Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Belföld

Bér, jövedelem

Biztosítás

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Interjú

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Minisztériumok

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás


Megjelent az ÖNnkormányzat 2008. márciusi lapszáma

 

A TÖOSZ 2008. május 7-ei küldöttgyűlésének előkészítését is előkészítő polgármesteri fórumok meghatározó témája az önkormányzati rendszer továbbfejlesztése. A korábbi évekhez hasonlóan e rendezvényeken a TÖOSZ tagönkormányzatainak képviselői mellett ott voltak-vannak a nem tagokat képviselő polgármesterek is. A korábbiaknál kevesebb résztvevő a korábbiaknál aktívabbaknak bizonyult eddig mindenütt. A rendezvénysorozat félidején túl megállapítható, hogy valamennyi megyei tanácskozáson az egyes átalakítási kérdésekről értékes és érdekes vita folyt, amely azonban eddig sajnálatosan kevés publicitást kapott. Ehelyett a sajtóorgánumok túlnyomó többsége – a Nógrád megyei fórumról készített MTI-tudósítás alapján – egyetlen egy részjavaslatra valósággal rácsapott. E javaslatelem lényege, hogy a TÖOSZ elnöksége megszüntetné az önkormányzati képviselők tiszteletdíját. Képviselet és díjazás című írásában e téma egészét azért elemzi Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkára, hogy sikerüljön szemléltetnie: mennyire körültekintően lehetséges csak kialakítani az érdemi ajánlásokhoz szükséges döntéseket.

Elkészült az a közművelődési stratégia, amely az ország minden településén ösztönzött kulturális alapú fejlesztéssel kívánja elérni, hogy a régiók, illetve térségek közötti különbségek mérséklődjenek. A terv szerint 2013-ig 36 milliárd forint állami támogatás segít abban, hogy ez a cél elérhetővé váljon. Hogy ez az összeg milyen szervezeti keretek között, milyen megosztásban, milyen pályázati formában kerülhet a közösségekhez, továbbá, hogy a köz terei milyen állapotban vannak (már ahol vannak), valamint, hogy milyen igény mutatkozik irántuk, erről ad képet az újság legterjedelmesebb összeállítása.

A színesfémlopások visszaszorítására eddig tett intézkedések hatástalanoknak bizonyultak, az esetek száma nemhogy csökkent volna, de mára soha nem látott méreteket öltött, s a károk elérték a tízmilliárdos nagyságrendet. A színesfémtolvajlás főképpen a közművállalatokat sújtja, de károsítja az önkormányzatokat is. Mindezek okán egy alapos és részletesen kidolgozott javaslatsorral rukkolt elő a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, s az újságban vázolt kezdeményezését legutóbbi, március 18-ai ülésén teljes egészében támogatta a TÖOSZ elnöksége.

Több polgármester is meghívott résztvevője volt nemrégiben egy tudományos konferenciának, amelyen az előadók – Kovács Katalin, G. Fekete Éva, Hamar Anna, Váradi Monika Mária és Virág Tünde, valamennyien az MTA Regionális Kutatási Központjának munkatársai, továbbá Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkára – elsősorban az aprófalvakban végzett kutatások tapasztalatairól számoltak be, de – ahogyan erre a moderátor Csatári Bálint, az MTA RKK Alföldi Intézetének igazgatója, a rendező egyesület alelnöke összefoglalójában utalt, az aprófalvakban észlelt romlás a nagyobb településekre is kiterjed, hatása országos, ezért a gettósodás mérséklése legfőbb közérdekünk. A konferencián kialakított álláspontot ismertető írás címe Gettósodó térségek, amelyek az egyik előadó szerint Magyarország eddigi történetének teljesen új formái.

A legújabb lapszám címoldalát egy műtárgy fotója díszíti. Ez a fénykép a pácini turulos emlékműről készült, amely a három éve jogellenesen felállított budaitól a jogszerűsége mellett főképpen abban különbözik, hogy nem a második világháború helyi áldozataira, hanem Árpád nemzetségére emlékeztet. Ami a fényképen nem látható: Pácinban árpádsávos zászló lobog rajta, s ez újabb idők sajátja a Bodrogközben is. Akárcsak a polgármester árpádsávos sálja, amelyet legutóbb a schengeni egyezmény kiterjesztésének ünnepnapján, a határsorompó végleges eltávolításakor felöltött fekete egyenruhájához viselt. Az éhségsztrájkkal kiharcolt határátkelő című írásában a Népszabadság riportere az általa hősként bemutatott határnyitóról nem említi meg, amiről vélhetően tudott, hogy tudniillik Barati Attila az egyetlen polgármester, aki a Magyar Gárda tagja lett. Az ötödik ciklusát töltő, helyben okkal nagyrabecsült településvezető a jelenlegi végrehajtó hatalom őt minden bizonnyal fasisztának tituláló képviselőivel szemben talán egy, az általános szociális jólét ígéretével kecsegtető nemzetvezetőt is szívesen támogatna, s félő, hogy nincsen egyedül. Minderről, és még sok minden másról Bodrogközi árpádsávok címmel olvashatnak a TÖOSZ folyóiratában.

A teljes lapszám letölthető innen:

http://store1.digitalcity.eu.com/store/clients/release/ONkormanyzat_vegleges.pdf 

                                                           Aczél Gábor főszerkesztő

 

 

Publikálta
Sabján, Katalin