Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Alapfinanszírozás

Belföld

bértárgyalások, bérkategóriák

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

érdekvédelem, érdekegyeztetés

EU-elnökség

EU információk

EU-irányelvek

EU-projekt

európai szociális párbeszéd

Európa jövője

felnőttképzés

foglalkoztatás-politika

hátrányos helyzetűek foglalkoztatása

humánpolitika

Kisvállalkozások

megváltozott munkaképesség

munkajog, munkaügy

munkavédelem

Nemek közötti esélyegyenlőség

nők foglalkoztatása

Projekt hírek

szakszervezetek

szociális párbeszéd


A szociális partnerek részvételének erősítése a foglalkoztatási paktumokban

A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal Társadalmi Párbeszéd Központ a BFH Európa Kft-vel együttműködve, a foglalkoztatási paktumok szakértőinek közreműködésével regionális tréning sorozatot szervezett "A szociális partnerek részvételének erősítése a foglalkoztatási paktumokban" címmel. 

A foglalkoztatási paktum a térségi munkaerő-piaci szereplők (oktatási intézmények, civil szervezetek, önkormányzatok, kistérségi társulás, munkaadók és érdekképviseleti szervezeteik, munkaügyi központ és kirendeltsége stb.) szerződésben rögzített összefogása annak érdekében, hogy feltérképezzék a kistérségükben, régiójukban a munkahely-teremtés, a humánerőforrás-fejlesztés lehetőségeit, összehangolják a helyi erőforrásokat, közös stratégiát, cselekvési tervet dolgozzanak ki, és valósítsanak meg a foglalkoztatás elősegítése érdekében.

Az elmúlt 4-5 évben a foglalkoztatási paktum módszer népszerűvé vált az országban, és jelenleg is óriási igény van a paktum módszer további terjesztésére, új megállapodások létrehozására.
A paktumokban rejlő lehetőségek azonban még nagyrészt kihasználatlanok. Az elmúlt években a paktumok mennyiségi növekedését a minőségi fejlődés nem követte hasonló mértékben. Az országos elterjedtség ellenére még számos országos hatókörű szakmai szervezetnél sem ismert a foglalkoztatási paktum pontos fogalma, tartalma, célja. Nincsenek megfelelően feltárva a szociális partnerek foglalkoztatási paktumokon belüli lehetőségei, érdekei, illetve hiányos a paktum menedzsment szervezetekkel való kommunikáció is.

A pénzügyi, gazdasági válság az ország minden részén érezteti hatását. Ebben a helyzetben még nagyobb szükség van a helyi munkaerő-piaci szereplők összefogására, a globális problémákra adható helyi válaszok megtalálására. Ebben a folyamatban a foglalkoztatási paktumoknak a korábbiakhoz képest még nagyobb szerepe lehet, amennyiben valós összefogást sikerül elérni.

A tréningek az ország hét régiójában valósultak meg 2009. március-áprilisban. A tréningsorozat  állomásai voltak: Debrecen, Békéscsaba, Miskolc, Pécs, Szombathely, Budapest, Székesfehérvár.
 A  tréning sorozat tapasztalatairól és a továbblépés lehetőségeiről 2009. május 12-én Budapesten konferencián tartunk. 

A tréning sorozat célja :

- A szociális partnerek (munkaadói szervezetek és szakszervezetek) intenzívebb bevonásának megalapozása a foglalkoztatási paktumok működésébe.
- A foglalkoztatási érdekegyeztetés területi dimenzióinak erősítése, kapacitásépítés, a helyi foglalkoztatási partnerségek és párbeszédek ösztönzése.
- A szociális partnerek érdekeltségének, motivációnak azonosítása, a részvételt biztosító gyakorlati megoldások kidolgozása a paktum menedzsment szervezetekkel közösen (jelenlegi helyzet elemzése, akadályozó tényezők feltárása, javaslatok megfogalmazása, együttműködési módszerek, eljárások kidolgozása).

Az elhangzott előadások:

Gombás József

A szociális partnerek részvételének jelenlegi gyakorlata és jövőbeni lehetőségei a foglalkoztatási paktumokban

Gombás József Érdekképviseletek és a helyi foglalkoztatási együttműködések 
Dr. Kovács Péter A foglalkoztatási paktumok feladatai a pénzügyi-gazdasági válság időszakában 
Dr. Széles Katalin Partnerség és együttműködés


 

Publikálta
Széles Katalin,, Országos Foglalkoztatási Közalapítvány