Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Életmód

Érdekességek

Intézmény

Iskola

Iskolai élet

Kollégium

Középiskola

Kultúra

Sport / fittness / szabadidő


Sítábor 2011
Amióta Intézményünkben az Arany János Program működik, minden évben tervezünk egy tanulmányi utat Szlovákiába. Ez így történt 2010-2011-es tanév januárjában is.
A tanulmányi út mindig több célt szolgál, ezek közül az egyik az, hogy a tanulmányaikat iskolánkban megkezdő 0.évfolyamos tanulóinknak biztosítsunk egy „összekovácsolódást” segítő hetet. Egy ilyen, iskolai kötöttségektől nagyrészt mentes tanulmányi út alkalmával – főként, ha az egy idegen országban kerül megvalósításra – tanulóink jobban megismerhetik egymást. Boldogulásuk érdekében egymásra vannak utalva, amely nagyban elősegíti az összetartó közösség kialakulását.
Ugyanakkor ezek az utak rádöbbentik tanulóinkat a nyelvtanulás fontossága. Amíg nem tapasztalják meg, milyen érzés idegen nyelvi és kulturális környezetben kommunikálni, többnyire nem is értik, miért fontos az új nyelvek elsajátítása.
Fontosnak tartjuk valamennyi tanulónk körében a magyarságtudat erősítését, ennek érdekében az elmúlt időszakban számtalan rendezvényt szerveztünk és pályázatokban vettünk sikeresen részt. Hisszük és valljuk: a magyarság történelmi nagyságát és nemzetünk dicső múltját csak úgy érthetik meg a gyerekek, ha saját szemükkel látják, hogy a magyar határt átlépve, még több száz kilométert utazva is találunk magyar vonatkozású történelmi bizonyítékokat, hagyományokat. Természetesen lehetőséget nyújtott ez az út arra is, hogy tanulóink más nemzet kultúráját és életét megismerhessék.
Jó eszköz volt a szlovákiai út a hátrányos helyzetű tanulók viselkedéskultúrájának fejlesztésére azáltal, hogy számukra egy olyan élethelyzetet teremtettünk a háromcsillagos szállodai elhelyezéssel, amilyenre egyébként talán soha nem lenne lehetőségük.
Végül, de nem utolsó sorban célunk volt: a sport és a mozgás fontosságának népszerűsítése az egészséges életmód érdekében, a síelésnek, mint az egyik legelterjedtebb téli sportágnak megismerése megszerettetése a tanulókkal.
Az idei szlovákiai tanulmányi útra 2011. január 10-15. között került sor. A szállás a hagyományoknak megfelelően Regetovkán, egy három csillagos szállodában volt.
2011. január 10-én indult a csapat a Naményi úti kollégium elől. A határt átlépve útba ejtettük a mai Szlovákia területén található „felső-zempléni városokat”, tanulói beszámoló formájában szót ejtettünk egykori gazdasági-társadalmi szerepükről, megtekintettük nevezetességeiket. Ezek közül Homonna, Királyhelmec, Nagymihály, Tőketerebes, Gálszécs, Sztropkó, Varannó és Zemplén számítottak nagyobbaknak. Mindezek mellett a páratlan szépségű hegyvidéki tájak is maradandó élményt nyújtottak a résztvevők számára.A síelés elsajátítása meglepően jól ment csapatunknak. Az alapvető technikai elemek elsajátítása, a kezdő lépések persze okoztak némi nehézséget, hiszen nem könnyű dolog talpra állni� a sílécen, és akkor az elindulásról még nem is beszéltünk!A kezdeti szárnypróbálgatásokat azonban hamarosan egyre ügyesebb lesiklási kísérletek váltották fel, sőt néhányan már azt gondolták magukról, hogy az valódi „sífenoménokká” váltak, ám egy-egy kisebb esés hamar helyrebillentette az önértékelésüket. Szerencsére azonban komolyabb balesetünk nem volt a hét során.
Természetesen a kulturális programokra is maradt időnk. Az egy hetes tanulmányi úton megismertük Bártfa (Bardejov) történelmét Árpád-házi II. Géza királyunk uralkodásától {1142 - 1162} napjainkig. Megismertük az UNESCO világörökségi listáján szereplő főteret és annak épületeit. Közöttük a Steindl Imre tervei alapján újjáépített Szent-Egyed templomot is. Bártfafüdőn megtekintettük „Sziszi” királynő emlékművét.
Napközben a síelésben azért nem fáradtunk el annyira, hogy ne szervezzünk minden este valamilyen közösségformáló programot. A logikai (amőba, sakk) versenyeken kívül kártyapartikat, tréfás vetélkedőket szerveztünk. Az utolsó este pedig a jutalmazásé volt: a legügyesebb tanulók ünnepélyes keretek között vehették át okleveleiket.
Külön örömünkre szolgált, hogy tanulóink nagyon jó kapcsolatot alakítottak ki a szállodában éppen ott tartózkodó lengyel diákcsoporttal. A kapcsolat révén angol nyelvi ismereteiket kiválóan kamatoztathatták a diákok.

Összességében elmondható, hogy minden szempontból nagyon hasznos hetet tölthettünk el Szlovákiában, amíg a program lehetőséget ad rá, mindenképpen érdemes folytatni ezt a hagyományt.
Publikálta
Vay Ádám Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium