Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Még mindig eladó a mennyasszony

Létrán hozták a vőlegénytHetedik alkalommal került megrendezésre az Őrségben a „Hétrétország – szerek és porták fesztiválja”. A rendezvénysorozat mottója: természetből a java – művészetből a magva, nyitott porták, nyíltszívű emberek, értelmes szórakozás, miegymás. Augusztus 14-24-ig a látogatók zenei, színházi, irodalmi és filmes események mellett bőségesen válogathattak a már sajátos „hétrét” műfaj kínálatában: a látogatásban. Régi falusi porták fogadták a vendégeket, kézművesek műhelyeibe, művészek műtermeibe nyerhettünk bebocsátást.

Bár az eseménysorozat nagyon látványos volt, mégsem ez volt őrségi látogatásunk apropója, hanem a fesztivál keretében tartott lagzira kaptunk meghívást. A Bajánsenyén megrendezett „Őrségi Vigasságok – Parasztlakodalom a Kerka mentén” szervezői invitáltak. Az esküvőt idén második alkalommal rendezték meg, s ezúttal is elmaradt a nászéjszaka és továbbra is eladó a mennyasszony, vagyis az ifjú pár csak a „buli” kedvéért kelt egybe. A násznép pedig önkéntes vendégekből verődött össze, akik kíváncsiak voltak egy igazi parasztlagzira.A nehezén – kikérésen esketésen stb. – túl, kezdődhet a sátoros lagzi

Augusztus 15-én pénteken érkeztünk Bajánsenyére, s máris belecsöppentünk a sűrűjébe. Vendéglátóink, Sebők Ferenc és családja bőséges ebéddel láttak el, amely után felmentünk a borospincéiről ismert Kishegyre, ahol a hagyományos legénybúcsút tartották. Minthogy ez is része a látványosságoknak – a hagyományoktól eltérően –, a hölgyeket sem zárták ki. A szervezők kitettek magukért, hiszen jópofa programokkal, játékokkal és versenyekkel múlathattuk az időt, amelyekbe a meszsziről érkezett vendégek is bekapcsolódhattak.

Miután egy létrára kötözve „elővezették” a vőlegényt, kezdetét vette a móka. Tréfás mondókákkal, vicces feladatokkal szórakoztatták a megjelenteket. Hordógörgetés, borivó verseny, kötélhúzás stb. okozott kellemes perceket és derűs pillanatokat. Utóbbi rövidre és látványosra sikeredett, mivel az elöregedett kötél rövid idő után kettészakadt…

A zenéről Cservék László és családja gondoskodott, akik citeramuzsikával emelték a hangulatot. Nos, bevallom, ez volt számomra a legnagyobb meglepetés, mivel a citerazenét egy kicsit másabb oldaláról ismertem meg ezúttal. Cigányzenekarra, hegedűszóra, harmonikára már szórakoztam, de ha valaki korábban azt mondja, hogy citerazenére fogok egyszer mulatozni, nem hiszem el. Hozzáteszem, hogy a családfő többek között állami kitüntetésben is részesült, vagyis nem éppen lakodalmas zenész, de egy ilyen „lazítással” újabb citera-híveket sikerült toboroznia. Kiemelkedő volt az is, hogy a család milyen szeretettel zenélt együtt. Minden kérésnek eleget tettek, az összes nótát eljátszották, ami nem volt könnyű, ha olyan társaság diktálja a tempót és a dallamot, amely túl van az alapvető alkoholszinten. Mindez fantasztikusan sikerült nekik.

A citerazene is végigkísérte az eseményeketMásnap a hagyományokhoz méltóan leánykikéréssel indult az esküvő. A lányos házhoz gyülekezett a násznép, ahol a vőlegény és családja eladó lányt kért a háziaktól. Adtak is egyet, csak az túl fiatal volt, a másik pedig túlságosan öreg, de a tréfás lánykérés végére előkerült az igazi arajelölt.

Innen indult a nászmenet át a falun, a színpadig, ahol öszszeadták az ifjú párt – természetesen viccesen és csak ideiglenesen –, majd irány az esküvői sátor, a lagzi. Az ajtóban pálinkával fogadták az érkezőket és a cigányzenekar húzta a talpalávalót. Étellel folyamatosan ellátták a násznépet, amit tánccal gyorsan le is lehetett tornázni. Itt sem volt hiány tréfából és mókából, amiről többek között Balek Tamás őrségi vőfély gondoskodott. Este tíz óra körül lecserélődött a mennyasszony, mivel a szomszéd településről átlopták az éppen ott tartott „igazi lagzi” főszereplőjét, akit itt is megtáncoltattak, majd visszaszolgáltattak saját násznépének.Ennivaló is volt bőséggel

Éjfélkor a menyasszonytánc pörgette fel a hangulatot, amit fokozott, hogy az ifjú arát állandóan el akarták rabolni, de a szemfüles őrzök nem hagyták.

Összességében mindenki jól érezte magát és a vőlegény is nyugodtan igazi ara után nézhetett másnaptól...

Ifj. Meggyesi Gyula (Hírnök magazin)

Publikálta
null