Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Tiszteletbeli bűnüldöző

,,Szegény hekus és a papagáj”
A Magyar Bűnüldözők Szakmai Egyesülete tiszteletbeli tagjának fogadta – színészi pályája során a bűnüldözők, ezen belül is a nyomozók munkáját hitelesen bemutató alakításaiért – SZILÁGYI TIBOR  Kossuth-díjas színművészt, a Budapesti Kamaraszínház tagját.

A ma már ,,szolgálati nyugdíjban lévő”, de a negyvenharmadik(!!!) szezonját taposó Szilágyi Tibor szerint a színészet nem bankszféra, ezt is – a rendőri szakmához hasonlóan – csak örömből lehet csinálni, hiszen itt ugyanúgy kevés a pénz, mint az egyenruhásoknál…

Kossuth-díjas színművészünk, Szilágyi Tibor (65) a Kántor című tévéfilm-sorozatban alakított fiatal nyomozót, ami talán elsőként mutatta be az akkori kor modern bűnüldöző technikáit és módszereit, hitelesen ábrázolva a nyomozók munkájának nehézségeit. Szilágyi Tibor ezen kívül is több tévéfilm-sorozatban – Kémeri, Európa Expressz, Rendőrsztori – alakított bűnügyi rendőri vezetőt, a Maigret sorozatban pedig szinkronizált és ezzel összességében is akaratlanul összeforrt művészi alakítása a bűnüldözés népszerűsítésével – többek között ez áll az elismerés szakmai indoklásában.

– Több sorozat után, napjainkban a Budapesti Kamaraszínházban a ,,Szegény hekus és a papagáj”-ban újra rendőrt alakít. Vajon volt-e valamilyen apropója annak, hogy Önt enynyi ,,rendőr-szerepben” láthattuk?

– Szerintem teljesen véletlen volt mindez. Ahogy király sem voltam, mégis játszottam királyt, úgy rendőr sem voltam, mégis számos rendőri szerepet kaptam. Van egy párhuzam a nyomozói munka és a színész mesterség között: meg kell fejteni valamit. A színészi munka is egy nyomozói tevékenység, hiszen ki kell találni, hogy ki ez az ember, akit alakítani fogok. Pályám alatt minden szerepemet úgy fogtam fel, hogy a rendőr is egy ember, ezt a figurát is el kell játszani. Ezért aztán igyekeztem mindig emberszabású maradni. Az elmúlt 30 év alatt egyébként sok minden megváltozott: ma már a ,,rendőrkollégák” másként köszönnek és viszonyulnak az elöljáróhoz, emellett pedig a filmes technika is jelentősen modernizálódott. Akkoriban sokkal kevesebb bűneset volt, s ezért eredményesebb is lehetett a testület.

– Melyik nyomozói alakítását tartja a legsikeresebbnek, hol érte el a karrier csúcsát?

– Kántor nagy élmény volt, fiatal főhadnagyként ,,szolgáltam”, de a ,,Rendőrsztori”-t is szerettem: izgalmasak voltak ezek a filmek, és a ranglétrán is szépen emelkedtem, hiszen  ezredesként is irányíthattam.

– Milyen élményei vannak a mai rendőrséggel? Volt-e érdekes rendőrsztorija? 

– Én vagyok a tökéletes állampolgár, hiszen amióta jogosítványom van – 42 év alatt – mindössze háromszor büntetett meg parkolásért a közterület-felügyelő. Emellett volt egy minimális sebesség-túllépésem, akkor figyelmeztetésben részesültem. Egy alkalommal éjszaka közlekedtem Csornán, és a külterületen található vasúti átjárón nem a megengedett sebességgel haladtam át. Mint később kiderült, ,,bemutató tanítás” volt a kezdő rendőröknek, ezért aztán leintettek, elvették a papírjaimat. Az intézkedő őrnagynak azt mondtam, hogy nézze meg, mióta van jogsim, és higgye el, amikor én vizsgáztam, ez az előírás még nem volt benne a KRESZ-ben. Erre közel hajolt hozzám és azt súgta: Nézze, amikor én – 1976-ban – vizsgáztam, még akkor sem! Aztán elengedett.

Szita Róbert (Hírnök magazin)


 
Publikálta
null