Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Erdei vasút és fokozott védelem
Gemenci képeslap

Élővilága, erdei vasútja, a Duna ártere teszi ismertté a Duna-Dráva Nemzeti Parkot, közkeletű nevén Gemencet, ám – a vadászidényt kivéve – nincs túlzottan a figyelem fókuszában. Pedig érdemes rá: jelen sorok szerzője saját szemével győződött meg róla a közelmúltban.

Azt mindjárt elöljáróban le kell szögezni: Gemenc elsősorban a flóráról-faunáról és a vízről szól, s csak utána a látogatókról. A nemzeti park túlnyomó része fokozottan védett, a kíváncsi szemek elől elzárt, csak engedéllyel felkereshető, és a Pörböly-Keselyűs között közlekedő kisvasút menetrendje sem segíti elő a hosszú erdőjáró barangolást, ám az élelmes turista így is megtalálhatja a számítását – sőt! Hiszen adva van a környezet, az erdők és lakott területek találkozásánál lelhető, falusi turizmust nyújtó szállások, ahol reggel friss levegő és a legelni hajtott gulya kolompja szolgál ébresztővel, esténként pedig csak messziről pislákoló fények látszanak az erdőszéli, bagolyhuhogással kísért sötétben. A természet szerelmesei persze tudják, e „kísértetiesség” jelenti az igazi vonzerőt. S még ki sem mozdultunk szállásunkról!

A kihagyhatatlan kisvonat korábban Bárányfokról indult, jelenleg Keselyűs, a korábbi második megálló az ideiglenes végállomása, de Pörbölyig csak napi kétszer megy, mint ahogy a másik végállomásról sem indul több szerelvény Keselyűsre. A Duna-partra és onnan vissza azonban több járat is „ingázik”, rálátást engedve a sűrűből kibukkanó és ott eltűnő csodálatos, a vadászturizmus okán is féltve őrzött vadállományra. Aki mindezekre gyalogosan lenne kíváncsi, annak nincs könnyű dolga: a turistaútvonalak csak helyenként hatolnak be az erdő belsejébe, ám a majdnem 20 kilométer hosszan meghúzódó ártér-menti töltésen – vagy „tiltott gyümölcsként” (nem ajánljuk, csak beszámolunk róla…) a síneken – végigbarangolva könnyedén találkozhatunk átvonuló vaddisznócsaláddal, őzekkel, szarvasokkal, vagy éppen kíváncsiskodó mezei nyulakkal. Még nem is említettük a felvert fácánokat, a majd mindenütt előforduló gólyákat – a vízimadár-állomány pedig külön érdekes színfoltot jelent: gémekbe, kócsagokba és kisebb testű szárnyasokba bárhol „belebotolhatunk” a Sió és a Duna közelsége, azok mindenütt hátramaradt holt- és mellékágai, valamint a tocsogók jóvoltából.

Bárányfokon a nemzeti parkot bemutató múzeum és parasztudvar várja az érdeklődőket – s egy tanösvény, amelyből mintegy 7 kilométeres, erdei turistaút vezet Keselyűsre (ahol az sem okoz elkeseredést, ha bőrig ázik az ember egy futó zápor jóvoltából…).

Persze ez a rövid, személyes tapasztalatokon alapuló beszámoló nem helyettesíthető a személyes élménnyel, legfeljebb kedvcsinálóként szolgálhat (e célra még „ajánlott olvasmány”: www.gemenczrt.hu). Mert Gemencet látni kell – csend, idill, harmónia, természet: mintha új helyen kelt volna életre Fekete István klasszikusa, a Tüskevár. S adható-e ennél nagyobb elismerés?

L. I. (Hírnök magazin)

 
Publikálta
null