Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Felhívás

Intézmény

Iskola

Iskolai élet

Kiállítás

Kollégium

Középiskola

Közérdekű információk

Közlemény

Kultúra

Művelődés

Művészet

Oktatás és képzés

Sport / fittness / szabadidő

Színház

Tájékoztató


Dalton módszer megismerése
 

Május 14-én Görbeházán jártunk, ahol a Széchenyi István Általános Iskola meghívásának tettünk eleget. Egy új oktatási, tanulásszervezési módszert, a Dalton-tervet  ismerhettük meg.

A köszöntő után az iskola tanulóinak színvonalas műsorában gyönyörködhettünk. Ezután a Hungaro-Dalton Pedagógiai Innovációs Egyesület (Győr) képviselője ismertette röviden a program lényegét.

Két helyszínen (magyar és matematika) bemutató órán láthattuk, hogyan is működik ez a módszer. A látottak meggyőzően bizonyították a Dalton-terv működőképességét.

A program általános és középiskolában egyaránt jól alkalmazható.

 

Néhány szóban a Dalton tervről:

A Dalton-tervet a XX. Század első évtizedeiben Észak-Amerikában Helen Parkhurst pedagógus fejlesztette ki. Pedagógiai modellje 1920-ban Dalton városban vált nemzetközileg ismertté, innen ered a Dalton-terv elnevezés.

A Dalton-tervben a tanulás folyamatát úgy szervezik,, hogy a diákok a tanárral együtt választhatják ki a tanár által előzőleg összeállított penzum/munkautasítás feladatkínálatából a mindennapi élet vezetéséhez szükséges tartalmakat, meghatározzák egyéni célkitűzéseiket, melyekkel meg tudnak felelni az elvárt követelményszintnek.

A Dalton-pedagógiával minden gyermeknek megadatik a tanulási individualitás, az, hogy egyéni adottságainak, képességeinek, érdeklődésének megfelelően dolgozzon.

Az így szervezett tanulási folyamat alapvető igénye a tanulók egymás közötti és folyamatos kommunikációja és kooperációja.

A Dalton-terv nyitott modell, ezért a helyi adottságokhoz alkalmazkodva rugalmasan adaptálható.

Az iskolai munka középpontjában az önálló tanulás áll. A tanulók a munkautasításokat írásos formában, penzum néven kapják meg. A penzum feladatai nemcsak az elsajátítandó tananyagra vonatkoznak, hanem az egész személyiséget fejlesztik.

A tantermek felszereltsége segíti az önálló tanulást, a diákok szaktantermekben, vagy osztályaikban „szaksarkokban” tanulnak.

Fejlesztésüket egyénileg követik nyomon.

Munkafolyamataik aktív tervezése, kivitelezése és evalválása, folyamatos értékelése lehetőséget ad az előrevetített terv és az elért eredmény összehasonlítására. A tanulók fokozatosan átvállalják a saját kompetenciáik fejlődése iránti felelősséget.

A gyermekek az iskolában úgy tanulnak, mint az életben; lehetőségük és elegendő idejük van tapasztalatgyűjtésre, ezáltal kreativitásuk, problémamegoldásuk, mérlegelési és döntési kompetenciájuk, az átlagosnál jobban fejlődik, látókörük szélesebbé válik.

Munkájukat sikerélmények kísérik, ez növekvő önbizalomhoz vezet. A saját képességeikbe vetett bizalom örömtelivé teszi a tanulást, ébren tartja az érdeklődést a tanulás tartalma/tárgya iránt.

A Dalton-terv egy gyorsan fejlődő társadalom sikeres pedagógiai modellje.

A hagyományos iskolában gyakori probléma a fegyelmezés. Ez Dalton-pedagógiával többnyire kiküszöbölhető azáltal, hogy a tanulók aktívan részt vehetnek saját tanulási folyamatuk alakításában. Ezzel személyiségük ia fejlődik, tanulásuk, saját életük szakértőjévé válnak.

Erről a témáról bővebben olvashattok még: www.hungaro-dalton.hu

 

 

Publikálta
Széchenyi István Mezőgazdasági, Szakképző Iskola és Kollégium