Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Peronok, állomások, P+R parkolók...

Tudnak-e segíteni az önkormányzatok a HÉV komfortosításában?

hirnok.huA HÉV naponta közel 60 ezer utast szállít, ám feltehetőleg még ennél is többen utaznának a helyi érdekű vasúttal, ha a BKV korszerűsítené a szerelvényeket; ha jobban szem előtt tartanák a közönség igényeit; illetve, ha menetrendjét összehangolnák az egyéb tömegközlekedési vállalatok (MÁV, Volán) járataival. A Calipso 93,6 ez alkalommal arról kérdezte az agglomeráció polgármestereit, ki tudják-e venni részüket az érintett települések önkormányzatai a peronok esetleges komfortosabbá tételében, az állomások épületeinek felújításában, valamint P+R parkolók létesítésében.

Gödöllő, Dr. Gémesi György:
A BKV háza tájáról rendszeresen szivárognak ki érdekes hírek – most éppen arra az újonnan megjelent paraméter könyvre gondolok, amely alapján a járatokat ritkítani szeretnék. Persze a könyv kapcsán felmerült elvárásaikról köztünk nem született semmilyen olyan jellegű megállapodás, amely az utazóközönség érdekeit szem előtt tartva megoldást jelenthetne. Mindemellett ahogyan a (HÉV-et tulajdonló) Fővárosi Önkormányzat, úgy az érintett települések is birkóznak a jelenlegi gazdasági helyzettel. Harmadszor pedig nyilván tudvalévő, hogy a tulajdonos önkormányzat bevállalta a HÉV működtetési szolgáltatását is, nemcsak a fővárosi közlekedési eszközökét. Tehát amikor 1990-ben az önkormányzatok részére megtörtént a vagyonátadás, a főváros nem tiltakozott az ellen, hogy a BKV keretein belül a HÉV-eket, illetve ezen járatok működtetését is megkapja. Abban persze igaza van Budapestnek, hogy a helyközi közlekedés állami feladat, ám az említett szerv manapság rendre kivonul az ilyen jellegű finanszírozási kérdésekből. Az utasok komfortigényét illetően az önkormányzatok persze nyitottak a segítségnyújtást illetően, ám egyre inkább úgy tűnik, hogy minden magasabb rendű szerv az érintett települések vezetését kívánja „megfejni” a tekintetben, hogy saját kötelezettségét és feladatát ellássa. Az utasok igényeit szem előtt tartó együttműködésnek természetesen nem kívánunk ellenállni, éppen ezért én is szeretném megkérni a BKV-t, hogy például a gödöllői buszközlekedési kérdésben legyen segítségünkre a főváros, hiszen akkor az itteni lakosoknak jobb lesz.

Csömör, Bátovszki György:
Amennyiben a többi település vezetése, illetve a BKV a későbbiekben határozottan felkarolja a kezdeményezést, természetesen mi is partnerek leszünk a kérdésben, ám azt senki se várja, hogy önkormányzatként részt vegyünk a közlekedés működtetésében, hiszen ez egy más kérdés. Én úgy gondolom, hogy a színvonalas közlekedés működtetése a mindenkori tulajdonos feladata. A tömegközlekedés ugyan sosem tartozott a profitorientált vállalkozások közé, viszont, ha a kérdést illetően valóban elindul egyfajta összefogás, mi sem fogunk az együttműködés útjába állni.

Kerepes, Franka Tibor:
Véleményem szerint a BKV egy önálló vállalat, az érintett településeknek semmi köze hozzá. Kerepesnek mindemellett van kapcsolata a szervvel, amely egész jónak is nevezhető, bár erre azért rendre ráfizetünk, hiszen jelenleg egy P+R parkolót építünk, amelyet közösen pályáztunk meg. Ez több millióba kerül az önkormányzatnak, amelyet a BKV ugyan nem vállal át, a következő 10 évre szóló üzemeltetetésével azonban a települést bízza meg – ilyen együttműködést tehát elképzelhetőnek tartok. Légből kapott ötletnek tartom viszont, hogy a HÉV-sínek mellett fekvő települések feladata lenne a szerelvények csinosítása, esetleges karbantartása, illetve komfortosabbá tétele. Ugyanis ha a főváros, valamint a környező települések egy régióba tatoznak, akkor hogyan mernek egyáltalán ilyen kérdést feszegetni? Hiszen Budapest sokkal jobb módú, ám főleg közlekedési kérdésekben rendre megcsapolja a régió anyagi forrásait. Pedig – csak hogy ne menjek messzebb –, például a 4-es metró pajzsa még akkor sem menne sehová, ha a főpolgármester kézi hajtány útján maga venné kézbe a feladatot, anélkül, hogy az agglomeráció településeitől ne vonnák el azt a pénzt, ami egyébként őket illeti. A jelenlegi áremelkedések, illetve az önkormányzatok költségvetési megvonásai mellett tehát úgy gondolom, a BKV semmi hasonlót nem várhat el a településektől, kivéve persze, ha átadnák a HÉV-et. Akkor régiós polgármesterekként biztosan összedugnánk a fejünket, de addig másnak nem újítunk fel peront.

Kistarcsa, Tóth Szabolcs:
Véleményem szerint a probléma megoldása nem az önkormányzat feladata, ám ha valóban lenne együttműködési lehetőségünk a többi település vezetésével, akkor ezen lehetőséget mindenképpen ki kellene használnunk. Igaz, ebben a témában már megkerestek bennünket, ám akkor a képviselőtestület – talán egy rossz irányvonal miatt – nem kívánt foglalkozni a kérdéssel. Én emellett úgy érzem, a HÉV nyomvonalában komoly lehetőségek rejlenek, hiszen a megállók köré fejlett városközpont lenne építhető. Éppen ezért gondolom úgy, hogy különböző pályázatokkal, illetve magántőke bevonásával az önkormányzatoknak – egységesen megszervezve – igenis lenne mit tennie az ügy megoldását illetően.

Mogyoród, Babicz László:
Én nem tartom az önkormányzat feladatának a települések közötti tömegközlekedés kérdésének megoldását. Ezeket a BKV-nak, illetve az azt tulajdonló szervnek kellene ellátnia. A konkrét részletek, illetve feltételek szemügyre vétele után azonban természetesen még akár kiegyensúlyozott együttműködési lehetőségeken is lehetne gondolkodni.

Anka Péter
(Pest megyei Hírnök)
Publikálta
null