Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


„Kör-út”

Már az ókori birodalmak, nagyhatalmak létének és terjeszkedésének egyik alapelve volt az utak és úthálózatok kiépítése. Az útépítés több évezredes fejlődéstörténetének áttekintése során ismerhetjük fel azt az összefüggést, hogy a kultúra terjesztése, kereskedelem bonyolítása és bizonyos hadi cél érdekében épültek főleg az utak. A kínai császári úthálózat keretében – az időszámítás előtti 3. évezredben – a Selyem út építésével komoly kereskedelmi utat építettek. Hazánkban a római birodalom hódítását követően készült jelentősebb útépítések nyomait még ma is fellelhetjük pl. Szombathelyen.

Nagyot ugorva az időben, az útépítési technológiafejlődést követve a XVII. századtól – részben az iparosodásnak köszönhetően – jelentős összegeket fordítottak utak építésére. A franciák és angolok voltak az élenjárók, bár ekkor még kövesutakról beszélhetünk, amit úgynevezett „rakott-kő” technológiával készítettek. Angliában a parlament 1663-ban hozta meg az első törvényt, amely gazdasági társaságoknak adott lehetőséget sorompós-vámos utak építésére. A felvett hitelből épült utak használatáért szedett vámokból fedezték a hitelt, a törlesztést és a fenntartást. Technológiai újításként hatott 1882-ben a skót születésű John Loudon Mac Adam zúzottkő terítési technikája, amit a mai napig is a nevéből fakadóan „makadám” útnak nevezünk. Ezt egészítette ki a XIX. század elején a kátránnyal kevert záró réteg, amelyet a fejlesztéseket követően ma is használnak. Korszerűnek mondható aszfalttechnológia, a Nagy-Magyarországon 1864-ben, Nagyváradon bejegyzett „Magyar Asphalt Vállalat” keretében jelentkezett első alkalommal.  A korszerű aszfalt ellenére kicsiny hazánkban mind a mai napig igen sok helyen komoly gondot jelent a kivitelezőknek elfogadható minőségű utat készíteni. Közlekedőként – sok esetben – jelentős nehézséget jelent eljutni egy-egy helyre anélkül, hogy zökkenőmentesen élvezhetnénk az utazás élményét. Csatornafedelek szakszerűtlen elhelyezése, kátyúk tömkelege, amelyek nagymértékben csökkentik a komfortérzetünket, és akkor még hozzá sem vettük a megkérdőjelezhető közlekedési szabályjelző táblákat.

Politikai módszerváltás után és az Unióhoz történő csatlakozásunkat követően is, már az Európai Közösség támogatásából épültek utak, és jelenleg is folyamatban vannak kisebb-nagyobb építések. Elhagyva a falu határát, a közelünkben épül, és hamarosan átadásra kerül az M0-ás keleti szektorának 26,5 km-es szakasza, ami idestova tizenéve várat magára. Mint a gazdaság más területein is, sajnálatos módon az útépítések kapcsán is fellelhető a korrupció és a kartell. A közelmúltban szabott ki bírságot a Gazdasági Versenyhivatal a kartellba tömörült útépítő cégeknek, mivel a közpénzek olyan módú felhasználásáról volt szó, amely súlyosan sérti a társadalmi érdekeket. Klasszikus példának mondható a határokon túlról az olasz maffia és a közpénzből finanszírozott óriásprojektek (például az útépítés) összefonódása.

Nálunk az állam mellett az önkormányzatok is pályázhattak saját fenntartású közutak korszerűsítésére, építésére. A pályáztatási módszer és a politika összemosódó határai időnként zavart keltenek, még ha ennek nem is így kellene lennie, mivel a pályázati pénzből épült és felújított út használata pártsemleges.

Sokrétű kérdés a közlekedés és az utak állapota, ha csak azt tekintjük, hogy amikor autóban ülünk, akkor is más szemmel látjuk, és akkor is, amikor gyalogolunk, vagy éppen bringára pattanunk. Mindezek mellett – és kitekintve a benzinárakra is – gazdaságunknak igen nagy szelete a közlekedés és az utak állapota, illetve a hozzákapcsolódó hétköznapok, mivel így, vagy úgy részesei vagyunk az egésznek.

Labancz József

 
Publikálta
null