Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Elmarad a helyi népszavazás

800 helyett 450 millió forint kölcsön

Elmarad a helyi népszavazás

Az elmúlt fél év alatt több fórumon is vita tárgyát képezte az önkormányzati hitelfelvétel újabb lehetősége, vagyis az önkormányzati kötvény. Talán van olyan olvasó, aki már unja, de sajnos még mindig érkeznek tanácstalan és némi értetlenségről tanúskodó kérdések, megjegyzések. Első, és egyben a legfontosabb azt tisztázni, hogy az önkormányzati kötvényt nem lehet, és nem kell a lakosságnak megvásárolni, ezt csupán néhány bank teheti meg, vagyis pénzintézetek adhatják-vehetik egymás közt. Magyarországon néhány önkormányzat élt, és élni kíván ezzel a lehetőséggel, de ami megkülönbözteti őket, az elsősorban a visszafizetés garanciája.

Kerepesen és Szilasligeten az elért eredmények még nem öltöttek olyan formát, ami a lakosság széles körében elvárásként megjelenik. Furcsa, és egyben ellentmondásos helyzetben élünk, többféle elképzelésünk van a fejlődés szó hallatán. Van, akinek külsőségekben úgy, mint, útépítés, épület felújítás, kerítés, utcai szemétgyűjtő edények jelentik a fejlődést, míg mások az oktatás színvonalában, a polgármesteri hivatal ügyfélbarát szolgáltatásában, és megint másoknak a vállalkozásbarát környezet, a magasabb közszolgáltatási ellátásban jelenik meg az ideális fejlődés képe.

Visszatérve a hitelhez, az a legfontosabb, hogyan használjuk fel a rendelkezésünkre álló forrást, mindamellett, hogy a szükségszerű beruházások sokasága vár még ránk. A jól követhető, célszerű és jövedelmező beruházásokra irányuló döntések elengedhetetlenek, de ennek ellenére a visszafizetés is komoly terhet jelent az önkormányzatnak. Ezért gondoltuk a a képviselőtársaimmal – a 800 millióról, majd később a 450 millióról – önálló kezdeményezésként, hogy célszerű lenne a lakosság véleményét kikérni, hiszen közös adóforintjainkból törleszti az önkormányzat a részleteket. Sajnos, mindkét kezdeményezés hamvába hullt. (Az első okafogyottá vált, a második pedig költségvetési tételként lett feltüntetve, ezért elutasításra került, előbb a Jegyző Úrnál, majd a Gödöllői Bíróságon.)

Igaz, hogy Kerepes önálló önkormányzása (1995-2008) alatt csupán egy (2004) helyi népszavazás volt, és azt is civilek kezdeményezték, ezért talán ellenmondásosnak tűnhet, mármint az, hogy most a képviselők indítványozták az újabb megmérettetést. Tehették a képviselők ezt azon egyszerű oknál fogva, hogy húsz év alatt kell törleszteni a hitelt, ami négy-öt önkormányzati ciklust jelent.

Azt is tudom, nem olcsó a helyi népszavazás, elérheti akár a kétmillió forintot is Kerepesen, de kérdem én: hol veszíthetünk többet? Ott, ahol több százmillió forint kerül felhasználásra, vagy egy helyi népszavazáson? Jobban kéne bízni a közvélemény józanságában!

Számomra megnyugtatóbb lenne, ha először a jelenlegi 330 milliós adósságunkat rendeznénk, és megalapozottabb, szakszerűbb előkészítés után folyamodnánk hitelhez. Attól tartok, hogy jelenleg olyan nem kívánt folyamat indul el, aminek kiszámíthatatlan a következménye.

Ne legyen igazam, ez lenne a falu érdeke.

(Kerepes-Szilasligeti Hírnök)

Labancz József


 
Publikálta
null