Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Kis Magyar Vállalkozástörténet

A rendszerváltástól napjainkig

A negyvenhez közelítő korosztálynak még vannak saját emlékei a szocializmusról. Főleg, ha a munka vagy a munkásosztály akkori dicső világára kell emlékezni. „Szocialista munkaverseny”, „kommunista műszak”, „közveszélyes munkakerülés”. Sokan nőttek fel ezeken a fogalmakon, sokan küzdöttek érte és ellene.

Vajon hogyan állt át az ország gazdasága az egyik politikai berendezkedésről a másikra? Vagy átállt-e egyáltalán?

A gazdasági rendszerváltás nem egy pillanat műve volt, azt nem lehetett egy adott időpontban, ünnepélyesen, a Parlament erkélyéről kikiáltani. A gazdasági rendszerváltás húsz éve kezdődött és napjainkban is tart. Mára nyilvánvaló, hogy az állami vagyon tekintetében a rendszerváltás azt a tényt jelentette, hogy a szocialista vállalatok, mint szervezetek megszűntek vagy átalakultak, vagyonuk pedig magánemberek vagy magánemberek tulajdonában álló cégek kezébe került. Ez a folyamat azóta is tart. Az állam napjainkban is fokozatosan száll ki azokból a cégekből, amikben még tulajdonrésze van. Ez történt a közelmúltban a Malévval, a hírek szerint ez a sors vár a MÁV-ra és a Volánra is. Napjaink közvéleménye már árgus szemmel figyeli ezeket a privatizációkat. Természetesen nem így volt ez a kilencvenes évek elején.

Szinte mindenkinek van egy-egy saját, vagy családi története arról, hogy akkortájt ki, mit lopott el, vagy – jobb esetben – ki, mikor és hol volt jó helyen (és gyakran egy fillér nélkül). Eljutottunk odáig, hogy még a közszereplők is szégyenérzet nélkül vállalják akkori tetteiket. Túl vagyunk a büntetőjogi elévülési időn, az emberek felejtenek, az akkor és azóta megszerzett pénz és hatalom nagy úr.

Politikai felhang nélkül érdemes elismerni, hogy a feketegazdaság felszámolására indított mostani erőfeszítés az ország mindenkori vezetésének húsz esztendős adóssága.

Ha a gazdasági rendszerváltás első lépését a privatizáció jelentette, rögtön a második lépése volt a külföldi cégek megjelenése. Anynyira akarta az akkori politika a külföldi cégeket, hogy olyan engedményeket tett nekik, melyekkel azonnal hátrányos helyzetbe hozta a hazai cégeket. Persze – a ma már multiknak mondott cégek – folyamatosan mindent megtettek és megtesznek azért, hogy kedvezményeiket megtartsák. Többnyire sikerrel. Ha meg úgy érzik, hogy itt már drága a munkaerő vagy szűkül a piac, azonnal mennek kelet felé. Hozzá kell tenni, hogy termékeik, szolgáltatásaik – és pusztán impozáns jelenlétük is – nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a rendszerváltó magyar polgár – vélten vagy valósan – azt érezhesse: mennyivel jobb is a szép új világ!

Lehetett a szocializmusban megszerzett üzleti tapasztalatokkal és módszerekkel boldogulni a piacgazdaság kezdeti körülményei között? Az biztos, hogy privatizálni lehetett: a jónak tartott céget vagy cégrészt olcsón, kis pénzért vagy áron alul megszerezni, az még sokaknak ment. A működtetéssel, a megtartással, a fejlesztésekkel a többség nem boldogult. Ennek okairól, következményeiről és lehetőségeiről szól jövő havi írásom.

Dr. Gallyas Igor  (Hírnök magazin)

 
Publikálta
null