Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

európai szociális párbeszéd

foglalkoztatás-politika

Közép-Dunántúli Régió

Közép-Magyarországi Régió

munkabiztonság

szegénység és társadalmi kirekesztés elleni küzdelem

szolidaritás


Munkaerő-piaci helyzet a Közép-dunántúli régióban

 

 

   A Közép-dunántúli régió foglalkoztatási,
munkaerő-piaci  helyzetének alakulása kitekintéssel az év eltelt időszakára

2007. szeptember

A KSH legfrissebb 2007. II. negyedévi munkaerő-felmérése alapján a Közép-dunántúli régióban a gazdaságilag aktív népesség száma 491,6 ezer fő, ami 3.700 fős csökkenést mutat az előző negyedévhez képest.
A foglalkoztatottak száma 468,1 ezer fő. A foglalkoztatottak népességen belüli aránya 54,9 %-os foglalkoztatási szintet eredményez, s ez 3,8 %-ponttal magasabb, mint az országos 51,1 %-os mutató. A KSH által számított munkanélküliségi ráta 4,8 %-ot tett ki a régióban, ami kedvezőbb az országos 7,0 %-nál.

 Az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnál országosan nyilvántartott álláskeresők száma szeptemberben 415.805 fő, ami mintegy másfélezer fős csökkenést mutat a múlt hónaphoz képest, azonban az egy évvel korábbi időszaknál 37,5 ezerrel több a nyilvántartásban szereplők száma.

 Az év eddig eltelt kilenc hónapja folyamán a régióban nyilvántartott álláskeresők száma a februárban mért csúcs (40.008 fő) után júniusig több mint hétezer fővel csökkent, majd azóta ezer főt meghaladó mértékben ismét emelkedett, s jelenleg az egy évvel ezelőtti értéket is félezer fővel túllépi.
 A Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ nyilvántartásában szeptember hónap végén 33.865 fő álláskereső szerepel, ez 387 fős (1,2 %-os) emelkedésnek felel meg számukban. Az előző hónaphoz képest egyedül Fejér megyében csökkent – igaz, 50 fő alatti mértékben - a nyilvántartott állomány, ennek ellenére továbbra is itt regisztráljuk a legtöbb (13.448 fő) álláskeresőt. A másik két megyében nőtt a nyilvántartásban lévők száma, de míg a növekedés mértéke Komárom-Esztergom megyében nem érte el a negyven főt, addig Veszprém megyében közel 400 fős emelkedést tapasztaltunk. Előző év azonos hónapjához képest Veszprém megyében több mint 600 fővel magasabb az álláskeresők száma, Fejér megyében 200 fősnél nagyobb az emelkedés, míg Komárom-Esztergom megyében 300 főt meghaladó mérséklődés tapasztalható.

 A régióban nyilvántartott álláskeresőkön belül a férfiak száma 359 fővel, a nőké viszont csupán 55 fővel emelkedett az előző hónaphoz képest. Ennek eredményeképpen nem nőtt tovább, sőt csökkent a nők túlsúlya a nyilvántartott állományon belül, bár számuk (17.929 fő) még mindig közel 2.000 fővel haladja meg a férfiakét (15.936 fő), a férfiak-nők aránya pedig 47,1 % - 52,9 % volt szeptember végén. A férfiak száma 470 fővel, a nőké pedig 40 fővel magasabb az egy évvel korábbi számuknál.
 A férfiak száma az első két hónapban még több mint félezer fővel meghaladta a nőkét, de március óta a nők vannak túlsúlyban. A gyengébb nem képviselőinek száma a legnagyobb mértékben (2.270 fővel) augusztusban múlta felül a másik nemét. Az előző évben hasonló tendenciákat figyelhettünk meg, de akkor a férfiak túlsúlya kitolódott az első négy hónapra. Elmondhatjuk még, hogy míg a nők száma január és július kivételével meghaladta az előző évi értéket, addig a férfiak februárban és márciusban is kevesebben voltak, mint tavaly ugyanekkor.

 Az év első kilenc hónapja során a fizikai állománycsoporthoz tartozó álláskeresők aránya a januári csúcsértékről (81,0 %) augusztusig folyamatosan csökkent (78,5 %-ig), abszolút számuk viszont a teljes álláskereső állomány hullámzását követve februárban tetőzött (31.535 fő), s több mint hatezer fős csökkenés után júliusban volt a legalacsonyabb (26.105 fő).
A nyilvántartott álláskeresők többsége (79,0 %-a) továbbra is a fizikai foglalkozásúakhoz tartozik, arányuk az előző hónaphoz és az egy évvel korábbihoz képest is emelkedett (0,5 illetve 1,8 %-ponttal). Köztük továbbra is a szakmunkások jelentik a döntő többséget, számuk (11.856 fő) több mint 200 fővel, arányuk (35,0 %) viszont csak 0,1 %-ponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A betanított munkások száma is több mint kilencezer fő, részarányuk 27,0 %. A segédmunkás állománycsoporthoz tartozók száma 5.740 fő, több mint 300 fővel haladja meg az előző havit, és közel 600 fővel az egy évvel korábbi létszámukat. A szellemi foglalkozású álláskeresők száma 7.122 fő, 66 fővel kevesebb, mint a múlt hónapban, és csaknem 500 fővel marad el az egy évvel korábbitól, s ezzel együtt arányuk is a tavalyi 22,8 %-ról mostanra 21,0 %-ra csökkent.

 Az álláskeresők életkorát tekintve továbbra is egynegyedük (8.735 fő) a 26-35 évesek, további közel egynegyedük (22,2 %-uk) a 36-45 évesek és 21,2 %-uk az 50 évnél idősebb – munkaerő-piaci szempontból hátrányos, nehezen elhelyezhető – korosztályhoz tartozik. Ez utóbbi korcsoporthoz tartozók száma 368 fővel emelkedett az előző év azonos hónapjában nyilvántartott létszámukhoz képest, azonban az előző havi számukhoz viszonyítva közel harmincfős mérséklődés tapasztalható. Az év eltelt három negyedéve során az egyes korcsoportba tartozók aránya számottevően nem változott. A 25 éves és annál fiatalabb korosztály részesedése tendencia jelleggel követi a pályakezdők álláskeresőkön belüli arányának változását: a február-márciusi csúcsérték (17,0 %) után a legalacsonyabb arányukat (16,1 %-ot) május-június hónapok során érték el, s azóta folyamatosan emelkedve a szeptemberi részesedés a legmagasabb (18,7 %).

 


 Az álláskeresők iskolázottsága alapján több mint egyharmaduk (35,8 %-uk) legfeljebb általános iskolai végzettségű, számuk 392 fővel, arányuk pedig 0,8 %-ponttal nőtt az előző hónaphoz képest. A nyilvántartott álláskeresők második nagy csoportját (32,9 %-át) a szakmunkások, szakiskolát végzettek adják. Számuk 11.142 fő, 74 fővel csökkent augusztus óta. Az ennél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők közül a szakközépiskolát, technikumot végzettek száma csekély mértékben (23 fővel) nőtt, a gimnáziumi érettségivel rendelkezőké ennél jelentősebben (95 fővel) emelkedett, a felsőfokú végzettségűeké pedig a kettő közötti mértékben (49 fővel) csökkent. Az egy évvel ezelőtti állapothoz viszonyítva a legfeljebb általános iskolai végzettségűek aránya nőtt legjelentősebb mértékben (0,8 %-ponttal), őket követték a felsőfokú végzettséggel rendelkezők részesedése (0,4 %-pontos emelkedéssel). A legnagyobb mértékű (1,1 %-pontos) csökkenés a szakmunkásképzőt, szakiskolát végzettek arányában következett be tavalyhoz képest.
Az év folyamán a januári értékhez képest szintén a szakmunkásképzőt, szakiskolát végzettek aránya csökkent a legnagyobb mértékben (3,1 %-ponttal) szeptemberre, rajtuk kívül a legfeljebb általános iskolát végzettek részesedése csökkent (1,3 %-ponttal). Az előbbieknél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők aránya januárhoz képest emelkedett, leginkább a szakközépiskolában, technikumban érettségizetteké (1,7 %-ponttal), majd a diplomásoké (1,5 %-ponttal), végül pedig a gimnáziumban érettségizetteké (1,2 %-ponttal).
 A nyilvántartott álláskeresők egyötöde tartósan, folyamatosan egy éven túl szerepel a regisztrációban. Számuk 7.006 fő, 170 fővel emelkedett a múlt havihoz képest, az egy évvel korábbi létszámuknál pedig több mint nyolcszáz fővel magasabb. A tartósan álláskeresők közel fele (44,8 %-a) Fejér megye kirendeltségeinek nyilvántartásában szerepel. Ami az év elmúlt időszakát illeti a tartósan álláskeresők száma hullámzóan alakult. Az első negyedévben számuk folyamatosan, 6890 főre emelkedett. A II. negyedév során kismértékű mérséklődés figyelhető meg, majd a harmadik negyedévet ismét a létszámuk növekedése jellemezte. Az év elmúlt három negyedévében szeptemberben volt a legmagasabb a tartósan munka nélkül lévők száma, arányuk átlagosan 19 %-ot ért el.
 Az ellátásra jogosult álláskeresők szeptemberi száma 13.980 fő, ami félezer főt meghaladó mértékű csökkenést jelent az előző hónaphoz képest, de az előző év azonos időszaki létszámánál majd százötven fővel több. A területi megoszlás szerint a Fejér megyei ellátottak részesedése a megszokott kétötödről 37,9 %-ra csökkenve, a Veszprém megyeieké pedig az eddigi egyharmadról 35,7 %-ra növekedve csaknem azonos mértékű lett. Az ellátottak fennmaradó több mint egynegyed része (26,5 %) Komárom-Esztergom megyei álláskereső. Az ellátottak januári száma 17899 fő volt, ami februárra tovább, 18085 főre emelkedett, s az álláskeresők számának 45,2 %-át tette ki. Majd számuk júniusig több mint 4 ezer fővel fogyott, júliusban és augusztusban néhány száz fős emelkedés figyelhető meg, majd számukban ismét csökkenés következett be, ami azt is jelenti, hogy szeptemberben kap a legkevesebb álláskereső valamilyen fajta ellátást.
  A megváltozott munkaképességű álláskeresők közé az év első három negyedévében 1607-en kerültek be, így a szeptember végi érintett létszámuk 3669 főt tett ki. A vizsgált időszak alatt közel félezren tudtak közülük önállóan elhelyezkedni, további mintegy kétszázan közvetítéssel támogatás nélküli munkahelyre kerültek. A támogatással érintett elhelyezkedés esetszáma meghaladta az 500-at. A támogatott elhelyezkedésből 287 fő közhasznú, 93 fő közcélú és 62 fő közmunkát lát el. A bértámogatás segítségével elhelyezkedettek száma szintén 62 fő. A megváltozott munkaképességű ügyfeleink közül 108 fő képzésbe kerülését segítettük elő.  Az aktív eszközökkel történő támogatások mellett számos ügyfelünket különféle szolgáltatásban is részesítettük. A legtöbben /894 fő/ munkaerő-piaci és foglalkozási információnyújtásban részesültek, de közel 300-an rehabilitációs, majd 200-an képzési, 148-an munkatanácsadáson vettek részt.
Szeptember végén összesen 1841 fő megváltozott munkaképességgel rendelkező álláskereső szerepel a nyilvántartásunkban, akiknek mintegy kétötöde Fejér megyei, közel egyharmada Komárom-Esztergom megyei, egyötöde pedig Veszprém megyei álláskereső.
 A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya 6,6 %, ami a múlt havi és az egy évvel ezelőtti értékkel egyaránt megegyezik, míg a januárinál egy %-ponttal alacsonyabb. A régión belül Komárom-Esztergom megyében a legalacsonyabb (5,3 %) az álláskeresők aránya, Fejér megye mutatója 6,8 %, míg Veszprém megyéé 7,7 %-ot ért el szeptemberben. A megyék közül az előző hónaphoz képest egyedül Fejér megye mutatója csökkent (0,1 %-ponttal), Komárom-Esztergom és Veszprém megyében 0,1 , illetve 0,3 %-pontos növekedés figyelhető meg. Továbbra is Veszprém megyében a legmagasabb az álláskeresők aránya a régión belül, s a mutató értéke egyedül itt haladja meg az egy évvel ezelőtti értéket (0,4 %-ponttal).
 A nyilvántartott álláskeresők munkavállalási korú népességhez viszonyított aránya 4,5 % a régiónkban, azonos a múlt havival, s ezáltal a mutatónk értéke kedvezőbb az országosan mért 6,3 %-nál. A mutató értéke június és július /4,4 %/ hónapokat követően szeptemberben a második legkedvezőbb arányt érte el.  A régión belül Komárom-Esztergom megye mutatója a legkedvezőbb, továbbra is 3,6 %, míg Fejér és Veszprém megyei aránya (4,6 illetve 5,2 %) meghaladja a régió átlagos értékét.

 A nyilvántartott pályakezdő álláskeresők száma 3.230 fő a Közép-dunántúli régióban, ami további 286 fős növekedést mutat az előző hónaphoz képest, és mintegy 380 fővel kevesebb az egy évvel ezelőtti értéknél. Az év elmúlt kilenc hónapjában a pályakezdők száma az előző évekhez hasonlóan hullámzott. Februárra majd 3000 főre emelkedett, azt követően a félév végéig folyamatos csökkenés jellemezte számukat. Így júliusban kevesebb mint 2200 pályakezdő szerepelt a nyilvántartásunkban. Az ezt követő három hónap alatt számuk majd a másfélszeresére, több mint ezer fővel emelkedett.  Területenként nézve a pályakezdők száma Fejér megyében a legmagasabb (1.214 fő), de ettől nem sokkal marad el Veszprém megye adata (1.204 fő), legkevesebben (812 fő) pedig Komárom-Esztergom megye nyilvántartásában szerepelnek. Az előző hónaphoz képest azonban mindhárom megyében növekedés tapasztalható a pályakezdők számában,- ami általános jelenség az év ezen időszakában, a tanév befejeztével folyamatos a pályakezdők beáramlása-, ugyanakkor az egy évvel korábbi létszámukat csupán Fejér megyében haladták meg csekély mértékben (27 fővel).
 A hónap folyamán érkezett összes új állásbejelentések száma meghaladja a négy és fél ezret, ami az előző havinak a 2,4-szerese. Az állásbejelentések majd kétötöde (1759 db) Komárom-Esztergom, több mint egyharmada (1651 db) Fejér és egynegyede (1189 db) Veszprém megyei munkalehetőséget kínál. Az év eltelt háromnegyedévében összesen majd 29 ezer állásajánlat érkezett a régió kirendeltségeire. A legtöbb állásbejelentés /4874 db/ júniusban érkezett, majd azt követően a szeptemberben bejelentett állások száma a második legmagasabb.
 A hónap folyamán bejelentett nem támogatott új álláshelyek száma 2653  db, ami közel kétszerese a múlt hónapban bejelentettnek. A régión belül valamennyi megyében növekedés tapasztalható az előző hónaphoz képest. A megyék közül Fejér megyében nőtt a legnagyobb számban (587 db-bal), de jelentős (494 db) az emelkedés Komárom-Esztergom megyében is augusztushoz képest. Így a hónap során bejelentésre került új nem támogatott állások száma Fejérben 1002, Komárom-Esztergom megyében 1188 és Veszprém megyében 463 db. Szeptember végéig összesen majd 18 ezer db nem támogatott állás bejelentés érkezett a régiónkba, ami háromötöde a bejelentett új állásoknak. A legtöbb /2727 db/ nem támogatott állásbejelentés júliusban érkezett a kirendeltségekre.
  A bejelentett új állásokkal együtt a rendelkezésre álló összes álláshelyek száma 8678 db-ot ért el a tárgyhónapban, ami több mint 2 ezerrel magasabb a múlt havinál, és amelyből Fejér megye részesedése a legmagasabb (45,2 %). Emellett Komárom-Esztergom megye is jelentékeny (36,5 %-os) részesedéssel bír, de Veszprém megyei számuk is meghaladja a másfél ezret. Az év eltelt időszakában az álláskeresők számára havonta átlagosan 6791 db álláshely állt rendelkezésre, a legtöbb a tárgyhónapban, míg a legkevesebb /4045 db/ januárban.  Az álláshelyek tárgyhavi záró állománya 5153 db.
 Szeptember hónap folyamán egyetlen új munkáltató létrejöttéről szereztünk tudomást, melynek induló létszáma 11 fő. Létszámbővítési bejelentés a régió mindhárom megyéjébe érkezett, összesen 830 fő felvételére vonatkozóan. Míg a Veszprém megyei bővítések száma 90 fő, addig a Komárom-Esztergom megyeiek meghaladták az 500 főt, Fejérben e kettő közötti, 170 fő. Létszámnövekedést belföldi és külföldi tulajdonú társaságok egyaránt jeleztek, tevékenységi körüket illetően döntő többségük a feldolgozóipar területén tevékenykedik. Januártól szeptemberig a munkáltatók közel 5700 fős létszámbővítésről adtak számot, míg a létrejött új munkaadók mintegy 400 fős induló létszámmal kezdték meg a működésüket.
A tárgyhónapban egyetlen bejelentett létszámleépítés volt, mely Komárom-Esztergom megyét érinti, de a leépítendő létszám itt sem jelentős. A bejelentés egy húsz főnél kevesebb létszámmal működő szervezetet érint, a leépítésben érintett létszám 6 fő, akiknek a munkaviszonya október hónap folyamán szűnik meg, közülük ötnek rendes felmondással, egyiküknek pedig közös megegyezéssel. Az elmúlt kilenc hónapban a munkáltatók által bejelentett csoportos létszámleépítések több mint 1600 főt érintettek a régióban. A nagy /300 fő feletti/ létszámú gazdálkodóknál koncentrálódik a bejelentett leépítések mintegy kétötöde, de a 100-299 fővel működők is hasonló nagyságú létszámleépítést jeleztek.
 

Publikálta
Takács János,, Közép-dunántúli Reg. Munkaügyi Tanács