Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Keressük a Biodiverzitás 2011.évi Fővárosát!

Mutasd meg milyen a természeted!

A megőrzött természeti értékek és a hozzájuk kapcsolódó tudás, a helyi ismeret gazdasági és szellemi erőforrásaink. Ezen erőforrások és az általuk biztosított életminőség megőrzése, védelme tekintetében az önkormányzatoknak és a helyi együttműködéseknek van döntő szerepük. A biológiai sokszínűség védelmét szolgálja a „Biodiverzitás Fővárosa” cím megszerzésére irányuló verseny is, amelyet – a tavalyi évhez hasonlóan – idén is a több mit 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkező Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. koordinál Magyarországon.

Legértékesebb kincsünk: a biológiai sokféleség

A világ, amelynek mi is részei vagyunk, igen összetett: a benne élő fajok és élőhelyek között pókhálószerűen összefonódó, bonyolult kapcsolatrendszerek találhatók. A kölcsönösen függő kapcsolatok megőrzése elengedhetetlenül szükséges bolygónk egészségének megtartásához.
Egy életközösségben a fajok változatossága, sokfélesége a rendszert stabilabbá teszi, jobban képes alkalmazkodni a különböző hatásokhoz, külső változásokhoz. Az életünk minden mozzanatát a Föld élővilágának sokszínűsége táplálja, így kijelenthetjük, hogy a biológiai sokféleség a legértékesebb természeti kincsünk.

Minden emberi tevékenység, amely a biológiai sokféleség csökkenését okozza egyben az élet alapjait meríti ki, csökkenti a rendelkezésünkre álló erőforrásokat és végső soron saját unokáink túlélését veszélyezteti.
Az önkormányzatok és a helyi együttműködések ugyanakkor képesek arra, hogy tervezéskor, fejlesztéskor, és a beruházások során az élővilág gazdag sokszínűségének fennmaradását, védelmét biztosítsák.

Legjobbnak lenni a biológiai sokféleség védelmében

Az önkormányzatok sok tekintetben versenyeznek egymással. Ki rendelkezik a legszebb településközponttal? Hol élénkebb a kulturális élet? Melyik településen a legjobb az életminőség?
A „Magyarországi Települések Biodiverzitás Díja” verseny keretében az önkormányzatok a biológiai sokféleség védelme vonatkozásában versenyeznek egymással: Melyik település a legelkötelezettebb a téma iránt? Melyik település alakítja ki a legtöbb, és melyik segíti leginkább a természetes zöldterületek védelmét? Kezdeményezik-e vizes, vagy más élőhelyek helyreállítását? A tervezés során továbbá melyik település veszi leginkább figyelembe a természetvédelmi igényeket?

„Ennek a versenynek az a célja, hogy a változatos és gazdag természeti értékek fontosságára felhívja a lakosok és a települések vezetőinek figyelmét. Fontos, hogy tudatosuljon az emberekben, hogy ez a gazdagság ott van előttük, csak ki kell lépniük otthonukból a természetbe. Környezetünk védelméért, természeti értékeink megőrzéséért, gyarapításáért azonban tennünk kell! A biológiai sokféleség megóvása az emberek számára közvetlen előnyökkel jár: a környezetünkben levő változatos természetközeli helyek a jó minőségű élet alapját jelentik. A jól kialakított zöldfelületek és a látogatható természeti területek lehetőséget nyújtanak a kikapcsolódásra, pihenésre, valamint gyermekeink számára megfelelő helyet biztosítanak, hogy lakóhelyükhöz közel megismerhessék, felfedezhessék a természet szépségét.” – vallja Dr. Molnár Gábor, a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.

A versenyt 2010-ben rendezték meg először, amit szintén a Siófoki székhelyű Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. koordinált. A tavalyi évben 43 település vett részt a versenyen, a Biodiverzitás Fővárosa címet Tata, a vizek városa nyerte. A nagyvárosi kategória győztese Miskolc lett, a középvárosi kategóriában Hódmezővásárhely, a kistelepülések között pedig Kunsziget helyi intézkedéseit tartotta legértékesebbnek a szakmai zsűri. A biológiai sokféleség megőrzése terén végzett munkáért 2010-ben különdíjat kapott Dévaványa helyi közössége.
Fontos azonban kiemelni, hogy ez a megmérettetés nem csak nálunk került, illetve kerül megrendezésre, hanem ezzel egyidejűleg számos európai országban is, többek között Németországban, Franciaországban, Spanyolországban és Szlovákiában.

   

A verseny
A „Biodiverzitás Fővárosa” címért a települések a lakosok számától függően különböző kategóriában indulnak, így a kis falvaktól a nagyvárosokig minden helyi közösség bekapcsolódhat a versenybe. A versenyben való részvételért nem kell mást tenni, mint a www.balatonregion.hu/biodiverzitas weboldalon kitölteni és elmenteni a kérdőívet.
A települések jelentkezése és a pályázatok beadása 2011. május 31-én zárul le.

A verseny részleteiről Egerszegi Zita, a program menedzsere ad tájékoztatást:
„A biológiai sokféleség védelme tekintetében a kérdőív számos témakört érint, azonban a kérdések többsége a „Települések természetes környezetével” foglalkozik. A települések természetes környezete alatt az önkormányzat fennhatósága alá eső azon területeket értjük, ami a helyi élővilág egyedei számára életteret jelent, például: parkokat, játszótereket, óvodák és iskolák udvarait, egyetemi övezeteket, vagy a település zöldterületeit, vizes élőhelyeket, part menti területeket. A kérdőívek kiértékelésével célunk, hogy a tervezési és kezelési eszközök alkalmazását, a területek állapotát, a biológiai sokféleség megőrzését szolgáló kezdeményezéseket és az együttműködések szintjét stb. megvizsgáljuk. A települések a lakosok számától függően különböző kategóriában indulnak és különböző témakörökben kerülnek díjazásra.”
A verseny hazai koordinátora, a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. 2011. február – május között négy egynapos képzést szervez a verseny iránt érdeklődő önkormányzatok számára. A képzések keretében szakemberek mutatják be, a helyi biológiai sokféleség megóvását célzó együttműködési lehetőségeket, a tervezési, programozási eszközöket és a finanszírozási megoldásokat. A képzéseken a résztvevők részletesen megismerhetik a „Magyarországi Települések Biordiverzitás Díja” verseny célkitűzéseit, a jelentkezés feltételeit, valamint útmutatást kapnak a kérdőív kitöltésével kapcsolatban.

A verseny méretkategóriái és a díjazás területei
Az idei évben négy kategóriában mérettethetik meg magukat az önkormányzatok:
• 2000 lakos alatti települések
• 2001 -10 000 lakosú települések
• 10 001 – 30 000 lakosú települések
• 30 000  lakos feletti települések
A verseny során díjat kap a „Biodiverzitás Fővárosa” magyarországi nyertes önkormányzata, méretkategóriánként az első három legjobb teljesítményt elérő önkormányzat és különdíjban részesül a települési biodiverzitás védelme vonatkozásában a legjobb projekt-eredménnyel rendelkező önkormányzat.

Díjazás területei:
• Magyarország Biodiverzitás Fővárosa címmel járó díj: médiahely (egyéves állandó hirdetés) a Port.hu honlapon;
Különdíjban részesül a legjobb projekt eredménnyel rendelkező önkormányzat: DestourPro - Environment - települési turisztikai honlap készítés.
• Méret-kategóriánként az első három legjobb teljesítményt elérő önkormányzat magyar iparművész által tervezett díjban részesül.
• Minden résztvevő önkormányzat oklevelet kap.
Milyen előnyökkel jár a versenyben való részvétel?

A díjakon túl számos előnnyel jár az önkormányzatok számára részt venni a versenyen.
A kérdőívek kiértékeléséről minden résztvevő kimutatást kap, így láthatják majd, hogy milyen szinten állnak a többi településhez képest, ezzel is segítve a biológiai sokféleség védelmében tett erőfeszítéseiket. A helyi lapokban sajtóközlemény jelenik meg a résztvevő önkormányzatokról, ami jó alkalom arra is, hogy a települések egy új szemszögből mutatkozhassanak be, tárják természeti értékeiket szűkebb és tágabb környezetük elé.
A magyarországi verseny egy átfogó kommunikációs tevékenység részeként bemutatásra kerül Európában és megjelenik a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. mind hazai, mind pedig nemzetközi sajtóközleményeiben is.
Amennyiben a versennyel kapcsolatban kérdései merülnének fel, a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársai készséggel állnak szolgálatára:

Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft.
8600 Siófok, Batthyány u.1.
Tel / Fax: 84/317-002
E-mail: biodiverzitas@balatonregion.hu,
ezita@balatonregion.hu

 

Publikálta
null