Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Önkormányzati kötvénykibocsátás

 Csodaszer, vagy lassan ölő méreg?
2007-ben minden korábbi mértéket meghaladóan megnőtt az önkormányzatok kötvénykibocsátása. A 2005-től egyre gyorsuló folyamat lényege az, hogy az önkormányzatok forráshiányos gazdálkodásukat ezzel a pénzszerzési módszerrel próbálják meg stabilizálni, jobb esetben dinamizálni.
A legnagyobb önkormányzati kötvénykibocsátás Szolnokon történt, itt 8,7 milliárd forintnyi értékpapírt értékesített a város. A visszafizetés 23 év múlva esedékes, a visszafizetendő – kamatokkal növelt összeg – 13 milliárd forint. Debrecen 2001-ben 2,5 milliárd forint értékű kötvényprogramot indított, célja egy infrastrukturális fejlesztési program finanszírozása volt. Kötvény kibocsátási kérdések foglalkoztatják – a teljesség igénye nélkül – Esztergomot, Harkányt, Baját, Veresegyházat, Kerepest, Mogyoródot, a Fejér Megyei Önkormányzatot és a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzatot is.
A kötvénykibocsátás előnyei és hátrányai körül teljes az egyet nem értés, ahol jobboldali önkormányzat veszi fel, ott a baloldal ellenzi, ahol baloldali önkormányzat veszi fel, ott a jobboldal ellenzi azt.
A kötvénykibocsátás szükségességét hirdetők leggyakoribb érvei: az állam által megvont források pótlása, az uniós támogatások lehívásához szükséges önrész biztosítása, valamint a korábban felvett hitelek átstrukturálásnak lehetősége.
A kormány és az Állami Számvevőszék az önkormányzati kötvénykibocsátás egyre növekvő mértéke miatt félti a konvergencia-programot, ezért a hitelfelvétel és a kötvénykibocsátásának korlátozását és igen erőteljes jogi szabályozását szorgalmazza. Ennek oka az, hogy a konvergencia-program a megszorító intézkedésekkel a lakossági fogyasztásokat mérsékli, és igyekszik visszafogni az önkormányzatok büdzséjét, ugyanakkor a kötvénykibocsátással ki lehet siklani az állami szigor alól. Az ÁSZ különösen veszélyesnek tartja a kötvénykibocsátásból származó önkormányzati eladósodás meredek emelkedését: míg 2005-ben 5 milliárd forintért bocsátottak ki kötvényt az önkormányzatok, addig 2006-ban már 22 milliárd forintért, 2007-ben a kibocsátások összértéke meghaladta az 50 milliárd forintot.
Mit jelent az önkormányzati kötvénykibocsátás?
Az önkormányzatok számára jelenleg két lehetőség biztosított külső forrás bevonására: a hitelfelvétel és a kötvénykibocsátás.
A hatályos szabályozás szerint a kötvénykibocsátás kedvezőbb feltételekkel lehetséges, mint a hitelfelvétel:
– A hitel felvétele célhoz kötött, a kötvénykibocsátásból származó összeg esetében nincs felhasználási kötöttség;
– A hitelfelvételhez kell önerő, a kötvénykibocsátáshoz nem kell önerő;
– A kötvény törlesztési feltételei rugalmasabbak;
– Kötvény kibocsátásakor nem szükséges jelzálogfedezetet biztosítani;
– A kötvénykibocsátás nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá, ezért a kibocsátás átfutási ideje lényegesen rövidebb;
– Kötvény esetében a kibocsátás költségei kedvezőbbek;
– A hitelfelvétel maximálva van az önkormányzati törvényben;
– A kötvénykibocsátásból származó és még fel nem használt összeg szabadon leköthető betétben, így a költségek csökkenthetők a kamatbevétellel.
A kötvény olyan hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amellyel a kibocsátó arra kötelezi magát, hogy a pénzt, illetve annak előre meghatározott kamatát a megjelölt időben a hitelezőnek megfizeti. Az önkormányzati kötvénykibocsátás jelenleg – a szabad piaci jegyzés hiánya miatt – zártkörűen valósulhat meg. Ez azt jelenti, hogy a kötvénykibocsátást elnyerő pénzintézet és annak szakosított intézményei jegyzik le az önkormányzat kötvényeit.
Az Önkormányzati törvény 10. §-a kimondja, hogy a kötvénykibocsátásról kizárólag az önkormányzat képviselő-testülete jogosult dönteni.
Véleményem szerint a kötvények 20 év körüli futamideje – amely négy polgármesteri választási ciklust ölel át – olyan hosszú távú kötöttségek elé állítja az önkormányzatokat, amelyeket kizárólag csak a legracionálisabb tervekkel és legoptimálisabb gazdálkodással szabad vállalni.
Amennyiben a kötvénykibocsátásból származó összegeket az önkormányzat korábbi, saját gazdálkodási hibáinak korrigálására használja, vagy az összegeket nem megfelelően fekteti be – azaz olyan beruházásokat, fejlesztéseket valósít meg belőle, amelyek nem garantálnak pontosan tervezhető bevételeket a település számára –, a kötvénykibocsátás nem más, mint az adósságok jövőbe való halmozott eltolása, azaz a település és az ott élő emberek jövőjével való visszaélés, egyfajta önkormányzati szerencsejáték.

Dr. Gallyas Igor - Gazdasági tanácsadó
ProfitConsult Kft

Hírnök Magazin

Publikálta
null