Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Változó jogszabályok – megtorpanó ingatlanpiac?
2008-tól változnak – a szakértők szerint kedvezőtlenül – az ingatlanok adásvételével kapcsolatos adózás szabályai. Megkérdeztünk a várható fejleményekről egy ingatlanközvetítőt és egy jogászt.

 
Nehéz Györgyné, ingatlan értékbecslő, ingatlanközvetítő, az Óhegy Ingatlaniroda vezetője:

Azt tapasztalom, hogy sokan igyekeznek még ebben az évben ingatlant eladni, illetve venni, mivel félnek az új szabályozástól. Szerintem jövő év elején az ingatlanpiac megtorpan egy időre. Úgy gondolom, érdemes már a lakás megvételekor ingatlan értékbecslést végeztetni és írásba foglaltatni egy szakemberrel, eladáskor szintén hasonlóképpen érdemes eljárni. Így az APEH által elfogadható módon el lehet számolni, ha értéknövekedés történt és nincs róla számla, mert például a burkolást, mázolást maga a tulajdonos és a családtagjai, házilagos kivitelezésben végezték. Magam is érdeklődéssel várom a jövő évi változtatások hatásait.

Kürti Júlia, jogász:
Ha valaki a szerzéstől számított 5 éven belül adja el az ingatlanát, akkor a keletkezett jövedelmet nem fordíthatja másik lakás megvásárlására, hanem adóznia kell utána – kivéve, ha az APEH jövedelmi és egyéb vizsgálatok után úgy határoz, hogy igénybe veheti az eddigi adókedvezményt. Ezt azonban az ember csak utólag teheti meg, ha egyáltalán megteheti, ami azt jelenti, hogy egy másik lakás vásárlásakor ezzel az összeggel nem tud kalkulálni. Igaz, az 5 év alatt sávosan csökken az adóalap.

Kinek nem kedvez a módosítás?

Elsősorban nem lesz jó a módosítás azoknak az egyedülálló vagy frissen együtt élő, valószínűleg első kis lakást vásárló fiataloknak, akik 5 éven belül szeretnének gyereket vállalni, így nagyobb lakást vásárolni, mert az adó elviszi a lakás értéknövekedéséből származó hasznot úgy, hogy az inflációból származó áremelkedést nem is lehet belekalkulálni. Így ez a változás szerintem elsősorban a kis lakások értékesítését, az azokból való továbblépést fogja érinteni.

Általában nem lesz jó senkinek, aki bármilyen okból 5 éven belül lakást szeretne váltani, márpedig a fiatalabb korosztály nagy része 5 éven belül költözik.

Az sem élvezheti az előnyét, aki 5 éven túl ad el, de a lakáseladásból származó összegből másik ingatlant vásárol. Csak azoknak jó, akiknek több lakásuk van, és az eladásból származó jövedelmet másra szeretnék fordítani, nem lakásvásárlásra, ez azonban elenyészően kis százalék.

           Várható hatások

Még jobban lelassul az ingatlanpiac, hiszen mindenki megpróbálja megtartani a lakását legalább 5 évig.

A szerződésekben az eladási árat a valóságosnál jóval alacsonyabbra fogják írni, így a statisztikai adatok azt fogják mutatni, mintha az árak zuhanórepülésbe kezdtek volna. Ez bizonytalan helyzetet teremt az eladók számára, mert nem biztos, hogy a vételár-különbözetet biztonságosan okiratba tudják foglalni, de mindenképp színlelt szerződések (kölcsönszerződések, ingóság adásvételek) születnek majd ezekre összegekre.

Megnövekednek az ingatlanok árai a ténylegesen adózóknál, hiszen a szerzési és az eladási ár közötti különbözetre (ami adódik az inflációból, az ingatlanárak ezen túlmenő emelkedéséből és a felújításokból adódó értéknövekedéséből) 25% a jövedelemadó, amit csak az eladási árban lehet érvényesíteni.
Publikálta
null