Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Tájékoztató az Önkormányzati Szövetségek Konzultatív Tanácsa üléséről

 Önkormányzati Szövetségek Konzultatív Tanácsa
közös nyilatkozata
az önkormányzati rendszer továbbfejlesztéséről és az önkormányzati érdekek érvényesítésének erősítéséről


A helyi önkormányzatok és országos érdekvédelmi szövetségei a Helyi Önkormányzatok Napján kinyilvánítják, hogy kiállnak az 1990. szeptember 30-án létrejött önkormányzati rendszer alapértékeiért és eredményeiért. A helyi demokrácia alapját a demokratikusan működő és a lakosság széleskörű közszolgáltatását biztosító önkormányzatok alkotják, függetlenül az adott település, vagy megye nagyságától, lakosságszámától. A helyi önkormányzatok az elmúlt tizenkilenc esztendőben széleskörűen bizonyították működőképességüket, hatékonyságukat, fejlődő képességüket.

Az 1990-ben létrehozott önkormányzati rendszer ugyanakkor belső ellentmondásokkal is terhes. A rendszer átalakításának, továbbfejlesztésének szükségessége már több mint egy évtizede megfogalmazott igény, viszont a mindenkori kormányok megfelelő támogatás és egyetértés hiánya miatt nem voltak képesek érdemi változtatást végig vinni. A kudarc oka egyrészt a politikai pártok közötti megegyezés, másrészt a központi hatalom és az önkormányzatok közötti partnerség hiánya.

A kialakult helyzet következtében az önkormányzatok jelentős részének autonómiája sérül, illetve fokozatosan gyengül. Az önkormányzatok kezdik elveszíteni lényegüket, mely szerint a helyi lakosság igényének, szándékának megfelelően alakítják a közszolgáltatásokat. Az önkormányzatok kiszolgáltatottá váltak a mindenkori kormánynak.
Az önkormányzatok érdekeltek a jelenleginél stabilabb, kiszámíthatóbb önkormányzati rendszer kialakításában és a mindenkori kormánnyal való tárgyalásban. Ugyanakkor csak akkor van értelme a Kormány- Önkormányzatok Egyeztető Fóruma munkájának folytatására, ha érdemben javul az együttműködés és párbeszéd a kormányzati és önkormányzati szereplők között.

Az önkormányzati szövetségek elkötelezettek, hogy a rendszer átalakításával kapcsolatban komplexen megfogalmazzák javaslataikat. Támogatjuk az önkormányzati rendszer átalakítását, amennyiben érdemivé válik a decentralizáció, érvényesül a szubszidiaritás elve, növekszik a helyi demokrácia és javul az önkormányzati közszolgáltatások színvonala és a működés hatékonysága.


Az országos önkormányzati szövetségek közös elnökségeinek együttes elvárásai és kezdeményezései:

• Az önkormányzati érdekek hatékony képviselete, az egyetértési jog biztosítása céljából szorgalmazzuk, hogy az Alkotmány garantálja az önkormányzatok részvételét az őket érintő döntésekben, akár egy második kamara létrehozásával is.

• Ismételten felvetjük, hogy az országgyűlési és az önkormányzati választási ciklus ne azonos időszakra essen, ezért javasoljuk az önkormányzati választási ciklus 5, vagy 6 évre történő kiterjesztését.

• Továbbra is szorgalmazzuk az önkormányzati finanszírozási rendszer felülvizsgálatát, valamint az állam és az önkormányzati szféra közötti választási ciklus időszakára szóló átfogó megállapodás megkötését. Az éves költségvetési kondíciók változásai következtében az önkormányzatok nem tudnak hosszabb távra tervezni, amelynek következtében a stratégiai gondolkodás helyett továbbra is a kényszer szülte gondolkodás érvényesül.
 
• Szorgalmazzuk az egyes ágazati szabályok átfogó felülvizsgálatát és az önkormányzati mozgástér bővítését. Évek óta visszatérő jogos igény, hogy a központi jogszabályokban szereplő ésszerűtlen és az önkormányzatok mozgásterét megbénító szabályokat töröljük. A feladat korrekt ellátása biztosítható lenne a jelenlegi túlszabályozás és indokolatlan túlbiztosítás nélkül is.

• Szorgalmazzuk a helyi adók rendszerének és az önkormányzatok gazdasági autonómiájának megerősítését.
 
• Szorgalmazzuk, hogy az állami vagyon hasznosítására jöjjön létre olyan, az önkormányzatokat is képviselő testület, amely dönt a különféle állami vagyontárgyak helyi, önkormányzati hasznosításáról.

• Továbbra is szorgalmazzuk a települések közötti szervezett közösségi közlekedés lehetővé tételét. Alapvetően a kistelepülési önkormányzatokat érintő probléma a kistérség központba, illetve a társulási formában ellátott közszolgáltatást biztosító településre történő fizikai eljutás kérdése. A jelenlegi helyzetben, alapvetően az állami tulajdonban lévő VOLÁN vállalatok szolgáltatásai - a kistelepülésekről utazni szándékozók alacsony száma miatt – jelképessé váltak.


• A jelenlegi rendszerben jelentősen sérül az esélyegyenlőség. Az adott településen élők jövedelmi viszonyai és körülményei határozzák meg, hogy képesek-e igénybe venni a kistérség nyújtotta közszolgáltatásokat. Az öngondoskodás rendszere ebben a kérdésben nem képes megfelelően működni, ezért szükséges a településközi együttműködésen alapuló közös szolgáltatásszervezés.

• A megszorítások időszakában különösen szükségesnek tartjuk a kistérségekben foglalkoztatott állami alkalmazottak kistérségi munkaszervezetbe integrálását és társulási alkalmazásukat. Az állami alkalmazottak közötti együttműködés és a kistérségi munka is esetleges, ezért a kistérségben való foglalkoztatásuk hatékonysági és költségkímélési szempontból is elengedhetetlen. A kistérségeknek szüksége van a tudás decentralizációjára is.

• Megfontolandónak tartjuk egy önkormányzatok közötti szolidaritási hálózat létrehozását is. A hálózat tagjai - amennyiben erre lehetőségük van - támogatnák egymást a feladatellátásban, a tehetősebb önkormányzatok anyagi hozzájárulása mellett.

• Hangsúlyozva a képviselő-testületi ülések az önkormányzati törvényben foglalt nyilvánosságát, fontosnak tartjuk, hogy az állampolgárok és szerveződéseik éljenek a döntéshozatalnál való részvétel jogával. Egyidejűleg kinyilvánítjuk az önkormányzati döntések előkészítése és a határozathozatal tekintetében a társadalmi nyilvánosság, az ellenőrizhetőség és számon-kérhetőség, valamint – különösen a közösségi vagyon hasznosítása tekintetében – a közérdekű adatokhoz való hozzáférés fontosságát.

• Szükségesnek tartjuk az önkormányzati érdekegyeztetés rendszerének továbbfejlesztését. Az önkormányzatok érdekeltek a kialakult nehéz gazdasági helyzet érdemi kezelésében, de csak a rendszerszerű átalakítást tudják támogatni, mely hosszú távon segíti az önkormányzati rendszer működőképességének megerősítését. Az érintett önkormányzatokkal történő érdemi párbeszéd és egyeztetés nélkül születő forráscsökkentés nem szolgálja a stabilizációt, veszélyezteti az önkormányzatok működőképességét.
 
 
2010-ben lesz húsz éves a magyar önkormányzati rendszer. Az átalakítás, a feladatok, hatáskörök és a finanszírozás kérdésének rendbetétele elkerülhetetlen. Ezért sem mindegy, hogy a mostani kényszerű megszorítás csupán megvonást eredményez-e, vagy pedig megalapozza a hosszabbtávon fenntartható erős önkormányzati rendszert.

Kezdeményezzük, hogy országos mozgalom keretében gyűjtsük össze az elmúlt időszak önkormányzati tapasztalatait, eredményeit, amelynek összegzését tárjuk 2010. szeptember 30-án a közvélemény elé.

Záradék


Jelen közös nyilatkozatot az országos önkormányzati érdekképviseleti szövetségek elnökségei harmadik együttes ülésükön fogadták el.

Budapest, 2009. szeptember 30.

Publikálta
null