Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Tanulási problémában is segít a kineziológia
Megoldás lehet egy X
Minden gyerek a nyári szünetet várja! Jöhet a jól megérdemelt pihenés. Semmi suli, csak a nyár!
De! Előtte még egy évzáró, benne a bizonyítvánnyal, ahol aztán fehéren-feketén ott van minden. Minden, ami minősíti gyermekünk éves teljesítményét. És sajnos nem mindenki lesz elégedett az ott leírtakkal. Nem megy az olvasás, az írás, a matek… Pedig olyan jól indult minden. A gyerek várta az iskolát, a tanító néni biztatott mindenkit, a szülők megadtak minden segítséget.
A gyerek pedig egyre roszszabb és rosszabb eredményeket produkált. S ezeket az eredményeket látszólag nem indokolta semmi. Az oviban még nem volt probléma, az iskola előkészítő feladatok tökéletesen mentek, az elvárások reálisnak tűntek.
Hírnök magazinA tökéletesen értelmes, okos gyermekünk nem tud lépést tartani a tananyaggal, lemarad, nem érti, meg sem jegyzi, viszszaadni meg végképp nem tudja. Jön a különtanár, a korrepetálás, az otthoni sokadszori újra- és újra tanulás. A gyerek egyre jobban utálja, a szülők pedig lassan kétségbe esnek: mi lesz így a csemetéből? Minden érdekli, mindent megért, megjegyez, de az iskolai anyagot, azt nem!
Az ember(gyerek) természetes igénye a tanulás. Teszi is ezt minden pillanatban, mióta megszületett. Megtanul mindent, amivel csak találkozik. Megjegyez mindent, ami őt éri. Azt is, ami számára az adott pillanatban megoldhatatlan helyzetet teremt: vagyis a stresszt. Stresszhelyzetben az agyunk két oldala, a jobb és bal agyfélteke nem működik szinkronban. Úgy szoktuk mondani „szétkapcsol”, valahol blokk keletkezik. Ez a blokk pedig a tanulás gátját képezi.
Mivel az agy nem tud különbséget tenni jelen és múlt között, számára csak szituációk léteznek, így könnyen megeshet, hogy egy-egy motívum, hasonló szituáció felidéz benne egy korábbi stresszt, és az agy egyes részei között ismét blokk jelentkezik. Sokan mondják, hogy ezt úgy élik meg, mintha „lehúznák a redőnyt”. Ebben a helyzetben az agy nem a feladatra koncentrál, csak a menekülést keresi. Nagyobb stressz esetén ez a blokk állandósulhat is.

Nem is gondolnánk arra, hogy például egy korábban elszenvedett biciklis baleset, vagy akár csak egy kis ijedtséggel járó elesés is előidézhet tanulási problémát. Az agy csak az ülő testtartást (karok előre téve, mint bicajozás közben) érzékeli, és a helyzetet beazonosítja a bukáskorival: képtelen a tanulásra koncentrálni, menekülni akar a veszélyből. Persze mindez nem tudatos szinten történik, és a gyermek sem tudja a bajt.
Megoldás az agyféltekék összekapcsolása és a stressz oldása, amellyel megakadályozzuk, hogy a stressz emléke újra előidézze ezt a szétkapcsolt helyzetet, kitöröljük az agyból azt a negatív érzelmet, ami újra és újra előidézi a blokkot. Az agyféltekéket pedig meghatározott mozdulatsorokkal, tornagyakorlatokkal újra összekapcsoljuk.
Néhány dolgot otthon (és az iskolában) is meg lehet tenni, hogy a tanulás simábban menjen. Első és legfontosabb a megfelelő mennyiségű víz ivása. Tanulás előtt és közben egy-egy pohár víz, és néhány keresztbelendítés (amikor a kéz és az ellentétes láb a test előtt keresztezi egymást) csodákra képes. Még egy jó kis „trükk”: a gyerek asztalánál, iskolában a tábla mellett el kell helyezni egy nagy X-et, amelyre nézve az agyféltekék szintén összekapcsolódnak.

Dr. Gallyas - Mészáros Mariann
kineziológus
meszarosmariann@invitel.hu
(Hírnök magazin)
 
Publikálta
null