Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Vállalkozók, jogszabályok, miegyebek

Kötelező, de nem mindig betartható

Ha vállalkozókat kérnének meg arra, hogy állítsák össze azoknak a dolgoknak a listáját, amelyek – szerintük – megkeserítik életüket, a jogszabályok mindenképpen dobogós helyezést érnének el. Azzal együtt, hogy erre akár nagyobb tételben is lehetne fogadni, joggal merül fel a kérdés, hogy valóban így van-e ez, és ha igen, akkor miért?
Magyarországon – sajnos – általánosan tapasztalható a jogkövető magatartás laza felfogása. Ez a hétköznapi élet apróbb szabályainak áthágásától kezdve, a közlekedési szabályok be nem tartásán keresztül, a legdurvább bűncselekmények elkövetéséig terjed. Tapasztalataim szerint az emberek egy része szinte ellenségként tekint a jogszabályokra, és természetesen a jogszabályok betartásának ellenőrzésére hivatott szervekre, szervezetekre is.
Nem vitatható az, hogy a jogszabályoknak – legyen az gazdasági, büntető, munkajogi vagy bármely egyéb szabályozás – előre jól megfogalmazottan pontosnak, egyértelműnek, betarthatónak kell (talán kellene) lenniük ahhoz, hogy maradéktalan törvényhozói elvárás lehessen azok betartása. Ugyanakkor a jogkövető magatartás szükségességének van egy másik olvasata is, hiszen a jogszabályok olyan normákat határoznak meg, amelyek mindenki számára kötelező érvénnyel kell, hogy bírjanak. E logika szerint azok, akik nem tartják be a szabályokat, a valóságban jogosulatlan előnyhöz jutnak a többiekkel szemben is. Ebben a pillanatban már nemcsak az állammal, a hatóságokkal, hanem a többi emberrel – gazdasági életben a versenytársakkal szemben – is inkorrekt magatartást és jogosulatlan előnyt eredményez a szabályok be nem tartása.
A gazdasági jogszabályoknak egyszerre több feladatuk is van: egyrészről pontos feltételrendszert kell, hogy garantáljanak a gazdaság szereplőinek működéséhez, másrészről mindenre részletesen kiterjedően követniük kell a gazdaság fejlődését, alakulását. A gazdasági jogi szabályozás rendkívüli nehézsége abból adódik, hogy – optimális esetben – már az általa szabályozandó esemény bekövetkezését megelőzően rendelkezésre kell, hogy álljon a kész jogszabály.
Hírnök magazinA gazdasági élet ismerői pontosan tudják, hogy a társasági szerződések elkészítését és módosítását kizárólag ügyvéd végezheti. Sajnos a legtöbb kis- és középvállalkozó kizárólag ezen alkalmakkor találkozik ügyvéddel. Sokkal könnyebb lehetne a helyzetük, ha a szerződések elkészítése során, és a jogszabályi értelmezésekben is kérnék az ügyvéd véleményét. Az ügyvédnek fizetendő munkadíj általában csak apró része annak az értéknek, ami az elkészítendő szerződésben szerepel. Hasonló a helyzet a könyvelőkkel is: a cég gazdasági ügyeinek rendszeres átbeszélése, a folyamatok előre történő tervezése nagyon sok kellemetlenségtől mentheti meg a vállalkozókat.
A cégek gyors növekedése – de ugyanígy a várt növekedés elmaradása is – indokolttá teheti vállalkozásfejlesztési tanácsadó igénybevételét. Segítségükkel pontosan tervezhetővé válik a cég szakmai tevékenységének és az ezt létrehozó szervezetnek az elengedhetetlen összhangja.

Dr. Gallyas Igor – ProfitConsult
vállalkozásfejlesztési tanácsadó
gallyasigor@invitel.hu
(Hírnök magazin)
Publikálta
null