Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Szigorítások éve a közlekedésben is

Új sebességmérők, magasabb bírságok

Hírnök magazinLapunk hasábjain folyamatosan foglalkozunk a közlekedési szigorításokkal, a traffipaxok „lelki világával”, működésével, elhelyezésével, illetve a büntetések elkerülési módjaival. Májusi számunkban részletesen közöltük a büntetési tételeket, illetve beszámoltunk a januártól érvényes, de május 1-től „élesben” alkalmazott „Objektív felelősség” programról.

Június végén a Hungaroringen tartott sajtótájékoztatót az ORFK (Országos Rendőr-főkapitányság) és az OBB (Országos Balesetmegelőzési Bizottság) az „objektív felelősség” program tapasztalatairól, amelyen megtudhattuk, hogy a szigorítások hatásosnak bizonyulnak.

Megtudhattuk, hogy Magyarország közlekedésbiztonsága 1990 és 2000 között a gépjárművek száma és a forgalom folyamatos növekedése ellenére is jelentősen javult. Egy évtized alatt a személysérüléses balesetek száma több mint 37 százalékkal, a meghalt személyek száma 51 százalékkal csökkent. A személysérüléses balesetek alakulása szempontjából a 2000. év baleseti mutatói voltak a legkedvezőbbek.

Az ezredfordulót követően – 2001 és 2007 között – hazánk közlekedésbiztonságát összességében kedvezőtlen statisztikai adatok jellemzik. A kormány a közúti közlekedés biztonsága tekintetében azt a célt tűzte ki, hogy 2001 és 2010 között 30 százalékkal csökkenjen a közúti balesetben elhunyt személyek száma. A 2007. év adatai kis eltéréssel elmaradnak a 2001. év adataitól. A 2008. évtől ezen a téren javulás figyelhető meg és a kitűzött célok elérhető távolságba kerültek.

A jelek szerint az év eleje óta életbelépett szigorítások nyomán – az eddigi adatok alapján – jelentős javulás tapasztalható.

Milyen jogszabályi változások is történtek idén?

– Változott a pontrendszer január 1-től, így kevesebb cselekmény elkövetése is a vezetői engedély visszavonását eredményezheti. Jobban elkülönülnek az enyhébb és súlyosabb szabálysértések, néhány szabálysértés kikerült a pontrendszerből, viszont nagyobb számban új, szintén ponttal büntetendő szabálysértés került ebbe a körbe, valamint a büntetőpontok száma is változott.

– A helyszíni bírságok összeghatárai is emelkedtek, s az alsó határ 3 ezer, a felső határ 20 ezer forintra nőtt január 1-től.

– Módosultak a vezetői, illetve a forgalmi engedélyek helyszíni elvételét meghatározó szabályok – bár ez a szakemberek szerint nem érte el a kívánt célt.

– Bevezetésre került a „zéró tolerancia”. Ennek tükrében módosult a vezetői engedély elvételét meghatározó jogszabály is, amely alapján „a vezetői engedély helyszíni elvételéhez nem kell szeszesitaltól befolyásolt állapotban lennie a gépjárművet vezető személynek, elegendő, ha azzal gyanúsítható, hogy a szervezetében szeszesital fogyasztásából származó alkohol van”.

– Bár január 1-től érvénybe lépett „objektív felelősség”, mégis – némi türelmi idő után – május 1-től alkalmazza „élesben” is a rendőrség. Ennek tükrében többek között az üzembentartó felelős a járművel elkövetett szabálysértésért – amenynyiben nem tudja az ellenkezőjét bizonyítani. Mindamellett az egyes előírások megszegése esetén a szabályszegés súlyosságának arányában 30 ezer és 300 ezer forint közötti közigazgatási bírságot szabhatnak ki.

Fentieken kívül a sebességellenőrzés is kiemelt jelentőséget kapott, sőt – mint arról korábban is beszámoltunk –, a jelenlegi mérőberendezések várhatóan hamarosan megtöbbszöröződnek, s nem csak a rendőrség fogja mérni a száguldozást. A tervek szerint még több kezelői felügyelet nélküli, automatikusan működő sebességellenőrző rendszert is telepítenek. Ugyancsak hírt adtunk már arról, hogy az M1-es autópályán elhelyezett sebességmérőt tartalmazó „dobozok” számát bővítik, illetve a meglévő két berendezést idén újabb kettővel bővítették.

Újdonság viszont, hogy a tervek szerint a közeljövőben újabb fix sebességmérők kerülnek az M0-sra (5 doboz és 2 sebességmérő), illetve az M5-ösre (6 doboz és 3 sebességmérő).

A fix mérők lényege, hogy több dobozt helyeznek el, viszont meglepetésszerűen raknak bele sebességmérő berendezést, így az üresekkel is visszatartó hatást érnek el, hiszen nem tudni, hogy adott időben éppen melyikben található.

Nos, azt hiszem, tényleg bekeményítettek nekünk, autósoknak, s nem árt a nagyobb figyelem és fegyelem, mert nincs kegyelem…

Meggyesi (Hírnök magazin)

 
Publikálta
null