcsát az Önkormányzati Minisztertől. A meghívottak között szerepelt a térség Országgyűlési Képviselője, a Megyei Közgyűlés elnöke, az Indonéz Nagykövet – akivel közösen tervezi a bányászat fellendítését a városvezetés. A helyi nevezetességek közül büszkék lehetnek a Rudabányán élők Magyarország legjelentősebb Bányászattörténeti Múzeumára, ahol érc- és ásványbányászati, valamint őslénykiállítás is látható. A falu ékessége még a református templom, amelyben 120 táblából álló festett famennyezet található, ami a legszebb, legnagyobb és legépebben megmaradt ilyen jellegű alkotások közé tartozik hazánkban. Az egész napos városavató – bányásznapi mulatságot a Szabadidő Parkban tartott ökörsütés és rendezvénysorozat tette emlékezetessé, majd késő este impozáns tűzijáték zárta a programot.
Labancz József (Hírnök Magazin)

Publikálta
null